Mydło potasowe (potocznie nazywane szarym mydłem) powstaje ze zmieszania soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. Nie zawiera ono sztucznych barwników ani aromatów, dzięki czemu bez obaw mogą go używać alergicy oraz osoby z wrażliwą skórą. Ma miękką, mazistą konsystencję i łatwo rozpuszcza się w wodzie. W czasach PRL-u powszechnie wykorzystywano je nie tylko jako kosmetyk do mycia ciała, ale też środek do robienia prania. Na tym jednak nie kończą się jego możliwości. Zobaczcie, do czego jeszcze można go wykorzystać.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj również: Jak przygotować środki czystości domowej roboty? »
Domowy proszek do prania
Szare mydło to jeden z najważniejszych składników domowej roboty proszku do prania. Przygotuj ½ szklankę szarego mydła i zetrzyj je na wiórki. Dodaj do niego 50g sody kalcynowanej (sodę kalcynowaną można uzyskać zapiekając zwykłą sodę oczyszczoną w 200 st. C przez ok. godzinę), 50g zwykłej sody oraz 100g boraksu. Wymieszaj wszystkie składniki. Na jedno pranie wystarczy ok. 1-2 łyżki mieszanki.
Rodzinna zabawa
Ostatnimi czasy szczególnie chętnie sięgają po nie artyści, ponoć jest świetnym tworzywem rzeźbiarskim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobnie wykorzystać je w domu, do zabawy z dziećmi. Wspólne lepienie i rzeźbienie w mydle to wspaniała i bardzo rozwijająca rozrywka.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Przeczytaj również: Triki, dzięki którym twoje rośliny doniczkowe będą uprawiać się same »
Szkodniki roślin
Do tępienia insektów i roztoczy, które obległy twoje rośliny, zamiast silnie chemicznych środków ochrony, możesz użyć zwykłego szarego mydła. Charakteryzuje się ono właściwościami owadobójczymi. Naukowcy dowiedli, że kwasy w nim zawarte są w stanie wyeliminować niemal 90% mszyc. Jak przygotować domowy preparat przeciw szkodnikom? 150g mydła zetrzyj na wiórki i rozpuść je w 10l gorącej wodzy. W zależności od potrzeb proporcjonalnie zwiększ lub zmniejsz ilość wykorzystanych składników. Pamiętaj, by zraszać rośliny, a nie podlewać je.
Ugryzienia owadów, przemywanie ran
Składniki szarego mydła wykazują antybakteryjne i wysuszające działanie. Z tego względu warto używać go do przemywania ran i śladów po ugryzieniu owadów. Wodny roztwór mydła ukoi podrażnienia, zmniejszy obrzęk i zapobiegnie swędzeniu.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Odtłuszczanie blatów w kuchni
Tłuste plamy na blacie, ścianach i frontach szafek w kuchni to zmora każdej gospodyni. Takie zabrudzenia są nie tylko niehigieniczne, ale też po prostu nieestetyczne. Kiedy zaschną bardzo ciężko się ich pozbyć. Z pomocą przychodzi szare mydło. Wystarczy rozpuścić je w wodzie i przemyć nim problematyczne powierzchnie. W podobny sposób można odtłuścić powierzchnie przygotowywane do przemalowania, np. płytki w łazience lub meble.
Usuwanie plam
W roztworze wody i szarego mydła warto też namaczać ubrania pokryte tzw. trudnymi plamami – po trawie, tłuszczu, krwi, czekoladzie. Usuwa zabrudzenia tak skutecznie, jak zwyczajne detergenty, jest on jednak łagodniejszy dla tkaniny, nie osłabia jej włókien i nie odbarwia koloru.
Do niewielkiego naczynia dodaj po łyżce oliwy i szarego mydła startego na wiórki. W razie konieczności zwiększ proporcje. Wykonując koliste ruchy, zanurzaj pędzle w tej mieszance. Następnie opłucz je dokładnie w ciepłej wodzie. Staraj się nie zmoczyć metalowych nasadek – nadmierny kontakt tej części z wodą może spowodować wypadanie włosia. Osusz je papierowym ręcznikiem lub ściereczką.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Zainspiruj się! Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!
Przeczytaj więcej:
Zaskakujące zastosowania folii aluminiowej