Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?

Fiołek alpejski nazywany jest również cyklamen. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. To jedna z bardziej popularnych roślin domowych. Cyklamen roztacza swe uroki zwłaszcza w okresie zimowym, od jesieni aż do wiosny, kiedy jest tak niewiele roślin kwitnących. Kiedy fiołek przekwita, nie wyrzucajmy go.
Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?
REKLAMA

Żeby fiołek pięknie kwitł i nie przysparzał nam problemów w pielęgnacji, powinien przede wszystkim znajdować się w miejscu chłodnym (ale z dala od przeciągów), w półcieniu i w pobliżu świeżego powietrza. W temperaturze pokojowej cyklamenom jest zdecydowanie za ciepło. Jeżeli mamy taką możliwość, to przynajmniej na noc, powinniśmy go przenosić w miejsce znacznie chłodniejsze.

Podłoże fiołków alpejskich musi być stale wilgotne, ale nie mokre i nie „przelane”. Podlewamy obficie wodą miękką, uważając przy tym, aby nie pomoczyć bulw liści, a co najważniejsze pąków kwiatowych. Po podlaniu należy wylać wodę, która przelała się do podstawki. Z chwilą, kiedy bulwy rośliny są posadzone bardzo głęboko, wodę należy wlać jedynie do podstawki, odczekać kilka minut i resztę wody wylać.


Bardzo ważne jest aby kwiaty, które przekwitły wyrywać, a nie wycinać. Pozostałe ogonki mogą gnić. Brzydko to wygląda i prowadzi do infekcji. Po przekwitnieniu, kiedy liście zaczynają przybierać żółtawy odcień, zaczynamy ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Bulwę należy pozostawić w stanie spoczynku, aż do maja (najlepiej wstawić wówczas roślinę do piwnicy). Następnie należy przesadzić roślinę do świeżej ziemi i umieścić w jasnym miejscu.

Istnieje jeszcze możliwość zadołowania bulwy w skrzynce na balkonie lub w ogrodzie. Na początku października roślinę przynosimy do mieszkania. Jeżeli będziemy postępować w ten sposób, wówczas mamy szansę na otrzymywanie bardzo obficie kwitnącego fiołka, nawet przez kilkanaście kolejnych lat (co rok kwiaty jednak będą drobniejsze). Cyklameny należy zasilać podczas kwitnienia i przed nim. Robimy to w odstępach dziesięciodniowych, używając nawozu uniwersalnego do roślin domowych lub specjalnych nawozów do fiołków.Jeżeli chcemy sami zając się produkcją tych kwiatów pamiętajmy, że można tego dokonać jedynie przez wysiew nasion. Kwiaty, które przekwitły zawiązują nasiona, które należy wysiać jesienią.


Barbara Machaalska - Cyran Deccoria.pl
 

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

 

ZOBACZ NAJPIEKNIEJSZE MIESZKANIA POLAKÓW

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.