Żeby fiołek pięknie kwitł i nie przysparzał nam problemów w pielęgnacji, powinien przede wszystkim znajdować się w miejscu chłodnym (ale z dala od przeciągów), w półcieniu i w pobliżu świeżego powietrza. W temperaturze pokojowej cyklamenom jest zdecydowanie za ciepło. Jeżeli mamy taką możliwość, to przynajmniej na noc, powinniśmy go przenosić w miejsce znacznie chłodniejsze.
Podłoże fiołków alpejskich musi być stale wilgotne, ale nie mokre i nie „przelane”. Podlewamy obficie wodą miękką, uważając przy tym, aby nie pomoczyć bulw liści, a co najważniejsze pąków kwiatowych. Po podlaniu należy wylać wodę, która przelała się do podstawki. Z chwilą, kiedy bulwy rośliny są posadzone bardzo głęboko, wodę należy wlać jedynie do podstawki, odczekać kilka minut i resztę wody wylać.
Bardzo ważne jest aby kwiaty, które przekwitły wyrywać, a nie wycinać. Pozostałe ogonki mogą gnić. Brzydko to wygląda i prowadzi do infekcji. Po przekwitnieniu, kiedy liście zaczynają przybierać żółtawy odcień, zaczynamy ograniczać podlewanie, aż do całkowitego jego zaprzestania. Bulwę należy pozostawić w stanie spoczynku, aż do maja (najlepiej wstawić wówczas roślinę do piwnicy). Następnie należy przesadzić roślinę do świeżej ziemi i umieścić w jasnym miejscu.
Istnieje jeszcze możliwość zadołowania bulwy w skrzynce na balkonie lub w ogrodzie. Na początku października roślinę przynosimy do mieszkania. Jeżeli będziemy postępować w ten sposób, wówczas mamy szansę na otrzymywanie bardzo obficie kwitnącego fiołka, nawet przez kilkanaście kolejnych lat (co rok kwiaty jednak będą drobniejsze). Cyklameny należy zasilać podczas kwitnienia i przed nim. Robimy to w odstępach dziesięciodniowych, używając nawozu uniwersalnego do roślin domowych lub specjalnych nawozów do fiołków.
Jeżeli chcemy sami zając się produkcją tych kwiatów pamiętajmy, że można tego dokonać jedynie przez wysiew nasion. Kwiaty, które przekwitły zawiązują nasiona, które należy wysiać jesienią.
Barbara Machaalska - Cyran Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?
ZOBACZ NAJPIEKNIEJSZE MIESZKANIA POLAKÓW