Arcydzięgiel
Roślina ta już od X w. znana jest jako środek oczyszczający organizm. Dzięki działaniu powodującemu podwyższenie ilości enzymów trawiennych, stosuje się ją na brak apetytu czy też problemy z przewodem pokarmowym - na bóle brzucha i wzdęcia. W lecznictwie wykorzystuje się głównie jej korzeń.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Bazylia
We Francji nazywana jest królewskim zielem. Oprócz powszechnie znanego zastosowania, jako przyprawa, wykorzystywana jest też przy problemach z układem trawiennym i nerwowym. Ma zastosowanie lekko uspokajające i antydepresyjne. Wykorzystuje się ją również w aromaterapii jako środek zmniejszający zmęczenie.
Cytryniec chiński
Cytryniec chiński to roślina, która skutecznie radzi sobie ze zmęczeniem. Jeżeli pracujemy w stresie, odczuwamy zmęczenie i przydałaby nam się porządna dawka energii, koniecznie należy sięgnąć po cytryniec. To roślina, która od tysięcy lat był wykorzystywany w medycynie chińskiej jako środek dodający sił witalnych i walczący z przemęczeniem. Dzięki dużej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, wzmocnimy swój organizm, a w konsekwencji poprawimy swoje samopoczucie i koncentrację.
Dziurawiec zwyczajny
Zioło, które stosuje się zazwyczaj do łagodzenia objawów złego trawienia. Jest on jednak wykorzystywany również do produkcji antydepresantów. To zioło które, zawiera substancje regulujące poziom hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój, np. serotoniny. Dziurawiec stosuj w przypadku: problemów z koncentracją, zmęczenia i zniechęcenia oraz złego trawienia.
Lubczyk
W medycynie wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń tej rośliny. Stosuje się głównie jego właściwości wykrztuśne przy zapaleniach górnych dróg oddechowych oraz moczopędne, wspomagając tym samych pracę nerek. Znane jest również jego działanie łagodzące bóle miesiączkowe.
Melisa
To jedno z najpopularniejszych ziół. Ma wiele zdrowotnych właściwości. Poleca się ją w przypadku problemów ze snem, w stanach niepokoju i zdenerwowania. Zaparz melisę zawsze wtedy, kiedy jesteś przygnębiony i zdenerwowany, działa ona bowiem uspokajająco. Zamiast herbaty do kolacji wypij kubek melisy. Nawet jeżeli masz dobre samopoczucie, melisa cię wyciszy, zrelaksuje i ułatwi zaśnięcie.
Melisa na szóstkę z plusem. Poznaj sześć dolegliwości, na które pomaga melisa >>
Mięta
Mięta to znany dodatek wielu past do zębów i cukierków, ze względu na swoje działanie odświeżające. Pomoże nam jednak nie tylko w zniwelowaniu nieświeżego oddechu. Herbata na bazie mięty łagodzi niestrawność, wymioty, nudności i bóle brzucha. Przyda się nam przy bólach gardła i braku apetytu.
Majeranek
Roślina stosowana przede wszystkim przy przeziębieniach i katarze w postaci maści lub jako dodatek do inhalacji. Dzięki działaniu przeciwbólowemu i antyzapalnemu pomaga przy bólach głowy i lekkich migrenach.
Ostropest plamisty
Nadmierna nerwowość, zmęczenie, osłabienie i zły nastrój mogą być wynikiem problemów z wątrobą. Wszystkie toksyny pochodzące z pożywienia, środowiska, leków i alkoholu trafiają właśnie do tego narządu. Pierwsze sygnały przeciążenia wątroby łatwo pomylić z sezonową depresją – stajemy się senni i nie mamy apetytu. Jeśli nasza dieta nie należy do najzdrowszych, prawdopodobnie powyższe objawy są wynikiem problemów z wątrobą.
Fot. Wikipedia
Ostropest to roślina, która ma zbawienny wpływ na wątrobę. Dzięki zawartości sylimaryny regeneruje, odtruwa i leczy uszkodzenią wątroby. Kuracja świetnie wpływa na zdrowie, a przy okazji pomaga odzyskać dobry nastrój.
Pokrzywa
Pokrzywa kojarzy nam się raczej nieprzyjemnie. Postrzegana jest często jako pospolity chwast, zapewne niejednokrotnie była również powodem nieprzyjemnych dla nas poparzeń. Tymczasem jest źródłem wielu witamin i dobroczynnych substancji. Korzystnie wpływa na poziom hemoglobiny, jest więc polecana przy anemii. Jej właściwości przeciwkrwotoczne z pewnością przydadzą się w przypadku trudnych skaleczeń.
Działa moczopędnie, co pomoże przy zapaleniach pęcherza moczowego. Pozytywnie oddziałuje na układ pokarmowy wspomagając przemianę materii, często jest również wykorzystywana przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Obniża poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Jest także polecana przez dermatologów w walce z trądzikiem lub innymi problemami ze skórą. Herbaty na bazie pokrzywy bardzo korzystnie wpłyną na stan naszych włosów oraz paznokci.
Szałwia
Szałwie doceniamy szczególnie za jej właściwości grzybobójcze, dezynfekujące oraz przeciwzapalne. Będzie więc bardzo przydatna w przypadku wszelkich skaleczeń. Napar na bazie szałwii pomoże w zapaleniach dziąseł i gardła. Herbaty z szałwii wykorzystuje się przy nadmiernej potliwości. Płukankę zaś możemy wykorzystać przy problemach z łupieżem lub nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Roślinę tę, stosuje się również przy problemach z trądzikiem. Szałwii nie powinny jednak spożywać kobiety w ciąży.
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl