Porady domowe

Jak czyścić poduszki z pianki

Poduszki ortopedyczne (tzw. poduszki z pamięcią) są wykonywane z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepłoty i masy użytkownika, dopasowuje się do kształtu jego ciała. Często wybierają je osoby, które prowadzą tryb życia mocno obciążający kręgosłup. Jak należy prać poduszki z pianki?

Jak czyścić poduszki z pianki
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Podczas snu ludzkie ciało wytraca ok. szklankę wody wraz z potem, który przesiąka do pościeli, czyli również do poduszek. Zbiera się na nich też naskórek, włosy, kurz, sierść, roztocza… Z tego powodu raz na jakiś czas należy je uprać. Przeczytaj, jak prać poduszki z pierza i puchu» Eksperci zalecają, by czyścić je nie rzadziej niż dwa razy w roku, a najlepiej co dwa miesiące. Jak prać poduszki z pianki?

Czy można prać poduszki z pianki

Poduszki z pianki termoelastycznej są dość delikatne. Co do zasady, nie należy prać ich w pralce, chyba że producent w dołączonej do nich informacji deklaruje inaczej. Jeśli chcemy więc dogłębnie je oczyścić, najlepiej oddać je do pralni chemicznej. Wypranie tego  typu materiału w warunkach domowych, w pralce, może skończyć się nawet jego całkowitą deformacją. Jeśli poduszka wchłonie dużą ilość wody (jak w przypadku prania, nie podczas zwyczajnego użytkowania), później nie jest możliwe jej usunięcie. Pewna ilość wody zostanie wewnątrz poduszki i stopniowo będzie niszczyć ją od środka. Nie wspominamy tutaj nawet o szkodliwych mikroorganizmach rozwijających się wewnątrz poduszki w takich warunkach.

Zobacz więcej zdjęć

Czyszczenie poduszek memory foam

Poduszek z pianki nie należy również prać ręcznie, pocierać szczotkami czy rękoma. W razie przypadkowych zabrudzeń np. rozlania na poduszce jakiegoś płynu, trzeba działać sprawnie i szybko. Świeże zabrudzenia delikatnie ścieramy i odsączamy papierem ręcznikowym lub miękką ścierką. Ewentualne zacieki możemy zmyć szmatką nasączoną niewielką ilością wody z mydłem, pamiętajmy jednak, by nie pocierać nią pianki zbyt intensywnie. Po zmyciu plamy poduszkę odkładamy do wyschnięcia.

Zobacz więcej zdjęć

Jak czyścić poduszki z pianki

Brak możliwości prania poduszki z pianki w pralce, nie oznacza, że nie możemy jej odświeżyć domowym sposobem. „Jaśki”, które wydzielają nieprzyjemny zapach, warto poddać kuracji sodą oczyszczoną. Przygotowujemy szklankę sody oczyszczonej i wkrapiamy do niej kilkanaście kropelek olejku eterycznego (najlepiej lawendowy lub herbaciany, bo mają działanie bakterio- i grzybobójcze).

Następnie przy użyciu dużego sitka rozprowadźmy proszek równomiernie na powierzchni poduszki i pozostawmy go tak na minimum godzinę, chociaż im dłużej, tym lepiej. Po upływie tego czasu ściągamy sodę odkurzaczem. Poduszki obracamy na drugą stronę i powtarzamy ten zabieg. Poza tym poduszki z pianki warto wietrzyć w mroźne i słoneczne dni.

Deccoria.pl

Jak wyczyścić garnki z zewnątrz »

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak czyścić poduszki z pianki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.