Każdy urlop trzeba dokładnie przygotować. Proces ten nie powinien ograniczać się jedynie do wyboru miejsca, znalezienia noclegu i zabukowania biletów na dany środek transportu – to dopiero początek. Snując wypoczynkowe marzenia, łatwo zapomnieć o przyziemnych, jednak bardzo ważnych sprawach, których należy dopilnować przed wyjazdem. Ich zaniedbanie może skończyć się bardzo nieprzyjemnie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Mój dom, moją twierdzą
Zabezpieczenie mieszkania to coś, co koniecznie należy zrobić przed wyjazdem – no, chyba że chcemy wrócić do obrabowanego domu, w którym powybijano okna i wyważono drzwi. Jak zatem uchronić się przed włamaniem? Można wzmocnić swoją „twierdzę” od wewnątrz – montując dodatkowe bariery ochronne, w postaci antywłamaniowych blokad, klamek, okien, kontaktronów. Można wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej, zainstalować system alarmowy, a można również uciec się do pomocy sąsiadów czy rodziny, prosząc zaufanych znajomych o doglądnięcie posiadłości, kiedy nas nie będzie. Uwaga! Nawet najnowocześniejsze obwarowania zawiodą, jeśli zapomnimy o dokładnym pozamykaniu okien i drzwi.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Nieszczęśliwe zdarzenia losowe
Mieszkanie należy zabezpieczyć nie tylko przed zagrożeniami ze strony złodziei, ale także przed zdarzeniami losowymi oraz nieszczęśliwymi wypadkami, takimi jak zalanie, wyciek gazu czy groźne zwarcia i przepięcia w instalacji elektrycznej. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, pozakręcajmy główne zawory z wodą i gazem, odłączmy też od prądu te urządzenia, które nie potrzebują stałego zasilania, np. komputer, telewizor, ruter. Elektronika podpięta do sieci stwarza realne zagrożenie w czasie burzy – niestety, nie wystarczy jedynie ją wyłączyć. Jeśli jakieś urządzenie musi mieć stały dostęp do energii elektrycznej, wepnijmy je w specjalną listwę z wyłącznikiem awaryjnym. Bezwzględnie nie zostawiajmy żadnych sprzętów w trybie czuwania!
Ciekawostka: W trakcie trzytygodniowych wakacji na prądzie zaoszczędzić można ok. 90 zł, a na wodzie ok. 100 zł. Dzięki takim oszczędnościom można by zafundować sobie niejedną, dodatkową atrakcję.
O tym często zapominamy...
Wyjeżdżając na wakacje, zostawiamy nie tylko obowiązki zawodowe i problemy codzienności, ale również… roślinki, którymi powinniśmy opiekować się regularnie. Bez odpowiedniej pielęgnacji, szybko zamienią się w nieładne, wyschnięte badyle i w żaden sposób nie uda się ich odratować. Jak zatem zadbać o nie, kiedy wypoczywamy na urlopie? Podczas naszej nieobecności kwiatki może podlewać sąsiad lub ktoś z rodziny. Jeśli nie chcemy prosić o pomoc znajomych, dobrym pomysłem będzie zakupienie specjalnych poidełek, samonawadniających się doniczek lub zainstalowanie automatycznego systemu nawadniania, który codziennie przez minutę będzie podlewał rośliny. Zapoznaj się z innymi sztuczkami, które zapewnią twoim roślinom odpowiednie nawilżenie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Dlaczego warto posprzątać?
Przed wyjazdem warto uporządkować mieszkanie. Przyjemnie będzie wrócić do czystego domu, który nie wymaga sprzątania w trybie natychmiastowym. Przejrzyj zawartość lodówki i wyrzuć wszystko, co jest napoczęte i wkrótce się przeterminuje. Nie zostawiaj na wierzchu żadnych warzyw i owoców – jeśli będzie ciepło, to szybko zgniją. Umyj wszystkie naczynia, wysusz gąbki i ścierki – inaczej rozwinie się na nich pleśń.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Pakowanie
Przed każdą podróżą trzeba się spakować – wiadomo. Wiadomo również, jakie rzeczy potrzeba wziąć ze sobą na wyjazd. Wakacyjny rozgardiasz sprawia jednak, że czasami ręcznik lub ładowarka do telefonu nigdy nie trafiają do walizki, w efekcie czego, opuszczamy dom bez pozornie błahych, ale w rzeczywistości bardzo istotnych przedmiotów. Dlatego zawsze warto sprawdzić dwa, pięć, a nawet dziesięć razy, czy wszystko zostało spakowane. Na ogół nie pamiętamy o drobiazgach, z których albo korzysta się niemal do ostatniej chwili przed wyjściem, albo używa się ich ekstremalnie rzadko i są schowane gdzieś na dnie szafki. Rzeczy, o których często zapominamy to: ładowarki, szczoteczki i pasty do zębów, szczotki do włosów, kosmetyki, okulary przeciwsłoneczne, gumowe klapki, adaptery wtyczek.
O przejściówce należy pamiętać zawłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się za granicę. Obecnie rozróżnia się 14 typów różnych gniazdek – i niestety nie do każdej można wpiąć tę samą wtyczkę. Skąd taka rozbieżność? Odpowiedź jest bardzo prosta: kiedy tworzyły się sieci elektryczne obsługujące nowopowstałe urządzenia, nikt nie myślał o globalizacji – tworzono rozwiązania, które spełniły krajowe zapotrzebowania, nie było powodu, by je eksportować gdzieś dalej.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
>>Jak zaoszczędzić na wodzie i rachunkach?<<
Przeczytaj również:
Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny
Jak czyścić laptopy, telewizory i smartfony?
Jak ochłodzić mieszkanie w upalne lato?
Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?