Wiatraki
To najpopularniejszy sposób na obniżenie odczuwanej temperatury w mieszkaniu. Wiatraki najlepiej kupić jeszcze przed pojawieniem się pierwszych upałów, bo ceny tych urządzeń w sezonie letnim potrafią wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Minusem wiatraków jest to, że pobierają dużo prądu, a mocny strumień powietrza może powodować ból głowy, zapalenie ucha, przeziębienie czy zwyczajny ból mięśni.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Wietrzenie mieszkania
Jak się okazuje, otwieranie okien w upalny dzień nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób wpuszczamy do domu nieznośne, gorące powietrze. Z wietrzeniem lepiej powstrzymać się do wieczora. W nocy temperatura powietrza spada o kilka stopni, warto więc to wykorzystać. Okna otwieramy tylko po zmroku, w nocy lub wczesnym rankiem. Najlepiej dodatkowo zrobić przeciąg (oczywiście, kiedy w mieszkaniu nie mamy małych dzieci). Rozchylamy 2-3 okna i pozostawiamy je na całą noc. Ochłodzimy mieszkanie skuteczniej, jeśli dodatkowo zmoczymy w zimnej wodzie firany. Przed południem zamykamy i zasłaniamy zasłony.
Nawilżanie powietrza
Oddychanie podczas skwaru jest mocno utrudnione, odpowiednie nawilżanie może przynieść nam odczuwalną ulgę. Zadbaj zatem o komfort w mieszkaniu i zastosuj poniższe triki.
Koło otwartego okna postaw miskę z wodą skropioną olejkiem eukaliptusowym lub sokiem z cytryny. Dzięki temu nieco odświeżysz mieszkanie i nawilżysz powietrze. Na kaloryferach rozłóż mokre ręczniki lub prześcieradła. Najlepiej, jeżeli będą zmoczone w bardzo zimnej wodzie. Możesz również (w ostateczności) zainwestować w profesjonalne nawilżacze powietrza. Niestety to dość droga alternatywa, ponieważ dobry nawilżacz może kosztować nawet 200-300zł.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Otwarte drzwi do wszystkich pomieszczeń
Jeśli zamkniemy okna i drzwi do wszystkich pomieszczeń, nasze mieszkanie zacznie przypominać piekarnik. Podczas upałów powinniśmy zostawiać otwarte drzwi do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu (łącznie z łazienką). Dzięki temu powietrze będzie spokojnie przez nie przepływać i pozbędziemy się wrażenia zderzania ze „ścianą gorąca”.
Drzwi od łazienki warto zostawiać uchylone ze względu na mieszkające z nami zwierzęta — im upał także daje się we znaki. Ponieważ jest to najchłodniejsze pomieszczenie w mieszkaniu, koty i psy będą mogły schować się w nim i przeczekać najgroszy skwar.
Zacienienie mieszkania
Szczególnego zacienienia wymagają okna od strony południowej. Do tego celu najlepiej posłużą nam rolety zewnętrzne oraz rolety wewnętrzne na szyby – najlepiej w jasnym kolorze. Rolety, najskuteczniej ze wszystkich dekoracji okiennych, odbijają promienie słoneczne.
Decydując się na zakup rolet wewnętrznych, dobrze jest wybrać takie, które mają dodatkową warstwę gumy lub srebrnej folii. To skutecznie pochłania promieniowanie i odbija promienie słoneczne. Jeśli w mieszkaniu nie mamy zamontowanych rolet, zasłońmy okna żaluzjami lub zwykłymi zasłonami w jasnym kolorze.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zbawienny wpływ roślin
Drzewa i rośliny są naturalną klimatyzacją, dają cień, wchłaniają nadmiar dwutlenku węgla, a wydzielany przez nie tlen poprawia nasze samopoczucie. Doskonale odczuwają to posiadacze ogrodów. Jeżeli mieszkasz w bloku, w miarę możliwości, wstaw do pomieszczenia, w którym przebywasz najczęściej, jak najwięcej kwiatów (najlepiej tych doniczkowych).
Wyłączanie niepotrzebnych sprzętów
Nie tylko my emitujemy ciepło, robią to również sprzęty elektryczne domowego użytku takie jak komputer, telewizor czy radio. Latem starajmy się korzystać z nich wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Podczas upałów unikajmy również gotowania i wymieńmy żarówki na energooszczędne.
Schowajmy ciemne dodatki
W okresie upałów najlepiej zadbać o to, by otaczały nas dodatki w jasnych kolorach. Warto schować na jakiś czas ciemne zasłony, narzuty czy poduszki. Jasne kolory mniej się nagrzewają i zwyczajnie odbijają promienie słoneczne. Ciemne zaś je przyciągają i gromadzą w sobie ciepło.
10 potraw na letnie upały
Podczas upałów, bardzo ważne jest również odpowiednie chłodzenie naszego ciała. Jak chłodzić się od zewnętrza?
Jak wcześniej wspominaliśmy, organizm ludzki również oddaje ciepło. Warto więc pamiętać, by w okresie letnim spożywać dużo płynów i owoców zawierających wodę.
Zimne okłady
Sprawdzonym sposobem, jest również chłodzenie poprzez okłady. Wystarczy ręcznik wymoczony w zimnej wodzie lub specjalne kompresy przykładane na głowę, czy kark.
Chłodny prysznic
To najlepsza opcja dla naszego ciała. Kilka minut pod chłodnym strumieniem obniża temperaturę ciała i przynosi ukojenie skórze. Warto również nalać do miski chłodną wodę i moczyć w niej stopy.
Odpowiednie ubranie
Podczas upałów ubieraj cienkie ubrania, najlepiej lniane/ zwiewne. Najlepiej, jeżeli będą w jasnych kolorach, które odbijają promienie słoneczne. Pamiętaj również o nakryciu głowy (zwłaszcza u małych dzieci), jeżeli wychodzisz na zewnątrz!. Warto również wiedzieć, iż długi rękaw lub nogawka zwiewnej jasnej tkaniny skutecznie uchroni przed upałem, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy krajów tropikalnych.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Śpij na podłodze
Możesz również spać w hamaku. To nie żart. W hamaku powietrze opływa nas ze wszystkich stron, więc łatwiej oddajemy ciepło do otoczenia, nie gromadzi go materac. Jeśli chcesz i lubisz spać na materacu, zdejmij go z łóżka i połóż na podłodze. Chłodne powietrze jest cięższe od ciepłego, więc przy podłodze może być nawet o kilka stopni chłodniej.
Nie zapomnij o zwierzętach!
Twój pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej wody. Nie dodawaj do nie kostek lodu – zwierzak może się po niej rozchorować. Kiedy temperatura za oknem staje się nie do zniesienia, zrób mu chłodny okład ze zwilżonego ręcznika.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Co jeść podczas upałów?
Przeczytaj również:
Jak NIE chronić domu przed burzą?
Co zrobić z roślinami, kiedy wyjeżdza się na urlop?
Rośliny oczyszczające powietrze z toksyn
Rośliny, które nie boją się ciepła
Zobacz najpiękniejsze inspiracje. Kliknij!