Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jest piękna i sprzyja aromaterapii. Jak pielęgnować maciejkę?

Maciejka to powszechnie znana i lubiana lewkonia dwurożna. To roślina jednoroczna co oznacza, że jeżeli chcemy cieszyć się jej obecnością w naszym ogrodzie, musimy ją siać co rok na nowo.

Jest piękna i sprzyja aromaterapii. Jak pielęgnować maciejkę?

Maciejka charakteryzuje się silnie rozgałęzionymi pędami, o dość szerokiej powierzchni. Dorasta do ok. 30-40 cm. Posiada bardzo malutkie, lancetowate, matowe i pokryte kutnerem listki. Kwiaty są czteropłatkowe, zebrane w grona, o zabarwieniu jasnofioletowym. Kwitnie od początku czerwca do końca września.

Charakterystycznym zjawiskiem jest otwieranie się kwiatów lewkonii, gdy zbliża się wieczorna pora. Wydzielają one wówczas bardzo intensywną i przyjemną woń.

Maciejka nie jest, jak mogłoby się wydawać, rośliną o wygórowanych wymaganiach. Dzielnie zniesie uprawę na prawie każdym rodzaju gleby (lekkiej i przepuszczalnej oraz ciężkiej i wilgotnej), możemy wybrać stanowisko słonecznie i półcieniste (ale nie całkowicie osłonięte od słońca).

Rozmnażamy ją zazwyczaj z nasion, poprzez siew wprost do gruntu. Robi się to pod koniec kwietnia, kiedy nie ma już przymrozków. Siejemy w rzędach co 30 centymetrów. Kiedy rośliny urosną, część z nich usuwamy lub przesadzamy w inne miejsce ogrodu tak, żeby dostępny między nimi wynosiły około 10 centymetrów. Jeżeli na stanowisko, na którym rośnie maciejka, wybierzemy miejsce półcieniste i będziemy je zasilać nawozem azotowym, wówczas jej kępki będą bardziej bujne. Nie przekłada się to jednak na kwitnienie, które jest wtedy bardziej skąpe.

Gorąco polecam maciejkę do miejsc, gdzie wypoczywamy (w pobliżu ławek, tarasów, okiem, lub jako uzupełnianie nasadzeń w skrzynkach balkonowych).  Dzięki swojemu zapachowi uprzyjemni nam spędzanie czasu.

 

Chcąc zapewnić sobie możliwość dłuższego obcowania z kwiatami tej rośliny, powinniśmy co dwa lub trzy tygodnie powtarzać wysiew. Zabieg ten zapewni sukcesywny rozwój maciejki, która niestety nie powtarza kwitnienia. Nowe rzędy zakładamy w pobliżu starych, pamiętając oczywiście o uprzednim usunięciu przekwitłych kwiatów.

Wskazówka jak siać
Chcąc obsiać około metra kwadratowego powierzchni naszej działki, będziemy potrzebowali ok. 0,5-0,6 g nasion. Nie siejemy zbyt gęsto, ponieważ będziemy musieli powstałe siewki "przerwać", tak żeby odstęp między nimi wynosił około 10 cm.  Jest to zabieg czasochłonny i kosztowny. Najlepiej zmieszać nasiona maciejki z piaskiem, siew będzie rzadszy, my zużyjemy mniej nasion, a te które zaoszczędzimy, możemy wykorzystać przy kolejnym wysiewie.

Deccoria.pl  

Przeczytaj również:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.