Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować róże jesienią?

W okresie jesiennym róże wymagają od nas poświęcenia odrobiny więcej czasu niż w sezonie wegetacyjnym. Zabiegi pielęgnacyjne, które teraz wykonamy odpowiednio przygotują rośliny na nadejście zimy.

Jak pielęgnować róże jesienią?

Każdy ogrodnik wie, że róże to rośliny, które w niesprzyjających warunkach często chorują i tracą walory dekoracyjne. Nie możemy zapominać o ich odpowiedniej pielegnacji w okresie jesiennym (zwłaszcza przygotowaniu na nadchodząca zimę). O czym należy pamiętać?

Sadzenie nowych i przesadzanie starszych krzwów róż

Do końca listopada możemy sadzić róże do gruntu (w tym wypadku jednak nie powinno się moczyć korzeni - tak postępuje się wiosną) - zarówno z uformowaną bryłą korzeniową, jak i krzewy róż z odkrytym korzeniem. Listopad to również doskonały moment na przesadzanie starszych krzewów. Pamiętajmy, że podłoże powinno być żyzne, spulchnione, piaszczysto-gliniaste. Jeżeli mamy taką możliwość, wymieszajmy go z kompostem.

Przeczytaj również: Największe błędy popełniane przy uprawie róż


Fot.123RF.com

Nawożenie

Wczesną jesienią różom można zaaplikować po raz ostatni nawóz jesienny. Powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu a małą azotu. Do końca listopada należy odstawić nawozy mineralne. Lepiej nie ryzykować przenawożenia i pozwolić roślinie naturalnie przygotować się do nadejścia zimy. Najbardziej „szkodliwe” jesienią są nawozy azotowe, które aktywują ciągły wzrost pędów i tym samym zmniejszają mrozoodporność roślin.

Podlewane

Róże, podobnie jak większość roślin, należy solidnie podlać przed nadejściem mrozów. Zabieg warto przeprowadzić kilkakrotnie w czasie stosunkowo ciepłych dni.

Przyciananie róż przed zimą

Róż zazwyczaj nie powinno przycinać się przed zimą, gdyż zwiększa się wtedy zagrożenie ze strony silnych mrozów. Należy jednak wyciąć bardzo chore pędy, które są niebezpieczne dla rośliny.

Zasada cięcia jest przeważnie taka sama. Całkowicie wycinamy chore, cienkie i zbyt stare pędy. Skracamy natomiast zdrowe pędy. Róże wielkokwiatowe i rabatowe przycinamy do 1/3 wysokości. Parkowe powtarzające kwitnienie do 1/2 wysokości.

Zobacz filmik: Jak przycinać róże jesienią?

Źródło: YouTube.com/ #zielonepogotowie

Ochrona przed mrozem

Przed nadejściem zimy, krzewy róż warto kopczykować (powinno się je usuwać dopiero w kwietniu). Zabieg wykonuje się poprzez usypanie kopczyka ziemi o wysokości 10–20 cm. Wokół pędów należy również rozłożyć grubą warstwę ściółki organicznej (nawet 10-15 cm). W przypadku odmian mocno wrażliwych na mróz dodatkowo chroni się pędy, owijając je materiałem przepuszczającym powietrze, np. agrowłókniną lub słomą. Z reguły ochrony nie wymagają róże dzikie, parkowe i historyczne. 

Przeczytaj również: Jak zabezpieczyć róże przed nadchodzącą zimą?

Jakich zabiegów nie wykonywać przed zimą

Jesienią zrezygnujmy z usuwania przekwitłych kwiatostanów – zabieg warto wykonywać latem, gdyż wydłuża okres kwitnienia. Zimą jednak jest już niewskazany, gdyż może powodować dalszy rozwój pędów.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Jak założyć trawnik jesienią. Najważniejsze zasady

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.