Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wybrać idealny stół do jadalni?

Najważniejszym punktem każdej jadalni jest stół. Wokół niego toczy się życie – przy nim spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, czasem pracujemy. Musi być on nie tylko ładny, ale przede wszystkim trwały i funkcjonalny, a znaleźć taki wcale nie jest łatwo. Rynek obfituje w różne wzory i modele, można też pokusić się mebel robiony na specjalne zamówienie. Podpowiadamy, na zwrócić uwagę, poszukując stołu idealnego.
Jak wybrać idealny stół do jadalni?

Stół idealny powinien być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Niemniej ważne są wygląd i dopasowanie do stylu, w jakim urządzono pomieszczenie jadalne, jednakże te aspekty rozważajmy w dalszej kolejności. Mebel ten pełni rozliczne funkcje, ale dostarczanie doznań estetycznych nie jest najważniejszą z nich. Musi być on trwały i niezawodny. Wokół stołu dużo się dzieje — spotykamy się przy nim z rodziną i przyjaciółmi, wspólnie spożywamy posiłki, rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami, zacieśniamy więzy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Wymiary
Ponieważ w pobliżu stołu może być czasem tłoczno, szczególną uwagę należy zwrócić na jego wymiary. Zastanówmy się, ile osób będziemy przy nim gościć, to pomoże nam w oszacowaniu odpowiednich rozmiarów blatu. Wiedząc, że jedna osoba potrzebuje zwykle ok. 60 cm wzdłuż i 40 cm w głąb blatu, łatwo wyliczymy, jaka długość mebla będzie najwłaściwsza. Szerokość stołu nie powinna być mniejsza niż 1 m, wówczas z łatwością zmieszczą się na nim nakrycia dla wszystkich gości, a na środku zostanie jeszcze miejsce na półmiski z jedzeniem i inne dekoracje.
Blat nie może być też osadzony zbyt nisko. Optymalną wysokością będzie ok. 80 cm. Kupując mebel w sklepie stacjonarnym, przetestujmy go. Spróbujmy przy nim usiąść, sprawdźmy, czy na pewno jest wygodnie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

       

Aby chodzenie wokół stołu i siadanie przy nim było wygodne, pomiędzy jego krawędzią a ścianą lub innym elementem z nim sąsiadującym należy zostawić ok. 1 – 1,5 m wolnej przestrzeni. Dzięki temu podnoszenie i odsuwanie krzeseł nie będzie sprawiało gościom żadnych problemów, a także unikniemy niebezpiecznych sytuacji, kiedy gospodyni, roznosząc posiłek, musi przepychać się do stołu z gorącym naczyniem na ręku.

Jeśli do codziennego użytku nie potrzebujemy dużego blatu, a większe przyjęcia będziemy wyprawiać okazyjnie, rozważmy zakup rozkładanego stołu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kształt
Na rynku dostępne są stoły owalne, okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Zasadniczo, możemy wybrać taki, który po prostu podoba się nam najbardziej, chybachyba że meblujemy bardzo wymagające pomieszczenie.
Koliste blaty sprawdzą się doskonale w niewielkich pokojach, w których chcemy zaoszczędzić maksymalnie dużo przestrzeni. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie posiadają ostrych kątów, więc nie będą zagrażać np. dzieciom bawiącym się w jadalni. Podłużne stoły wybierajmy do wąskich pokoi lub jeśli chcemy ustawić je pod ścianą. Stoły o krawędziach równej długości pasują do przestronnych pokoi, zbudowanych na planie kwadratu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Materiał i wykonanie
Dobry stół, to także trwały stół, który posłuży nam przez dłuższy czas. Nie bez powodu, kiedy myślimy o stole, zwykle wyobrażamy sobie solidny mebel z litego drewna. Surowiec ten uchodzi za jeden z najtrwalszych materiałów, w rzeczywistości jednak jego wytrzymałość w dużej mierze zależy od rodzaju użytego drzewa. Bardzo wytrzymałe są stoły z dębowe, bukowe oraz machoniowe. Są one wymagające w pielęgnacji i bardzo kosztowne – ich ceny sięgają nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Tańsze będą modele wykonane z drewnopochodnych materiałów, laminaty lub stoły fornirowane. Są mniej wytrzymałe, ale bardzo lekkie. Ich atutem może być także jednolita, pozbawiona wyżłobień i sęków powierzchnia, którą łatwo pokryć np. kolorową farbą. Dużą popularnością cieszyły się kiedyś stoły wykonane z metalu (stali lub aluminium) ze szklanym blatem, obecnie jednak wypierają je bardziej nowoczesne i nieco „awangardowe” meble kamienne.

Aleksandra Kozera Deccoria.pl

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przeczytaj również:

Więcej niż podłoga? Podłoga z drewna

Drewno w łazience – wady i zalety

Zakręceni na punkcie drewna. Oryginalne drewniane akcesoria i meble

Dla miłośników naturalnego drewna - czyli wnętrza w stylu rustykalnym

Jak dbać o wiklinowe meble?

 

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.