Porady ogrodnicze
Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę budując oczko wodne w ogrodzie? Podpowiadamy!
Czytaj artykułDzięki regularnemu przycinaniu lawendy stworzysz w swoim ogrodzie gęste, kwitnące kępy. Brak odpowiedniej pielęgnacji doprowadzi natomiast to tego, że roślina nadmiernie się rozrośnie, co spowoduje łysienie środków i drewnienie pędów. Kiedy wykonać pierwsze cięcie lawendy w ogrodzie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWraz ze wcześniejszym nadejściem wiosny, zaczynamy porządkowanie i pielęgnowanie ogrodów. Oto kilka trików i sztuczek, które ułatwią i umilą prace ogrodowe.
Czytaj artykułZiemiórki to czarne muchówki długości ok. 2 mm, które latają nad ziemią naszych domowych roślin doniczkowych. Generalnie nie zalicza się ich zazwyczaj to najgroźniejszych szkodników, ale potrafią być bardzo irytujące, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Wystarczy sobie wyobrazić muszki owocówki latające latem w kuchni i już mamy porównanie.
Czytaj artykułNarcyzy, nazywane też żonkilami, w najbardziej promienistej żółci są piękną ozdobą każdego miejsca, zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Czas więc stworzyć z nimi kilka kwiatowych dekoracji.
Czytaj artykułZadbana posesja to wizytówka każdego domu. Estetyczne wrażenie zależy przede wszystkim od pięknej murawy i atrakcyjnych wizualnie kompozycji kwiatowych. Szukasz sposobu na utworzenie wielostopniowych rabat? A może drażni Cię zarastająca trawą ścieżka? Wykorzystaj obrzeża trawnikowe, aby zapanować nad roślinnością wokół domu lub na działce!
Czytaj artykułPierwsze rozsady warzyw rosną już na wielu parapetach. Nasiona są już często skompletowane i czekają na odpowiednią porę, żeby trafić na grządki. Na początku marca do ziemi może trafić już np. groch, bób, marchew, pietruszka, pasternak czy cebula dymka. Korzystając z tego, że mamy jeszcze chwilę na planowanie nasadzeń, warto przypomnieć sobie o zasadach uprawy współrzędnej, czyli o tzw. allelopatii.
Czytaj artykułDo wiosny jeszcze sporo czasu, a tęsknota wielu za soczystą zielenią roślin osiągnęła zapewne punkt kulminacyjny. Ten czas oczekiwania mogą uprzyjemnić cebulowe rośliny ozdobne.
Czytaj artykułLuty to miesiąc, kiedy wszyscy uprawiający warzywa planują, co i gdzie posadzić. A należy przypomnieć, że nie jest to zarezerwowane jedynie dla właścicieli działek, bo możemy uprawiać ulubione, wybrane rośliny warzywne i zioła również na balkonie, tarasie czy nawet okiennym parapecie.
Czytaj artykułZimozielone pnącza są niezawodne, jeśli chcesz stworzyć ładne ogrodzenie lub ciekawy żywopłot. Przez cały rok rzucają urok swoimi liśćmi, które są zazwyczaj bardzo gęsto ułożone. W takim przypadku najlepiej sprawdza się bluszcz pospolity – całoroczna roślina, która bardzo dobrze znosi zimę w naszym klimacie. Dowiedz się, na czym polega jej uprawa.
Czytaj artykułJeżeli mamy do czynienia z bezśnieżną zimą, dużym zagrożeniem dla naszych roślin są silne mrozy. Zwróćmy uwagę na ich odpowiednie osłonięcie, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na przemarznięcie gatunków. Rośliny domowe czy pojemnikowe, również wymagają zimą szczególnej opieki. Zadbajmy też o nie.
Czytaj artykułZmagamy się z jedną z najcieplejszych zim od lat! Co to oznacza? Część roślin skraca okres spoczynku i zaczyna zakwitać lub wypuszczać pąki. Do aktywności wracają również… krety. Coraz częściej można zaobserwować licznie pojawiające się kretowiska. W jaki sposób uchronić przed nimi ogród?
Czytaj artykułTę uroczą roślinę uprawia się ze względu na pachnące kwiaty. Jej sadzonki można bez problemu kupić wiosną i latem, ale uprawia się ją również z nasion.
Czytaj artykułNajczęściej możemy się spotkać z zasychaniem gałązek lub części krzewów. Tuje mają płytki system korzeniowy, lubią wilgotne, ale nieprzelane podłoże. Należy je więc regularnie podlewać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 361
- Następna