Porady domowe

Ud, Uw – wyjaśniamy, o czym mówi współczynnik przenikania ciepła

Energooszczędność nie jest tylko sloganem reklamowym – parametry okna mają realny wpływ na wysokość naszych rachunków. Nowoczesne okna nie powodują strat ciepła, co wiąże się ze znacznymi oszczędnościami na kosztach ogrzewania. Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym lepsza jest izolacja termiczna danego elementu, z którego budujemy nasz ekologiczny i oszczędny dom. Jak interpretować ten parametr?

Ud, Uw – wyjaśniamy, o czym mówi współczynnik przenikania ciepła
Fot. Duża powierzchnia szyb pozytywnie wpływa na parametry cieple okien /123RF/PICSEL

U, czyli współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła jest bardzo ważnym parametrem, który należy sprawdzić przy zakupie okien i drzwi. Między innymi od tego zależy, jaki bilans energetyczny będzie posiadał budynek. W końcu to wpływa na naszą oszczędność, a także to, czy dom będzie przyjazny środowisku naturalnemu. W jaki sposób sprawdzić wysokość współczynnika przenikania ciepła wybranych przez nas okien?

Im mniej, tym lepiej

W przypadku okien ten parametr oznaczany jest symbolem Uw, a drzwi – Ud. Podaje się go w jednostce W/m²K. Im mniejszą wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne. Na parametry okna i drzwi wpływa zarówno sama ich budowa, jak i sposób montażu. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na drewno, aluminium czy plastik, okna i drzwi mogą być energooszczędne. Od 2021 roku norma dla domów energooszczędnych to Uw nie wyższe niż 0,9 W/m²K. Jednak warto wybrać produkt, który ma jeszcze lepsze właściwości. Dla domów pasywnych ten parametr nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K. Dla przykładu okna z profilami VEKA Softline 82 mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła Uw=0,9 W/(m²K), a z najcieplejszą szybą i ramką międzyszybową nawet 0,67 W/(m²K). Osiągają więc parametry okna pasywnego.

Niższe zużycie energii

Te parametry mają znaczenie, gdy obliczamy zapotrzebowanie domu na energię. Dla tradycyjnego domu będzie ono wynosiło powyżej 120 kWh/m², dla domu energooszczędnego – od 15 do 70 kWh/m², a pasywnego – poniżej 15 kWh/m². Różnice w skali całego roku są ogromne, aby uzyskać taki wynik, trzeba wziąć pod uwagę każdy element budynku. Najważniejsze są wymagania cieplne zawarte w projekcie danego domu i to do nich dostosowuje się parametry okien i drzwi. Projektant musi wziąć pod uwagę funkcje i rozkład pomieszczeń. Właściwe usytuowanie okien umożliwia lepsze wykorzystanie ciepła z promieniowania słonecznego.

Jeszcze jeden ważny parametr

Warto poznać jeszcze jeden parametr: jest on oznaczany symbolem Ug i określa współczynnik przenikania ciepła przez szyby. Zarówno dla domów energooszczędnych, jak i pasywnych, zaleca się, by ten parametr był równy lub niższy niż 0,6 W/m²K. Ważny jest także parametr g, który oznacza przepuszczalności energii słonecznej przez szybę. Im jest wyższy, tym bardziej nasz dom dogrzewany jest przez słońce. Optymalne parametry powinny zatem wynosić Uw ≤ 0,9 W/m²K i g ≥ 50 proc.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.