Spis treści:
Suchodrzew chiński – najlepszy na żywopłot
Jeszcze do niedawna w ogrodach od południa na północ królowały tuje i bukszpany. Uwielbiane zarówno przez ogrodników-amatorów, jak i osoby profesjonalnie zajmujące się uprawą roślin pozwalały doskonale organizować przestrzeń, a przy tym prezentowały się niezwykle estetycznie w rozmaicie nadanych im formach. Krzewy te swoim wyglądem oraz niskimi wymaganiami glebowymi i uprawowymi zapewniły sobie wysokie miejsce na liście roślin na żywopłoty.
Jednak w ostatnich latach ich popularność wyraźnie spada. Dzieje się tak z różnych przyczyn – ćma bukszpanowa stanowi z roku na rok coraz poważniejszy problem w uprawie bukszpanów wiecznie zielonych, z kolei tuje źle znoszą gwałtowne zmiany pogodowe oraz występowanie coraz dłuższych okresów gorąca i suszy.
Ich miejsce zajmują rozmaite rośliny, ale w ostatnim czasie absolutnym hitem wśród roślin doskonałych na żywopłoty stał się suchodrzew chiński. Znany jest nam jako roślina okrywowa, która niezwykle szybko potrafi zadarnić całkiem spory kawałek podłoża. Okazuje się jednak, że ze swoimi błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi i gęstym pokrojem suchodrzew chiński, najlepszy na żywopłot liściasty, idealnie wypełnia przestrzeń, tworząc artystyczną obwódkę o szybko rozrastających się bokach.
Przeczytaj również: Nawożenie żywopłotów wiosną. Jakie krzewy potrzebują wzmocnienia, czym je nawozić?
Suchodrzew chiński – uprawa
Gatunek ten doskonale sprawdza się jako niski żywopłot obwódkowy, o ile tylko zadbasz o regularne przycinanie i formowanie boków, które rozrastają się w szalonym tempie. Wiosną pojawiają się na nich lejkowate, kremowobiałe kwiaty, będące dodatkową dekoracją, a zimą obsypują go ciemnoniebieskie jagody, przez co staje się często odwiedzaną stołówką dla najróżniejszych gatunków ptaków.
Wybierz najlepszą odmianę tego intensywnie zielonego krzewu, bardziej zwartą lub rosnącą wyraźnie ku górze. Najpopularniejsze są:
- odmiana 'Moss Green' – dorasta do 0,5 metra wysokości, znacznie rozrastając się na szerokość, ma żywo zielone liście z wysokim połyskiem;
- odmiana 'Variegata' – dorasta do 1,5 metra wysokości i nie potrzebuje przy prowadzeniu w górę solidniejszych podpór, ma żywo zielone liście z kremowo-białą obwódką.
Suchodrzew rośnie gęsty i niesforny, dlatego wymaga formowania, ale gdy już nadasz mu kształt będzie nie do przejścia - zielona gęstwina skutecznie ogrodzi i osłoni wybraną przestrzeń. Fot. Artem Stepanov/CanvaPro
Zapewnij swoim krzewom posadzonym w rzędzie odpowiednie warunki, a stworzysz za ich pomocą efektowny szpaler w wybranej części ogrodu. Suchodrzew ma niskie wymagania uprawowe:
- stanowisko – może być zarówno słoneczne, półcieniste, jak i zupełnie zacienione;
- podłoże – dobrze sprawdzi się żyzna gleba próchnicza o wysokiej przepuszczalności, ale roślina przy odrobinie szczęście poradzi sobie niemal na każdej glebie ogrodowej;
- podlewanie – wymaga większego nawadniania w okresach długiej suszy i ostrego słońca, ale jednocześnie dobrze sobie z nimi radzi z uwagi na dużą tolerancję i możliwości regeneracyjne;
- przycinanie – wymaga zabiegów powtarzanych wczesną wiosną i jesienią oraz każdorazowo, gdy konieczne jest usunięcie starych, chorych lub uschniętych pędów, a także tych, które wyrastają długie i słabo ulistnione;
- nawożenie – dodatkowe dokarmianie nie jest konieczne, wystarczy ściółkowanie kompostem.
Tym, o czym koniecznie musisz pamiętać, jest odchwaszczanie podłoża wokół korzeni, aby krzewy nie musiały stale konkurować o wodę i składniki odżywcze z gleby.
Zadbany suchodrzew chiński o gęstym pokroju i intensywnym wybarwieniu ożywi twój ogród, a przy tym zamknie wybrane strefy dla ciekawskich spojrzeń z zewnątrz. Nie ma problemów ze szkodnikami i rzadko choruje, dlatego uformowany na żywopłot angielski, gobelinowy lub naturalny sprawdzi się lepiej, niż niejeden znany ci krzew i z pewnością długo nie wyjdzie z mody.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak uratować bukszpan? Rzadko stosowany, ale skuteczny sposób na ćmę
Trzmielina na pniu – najpiękniejsza ozdoba ogrodu. Gdzie ją posadzić i jak o nią dbać?
Jak uprawiać glicynię, by pięknie się rozrastała? Wiązanie pędów glicynii
Prosty sposób na przedłużenie kwitnienia piwonii. Stosuję co roku