Poradniki

Porządek w kuchni: Jak czyścić drewniane przybory kuchenne?

Drewniane akcesoria kuchenne to nie tylko przydatne narzędzia ułatwiające codzienne sporządzanie posiłków. W wielu kuchniach traktowane są również jako dekoracyjne elementy wystroju. Dumnie zdobią półki kredensów i wieszaków w pomieszczeniach stylizowanych na rustykalne, angielskie i prowansalskie. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – niewłaściwie czyszczone szybko ciemnieją, tracąc swój naturalny urok i użyteczność.
Porządek w kuchni: Jak czyścić drewniane przybory kuchenne?
REKLAMA

Drewniane łyżki, widelce i szpatułki cieszą się dużą popularnością. Trudno się temu dziwić — są bardzo praktyczne — mocne, ale i delikatne, nie zarysowują powierzchni naczyń teflonowych, emaliowanych i aluminiowych, czyli tych szczególnie nieodpornych na drobne uszkodzenia. Do wad drewnianych akcesoriów należą jednak wymagająca pielęgnacja oraz podatność na zakażenia bakteriami, co jest bezpośrednią konsekwencją nieumiejętnego czyszczenia i konserwacji materiału, z którego je wykonano. Kolejne defekty, przynajmniej w przypadku narzędzi z gorszego gatunkowo drewna, to wysoka pochłanialność zapachów przygotowanych posiłków, skłonność do zabrudzeń i przesiąkania tłuszczem. Jest jednak sposób, by uniknąć tych niekorzyści i przedłużyć ich żywotność.

Przede wszystkim nie należy czyścić drewnianych przyborów w zmywarce – wprawdzie jest to bardzo wygodne, jednak w ten sposób zniszczeniu ulega faktura drewna. Dodatkowo surowiec ten pęcznieje i pochłania chemikalia zawarte w środkach do mycia w zmywarkach. Najlepiej więc myć je ręcznie, o ile to możliwe, z zastosowaniem naturalnych, domowych specyfików, które są równie skuteczne, jak komercyjne chemikalia.

Czyszczenie drewnianych przedmiotów zaczynamy od ich wyszorowania z zastosowaniem soli gruboziarnistej z kilkoma kroplami cytryny lub sody oczyszczonej, tak by pozbyć się z nich powierzchniowych zabrudzeń i zeschniętych resztek jedzenia. Usunąwszy wierzchnią warstwę brudu, możemy zająć się zanieczyszczeniami, które przeniknęły głębiej. W tym celu używamy niewielkiej ilości płynu do naczyń lub, aby całkiem wyeliminować potrzebę sięgania po sklepowe produkty, roztworu wody, octu i sody oczyszczonej. Polecane jest także mycie drewnianych urządzeń samym octem z dodatkiem… miodu. Dzięki stosowaniu takiego połączenia można przywrócić drewnianym naczyniom ich dawny blask.

W czyszczeniu drewnianych przedmiotów sprawdzi się również najzwyklejsza ciepła woda – wystarczy porządnie opłukać drewniane akcesorium i odłożyć je do wyschnięcia. Do gorącej wody warto dodać sok z cytryny – w ten sposób dodatkowo je zdezynfekujemy.

Jeśli po tak wnikliwym czyszczeniu drewniane przedmioty nadal nieprzyjemnie pachną, ponownie skropmy je z sokiem cytryny. Tym razem nie spłukujmy go — niech wniknie w strukturę materiału.
Raz na czas dobrze jest też przecierać je papierem woskowanym. Aby wygładzić chropowatą powierzchnię starszego, zużywanego drewna dobrze przetrzeć je papierem ściernym. Co kilka miesięcy należy zakonserwować drewno, impregnując je olejem spożywczym. Wcieramy go w drewno, a ewentualny nadmiar ścieramy papierowym ręcznikiem. W ten sposób zakonserwujemy je przed działaniem wilgoci i detergentów.

Czyszczenie drewnianego chlebaka
Specjalną uwagę należy poświęcić drewnianemu chlebakowi, w którym często na skutek wilgoci pojawia się szkodliwa pleśń. Regularnie należy przecierać go czystą gąbką nasączoną wodą i płynem do mycia naczyń. Po takim zabiegu zostawiamy go otwartym do wyschnięcia na całą dobę. Przed rozwojem grzybów i drobnoustrojów zabezpieczy go ocet – raz na parę tygodni przetrzyjmy jego wnętrze ręcznikiem papierowym nasączonym niewielką ilością kwaskowatej substancji.

Używając drewnianych akcesoriów kuchennych, należy pamiętać, że nie są one „nieśmiertelne”, a ich czas przydatności kiedyś się kończy. Jeśli uporczywe próby wyszorowania i odratowania naturalnego surowca nie przynoszą żadnych rezultatów, to znak, że najwyższa pora wymienić je na nowe. W starym, uszkodzonym, „zmęczonym” ciągłym użytkowaniem drewnie bakterie namnażają się szybciej, z czasem również kawałki niszczejącego surowca mogą przedostawać się do żywności.

Kupując nowe akcesoria, zwróćmy uwagę, by były wykonane z trwałego i twardego drewna, np. z dębu, buku, hebanu, jesionu czy kokosu. Niestety, coraz trudniej znaleźć je w sklepach, wypierają je bowiem narzędzia z miękkich topoli czy brzóz. Każde nowe drewniane akcesorium warto namoczyć przez noc w occie jabłkowym – taki zabieg sprawi, że będzie ono w mniejszym stopniu absorbować inne zapachy.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

 

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Porządek w kuchni: Jak czyścić drewniane przybory kuchenne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.