Rytm życia naszych przodków wyznaczała natura i nawracające cykle – następstwo dnia i nocy, faz Księżyca, pór roku. Zauważywszy zależności między pewnymi zjawiskami a położeniem Srebrnego Globu, zaczęli oni przypisywać mu szczególne znaczenie. Wyznaczał on kolejne święta, obrzędy i rytuały, czas połowu ryb, siewu i zbierania roślin. Do dzisiaj na tej podstawie wyznacza się termin Wielkanocy. Obecnie wiemy dużo więcej na temat naturalnego satelity i ogromnej roli, jaką odgrywa. Jego położenie względem naszej planety oraz Słońca decyduje o pływach morskich. Siła grawitacyjna, którą wytwarza Srebrny Glob, oddziałuje nie tylko na wielkie zbiorniki wodne, ale właściwie na całą wilgoć na Ziemi i w ziemi, co, jak sadzą niektórzy, może wspomagać wegetację roślin.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Chociaż zdaje się, że nowoczesne techniki uprawy roślin wyparły metody wypracowane przez naszych przodków, coraz więcej ludzi wraca do ich stosowania, chcąc żyć w zgodzie z naturą. Dla przykładu – coraz większą popularnością cieszy się ogrodnictwo, w którym o kolejnych pracach do wykonania decydują cztery fazy Księżyca.
Faza I, czyli nów – trwa 3 dni, satelita znajduje się dokładnie między Słońcem, a Ziemią, a więc nie dociera do niego światło i nie widać go gołym okiem. Nie jest to dobry termin na prace, podczas których przypadkowo naruszyć można podziemne części rośliny – np. przesadzanie czy okopywanie. Woda odpływa od korzeni, które w efekcie stają się bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Można natomiast podlewać glebę i nawozić ją. W dniach poprzedzającym i następującym po kulminacji nowiu, zaleca się plewienie chwastów oraz usuwanie i przycinanie pędów.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Faza II, czyli I kwadra – zaczyna „przybywać” Księżyca, w tym czasie zbliża się on do pełni. Dla obserwatora znajdującego się na północnej półkuli Ziemi, kształtem przypomina on literę D. Woda przenoszona jest wtedy w górę, od korzenia przez łodygę do owoców i pędów. Należy uważać na przycinanie – zbyt intensywne spowoduje, że roślina wypuści za dużo soków. Korzenie wzmacniają się, a zatem można okopywać je, spulchniać ziemię wokół nich, tworzyć sadzonki i rozsady. To również odpowiednia pora na siew warzyw liściastych oraz sadzenie krzewów i drzew. Owoce i warzywa zebrane podczas I kwadry są wyjątkowo soczyste i smaczne, a zioła – bardziej aromatyczne.
Faza III, czyli pełnia – podobnie jak nów, trwa trzy dni. Widoczna jest wówczas cala półkula Księżyca. Podczas pełni nie wolno przeprowadzać siewu i nasadzenia. Nie powinno się także szczepić i przycinać drzew oraz krzewów, nadal dozwolone jest natomiast nawożenie oraz podlewanie. Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne nie stwarzają zagrożenia dla roślin i ich korzeni.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Faza IV, czyli III kwadra – „ubywa” Księżyca, upodabnia się on do litery C. W I fazie woda odpływa od korzeni, w tej kwadrze spływa do nich z naziemnych części rośliny, które jednocześnie stają się bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Warto wtedy zbierać owoce oraz kwiaty – na dłużej zachowają one świeżość. Przesadzone rośliny szybciej zaadaptują się w nowym miejscu. Bez przeszkód przycinać można żywopłoty, krzewy ozdobne oraz drzewa owocowe. To także najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych, motylkowych i korzeniowych. Co ciekawe, przetwory owocowe i warzywne przygotowane w tym czasie wychodzą najsmaczniejsze.
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
Przeczytaj również:
Jakie rośliny urosną z pestki?
Jak uprawiać kawę na parapecie?