Porady ogrodnicze

Dlaczego warto uprawiać poziomki w ogrodzie?

Poziomki spotykamy w lasach i na polach całej Europy. Warto hodować je w ogrodzie, zwłaszcza ze względu na ich piękne, pachnące i smaczne owoce. Dodatkową zaletą jest fakt, iż owocują bez przerwy, od czerwca do października.
REKLAMA

Poziomki mogą rosnąć w jednym miejscu niezmiennie, przez 5-6 lat. Dlatego też, najważniejszym zabiegiem w ich hodowaniu jest systematyczne zwalczanie chwastów. W przypadku krzewinek, które nie wytwarzają rozłogów, chwasty łatwo jest usunąć za pomocą motyki, w innym przypadku możemy posłużyć się środkami chemicznymi.

Jak rozmnażamy?
Poziomki rozmnaża się głównie z nasion. Rozsadę z łatwością możemy wyprodukować samemu. Nasiona wysiewa się w lutym do skrzynek. Podłoże powinno stanowić mieszankę lekkiej ziemi kompostowej i piasku. Pamiętajmy o obfitym podlewaniu, ale tak, aby nie wymyć nasion. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, należy ograniczyć podlewanie. Ponieważ w zbyt wilgotnym podłożu mogą atakować je liczne choroby grzybowe. Siewki należy pikować zanim pojawią się pierwsze liście. Już na początku maja możemy rozpocząć przesadzanie na grządki. Odległość między rzędami powinna wynosić 50 cm, a między roślinami w rzędach 15 cm. Pierwsze owoce zaczną pojawiać się z początkiem lata.   


Możemy również wysiać nasiona wiosną lub latem, a pierwsze plony otrzymamy dopiero w następnym roku. Ponadto niektóre poziomki, podobnie jak truskawki, wytwarzają rozłogi, dzięki którym możemy je rozmnażać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Poziomki powinno sadzić się na stanowisku słonecznym, chociaż mogą również rosnąć w półcieniu (wówczas owoce są mniej słodkie i zdecydowanie gorzej wybarwione).  Przed sadzeniem zaleca się nawożenie organiczne. Jeżeli planujemy nasze nasadzenia w zagonie, na którym uprawiano wcześniej warzywa, zasilmy podłoże  gotową mieszanką nawozową lub nawozami fosforowymi (400 g superfosfatu 18%) i potasowymi (300 g siarczanu potasu). Wiosną stosujemy nawóz azotowy. Jeśli nie dysponujemy takim zagonem, wówczas ziemię zasilamy dobrze rozłożonym kompostem (w ilości 40-50 kg na 10 m2), a wiosną mieszanką nawozów mineralnych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Po przekopaniu i starannym usunięciu chwastów ziemię dokładnie zagrabiamy. Stanowisko przygotowujemy na około 2 tygodnie przed sadzeniem. Poziomki uprawiamy w zagonie o szerokości 1,2 m, prowadząc rzędy w poprzek, w odstępach około 30 cm. W rzędzie rośliny sadzimy co 20 cm. Przy sadzeniu nie zaginajmy korzeni i nie umieszczajmy roślin głębiej, niż wcześniej rosły w skrzynce. Poziomki, które rosną zbyt płytko, zasychają i narażone są na przemarznięcie podczas zimy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Ciekawostka
Poziomka swoim wyglądem przypomina truskawkę (będącą mieszańcem 2 gatunków poziomek), tylko liście i owce są dużo mniejsze. Posiada właściwości lecznicze zarówno owoce, jak i liście.

W świeżych owocach poziomek znajdują się duże ilości związków cukrowych, karotenoidy, kwasy organiczne, a wśród nich kwas salicylowy i askorbowy, a także antocyjany i wiele soli mineralnych. Dzięki temu działają odżywczo i witaminizująco. Mają również właściwości odtruwające organizm, tzw. czyszczące krew oraz regulujące przemianę materii. Jedna z wiosennych, bardzo skutecznych kuracji wzmacniających polega na codziennym spożywaniu po 1/2 kg poziomkowych owoców zmieszanych z kefirem, jogurtem, zsiadłym mlekiem lub drożdżami przez miesiąc

Liście stosowane są jako środek regulujący przemianę materii, przy nadciśnieniu, miażdżycy naczyń krwionośnych, przy zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego, biegunkach. Świeże owoce są cenionym środkiem dietetycznym przy złej przemianie materii, chorobach serca, nerek oraz w zaburzeniach krążenia.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW 

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego warto uprawiać poziomki w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.