Spis treści:
Jakie są częste błędy w uprawie pora?
Pory znajdziemy w każdym warzywniaku, ale wielu z nas woli uprawiać je we własnym ogrodzie. Te, które pochodzą z przydomowych grządek, mają zazwyczaj przyjemniejszy, słodszy smak, charakterystyczny dla roślin cebulowych, a także bardziej wyrazisty aromat. Nie zawsze jednak samodzielnie uzyskujemy tak dorodne warzywa jak te oferowane w sklepach. Zdarza się też, że mają mało smacznej i delikatnej białej części, na której przecież najbardziej nam zależy, a także zaczynają chorować.
Niepowodzeniom w uprawie pora winne są błędy, które nieświadomie popełniamy. Jednym z najgorszych jest sadzenie tych roślin na tym samym stanowisku rok po roku, przez co są narażone na choroby i szkodniki. Z tego samego powodu nie powinno się ich uprawiać w bardzo mokrej ziemi i w cieniu innych roślin. Pory nie tolerują zarówno zalewania, jak i suszy, dlatego błędem jest też zaniedbywanie podlewania w okresach bezdeszczowych. Warto pamiętać, że mają one płytki system korzeniowy, dlatego nie korzystają z wody znajdującej się głęboko w podłożu.
Jakie jeszcze są częste błędy w uprawie pora? Przeznaczenie pod uprawę jałowej, nieużyźnionej gleby i całkowity brak nawożenia powodują, że nie możemy liczyć na udane plony. Musimy jednak uważać na przenawożenie, ponieważ pory mają niewygórowane wymagania pokarmowe i łatwo jest zaspokoić ich podstawowe potrzeby.
Jakie są częste błędy w uprawie pora? Fot. bluejava/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego por kwitnie? Co zrobić, jeśli na łodygach pora pojawiają się pąki?
4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem
Błędów w uprawie pora warto unikać, by cieszyć się zdrowymi warzywami, które będą jeszcze lepsze niż te ze sklepu. Przestrzegając kilku wskazówek, otrzymamy dorodne, grube łodygi z gęstymi korzeniami i dużym udziałem białej części. O czym trzeba pamiętać? Oto 4 najważniejsze zasady pielęgnacji pora latem:
- Spulchnianie gleby – za pomocą motyki płytko zruszamy glebę między rzędami porów. W ten sposób ją napowietrzymy, pozwalając wodzie i nawozom przenikać do korzeni roślin. Zabieg powtarzamy co 1-2 tygodnie;
- Podlewanie – latem pory nawadniamy w okresach suszy. Umiarkowanie, ale na tyle często, aby ziemia w miejscu uprawy była cały czas lekko wilgotna;
- Nawożenie – w ciągu lata raz w miesiącu stosujmy biohumus, gnojówkę z pokrzywy albo kompost. Możemy zdecydować się także na wieloskładnikowy nawóz uniwersalny;
- Podsypywanie – dolny fragment łodygi obsypujemy dookoła podłożem, lekko dociskając, dzięki czemu otrzymamy więcej białej części. Uważajmy jednak, aby gleba nie dostała się do kątów liści. Pory podsypujemy systematycznie przez całe lato, żeby łodygi u dołu były stale zakryte.
Mogłoby się zdawać, że por jest bezproblemową rośliną. Łatwo jednak popełnić błąd, przez który plony są słabsze. Jeśli będziemy ich unikać i zaczniemy przestrzegać zasad letniej pielęgnacji, uda nam się osiągnąć sukces w uprawie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Suszenie cebuli po zbiorach. Duże i twarde główki przez wiele miesięcy
Naturalne nawożenie i pielęgnacja papryki w lipcu. Prosty sposób na podwojenie owocowania papryki
Mączniak prawdziwy i rzekomy na cukinii. Zastosuj roślinny oprysk, zbierzesz duże i zdrowe plony