Porady ogrodnicze

Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie?

Wrzosy to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Już z początkiem września pojawiają się w centrach ogrodniczych. Warto zauważyć, że nieliczne odmiany zaczynają swoje kwitnienie już od lipca, jednak znaczna większość rozkwita na przełomie sierpnia i września, a niektóre utrzymują kwiaty nawet do końca października. Odmiany wrzosów mogą różnić się od siebie wysokością, barwą kwiatów oraz kolorem liści.
Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie?
REKLAMA

Stanowisko
Zanim zabierzemy się za sadzenie wrzosów, musimy odpowiednio przygotować podłoże.
Powinno być: przepuszczalne, suche, piaszczyste, a przede wszystkim musi mieć odpowiednie pH (kwaśne 3,5 - 4,5). Wrzosy nie tolerują obecności wapnia, jak również ciężkich, podmokłych i gliniastych gleb. Jeżeli ich korzenie znajdą się w wodzie na zaledwie kilka godzin – zgniją, a cała roślina uschnie! Wrzosy uwielbiają stanowiska słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem. Źle będą rosły w cieniu.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

                                         
Pamiętajmy o tym, że wrzosy to rośliny ogrodowe i najlepiej czują się na zewnątrz (na balkonie lub tarasie). W domu szybko zmarnieją, nawet pomimo naszej troskliwej pielęgnacji. Do pomieszczenia możemy je chować tylko na krótki czas (na kilka dni)! Powinny wtedy stać w widnym i chłodnym miejscu, z dala od kaloryfera.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Sadzenie
Po zakupieniu wrzosów należy je niezwłocznie przesadzić do większych doniczek. Te, w których je kupiliśmy, zawierają zbyt mało podłoża (zwykle jest to sam torf). Wymaganie względem donic jest następujące: dla jednej roślinki przyjmuje się minimum 15 cm średnicy naczynia, w którym będzie posadzona. Donice nie muszą być bardzo głębokie, ponieważ wrzosy posiadają płytki system korzeniowy. Na dno sypiemy keramzyt. Stworzy on potrzebną warstwę drenażu. Na wierzch dobrze jest wysypać warstwę drobno zmielonej kory sosnowej, która zapobiegnie nadmiernemu parowaniu podłoża oraz rozwojowi chwastów (tak - w doniczkach też mogą wyrosnąć chwasty). Doniczki powinny mieć otwory odpływowe w dnie. Jeśli posadzimy wrzosy w osłonkach, będziemy musieli często sprawdzać, czy nie zalega w nich woda!

Zarejestruj się! Dodaj galerię!


Wszystkie roślinki powinny zostać posadzone na tej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach. Nie powinny być wkopane zbyt głęboko, gdyż mogą wtedy gnić. Płytkie sadzenie może za to skutkować szybkim przesychaniem korzeni i wymywaniem ziemi podczas podlewania.

Towarzystwo
Wrzosy pięknie wyglądają posadzone pojedynczo lub w towarzystwie innych wrzosowatych (np. azali lub rododendronów). Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skomponować je z roślinami ozdobnymi o zbliżonych wymaganiach. Polecam towarzystwo karłowych iglaków lubiących kwaśne podłoże oraz hortensji ogrodowych, które w glebie o kwaśnym pH przybiorą niebieski kolor kwiatów.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Pielęgnacja
Wrzosy należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia nadmiernie nie wysychała, ponieważ nasza roślinka może utracić pąki i listki. Postarajmy się utrzymać stale wilgotne (ale nie przelane) podłoże. Woda do podlewania wrzosów nie może posiadać dużej zawartości wapnia. Jeżeli do podlewania używamy wody z kranu, odstawmy ją na kilka godzin, aby wapń osiadł na dnie konewki. Podczas podlewania uważajmy, aby nie zamoczyć listków, grozi to powstaniem groźnych chorób pochodzenia grzybowego.

Pod kątem nawożenia wrzosy zaliczają się do tej mało wymagającej grupy roślin. Wystarczy im zasilenie raz w sezonie. Zaopatrzmy się w specjalne nawozy do wrzosów lub do roślin wrzosowatych np. rododendronów. Uważaj jednak na przenawożenie! Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacji jest przycinanie. Dotyczy to tak samo roślin posadzonych w ogrodzie, jak i tych znajdujących się w doniczkach na balkonach. Zabieg przycinania wykonuje się na wiosnę (dłuższe pędy sprzyjają łatwiejszemu przezimowaniu). Cięcie jest niezbędne, gdyż powoduje zagęszczenie krzewów i obfite kwitnienie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

 

Zimowanie
Wrzosy są niestety bardzo wrażliwe na przemarzanie, nawet jeżeli rosną w gruncie. Zatem, aby przetrwały ziemię i pięknie rozkwitły w następnym sezonie, musimy zadbać o ich odpowiednią ochronę. Jeżeli nie przesadziliśmy wrzosów do głębszych donic, tylko pozostawiliśmy je na balkonie w tych samych pojemnikach, w których zostały zakupione, mamy zagwarantowane, że nie przetrwają przymrozków,  gdyż jest w nich zbyt mało podłoża.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Jeżeli nie dysponujecie ogrodem lub kawałkiem skwerku, w którym moglibyście zadołować donice z wrzosami, najlepiej okryć pojemnik styropianem, również od spodu. Roślinkę osłońmy słomianym chochołem lub białą agrowłówkniną. Mniejsze doniczki włóżmy do tekturowego pudła (pokrywę pozostawiamy otwartą), wyłożonego styropianem.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz najpiękniejsze dekoracje z wykorzystaniem wrzosów

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

QDESIGNprojekty

To zdjęcie w puszce to z akcji Żywej pracowni z Krakowa. Pochwalę się, że też brałam w niej udział- i robiłam zdjęcia :) A tutaj jeszcze coś o wrzosach - tam też jest jeszcze jedno zdjęcie z tej akcji i kilka moich w filiżance. http://q-design.blog.pl/2012/10/24/cztery-pory-roku/ Pozdrawiam

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dbać o wrzosy na balkonie i tarasie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.