Porady ogrodnicze
Z nastaniem wiosny nabieramy apetytu na świeże warzywa. Po długiej zimie z niecierpliwością wypatrujemy pojawienia się pierwszych, wiosennych przysmaków – sałaty, rzodkiewek, pomidorów. Co o nowalijkach warto wiedzieć i jak uprawiać je samodzielnie w domu, na balkonie lub na parapecie?
Czytaj artykułDefinicja mówi, że pikowanie roślin polega na rozdzieleniu razem rosnących siewek i przesadzeniu ich do większych, oddzielnych pojemników, co może być przeprowadzone dopiero wtedy, gdy widoczne są pierwsze liście właściwe. Zabieg ten pozwala na łatwiejszy rozwój rośliny oraz na wybranie do dalszej uprawy egzemplarzy najsilniejszych. I wszystko się zgadza. Zwłaszcza w przypadku pomidorów.
Czytaj artykułCo to są gatunki inwazyjne? Jakie rośliny w Polsce uważane są za groźne dla naszej naturalnej flory? Dowiedz się, jak rozpoznać potencjalnie inwazyjną roślinę w swoim ogródku lub na działce.
Czytaj artykułTworząc swój wymarzony ogród, warto pomyśleć o wyborze odpowiednich roślin. Jeśli chcesz cieszyć się prawdziwym pięknem kwiatów, jednak nie zawsze masz czas, by spędzać wolne chwile na ich doglądaniu, wybierz rośliny niewymagające intensywnej pielęgnacji. Taka jest tawułka ogrodowa, która zyskuje dużą popularność w Polsce. Jakie są najpopularniejsze odmiany? Czym się charakteryzują? Jak uprawiać i pielęgnować tawułkę ogrodową? Odpowiadamy.
Czytaj artykułPokrzywa kojarzona jest nie tylko z nieprzyjemnymi poparzeniami (zwłaszcza w dzieciństwie), ale także dobroczynnym wpływem na zdrowie oraz stan skóry i włosów. Lecznicze, wzmacniające i ochronne właściwości tego ziela można z powodzeniem wykorzystać również w ogrodzie. Wywar, gnojówka, a może wyciąg? Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób jej używać.
Czytaj artykułMilin amerykański to piękne pnącze, które zakwita czerwono-pomarańczowymi trąbkami na początku lipca. Ma niewielkie wymagania i pięknie zdobi pergole i ściany w ogrodzie. Wyjaśniamy, czego nie lubi milin amerykański i jak pielęgnować roślinę?
Czytaj artykułTurkuć podjadek to owad, który jest znany głównie ze swojej nazwy. Nie każdy jednak wie, jak wygląda ten osobnik. Stworzenie to może powodować spore szkody w ogrodzie. Sprawdź, czym charakteryzuje się oraz jak wygląda turkuć podjadek. Dowiedz się, jak go zidentyfikować, zwalczyć i złapać.
Czytaj artykułRzeżucha potrzebuje ok. 10 dni na pełen wzrost. Chcesz, aby zdobiła twój wielkanocny stół? Zasiej ją dwa tygodnie przed świętami. Ta niepozorna roślina posiada także nieocenione właściwości odżywcze. Sprawdź jakie!
Czytaj artykułTrzykrotka ogrodowa zwana po łacinie Tradescantia virginiana, a w Polsce często po prostu "kwiatek trzykrotka", otrzymała swoją nazwę od nazwiska Johna Tradescanta. Był on królewskim ogrodnikiem dbającym o zieleń Karola I Stuarta. Mimo upływu lat, gości w niejednym ogrodzie zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej, z której się wywodzi.
Czytaj artykułBrzoza to efektowne drzewo o dekoracyjnym wyglądzie, które świetnie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jest niewymagająca, łatwa w uprawie i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jaki gatunek brzozy do ogrodu najlepiej wybrać? Jak ją uprawiać, w jakiej glebie sadzić i kiedy przycinać?
Czytaj artykułTrzmielina to roślina bardzo różnorodna, występująca w różnych gatunkach. Najczęściej przyjmuje formę krzewu i w zależności od odmiany może mieć pokrój niski, płożący lub wzniesiony, dorastający nawet do 3 metrów wysokości.
Czytaj artykułDość lekka uprawa i w miarę łatwa pielęgnacja sprawiają, że pierwiosnek jest tak chętnie sadzoną rośliną w różnych wariacjach. W kwietniu w ogrodzie rozkwita, upiększając rabaty, skalniaki oraz ogrodowe dróżki i ścieżki.
Czytaj artykułCedr syberyjski to jedno z najpopularniejszych drzew iglastych - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Zazwyczaj kupuje się gotowe sadzonki. Doświadczeni ogrodnicy mogą zdecydować się na samodzielne wyhodowanie tego drzewa od nasionka. Proces trwa znacznie dłużej, jednak satysfakcja jest niezaprzeczalnie większa. Sprawdź, jak wygląda ten proces.
Czytaj artykułMocznik to najpopularniejszy nawóz azotowy, który jest stosunkowo uniwersalny i świetnie sprawdzi się do dokarmiania wielu różnych rodzajów roślin. Jak zatem go stosować, by był skuteczny i bezpieczny? Poznaj najważniejsze właściwości i zastosowanie mocznika!
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 364
- Następna