Fot.123RF.com
Jeżeli przy twoim domu zadomowił się jeż, oznacza to, że nie nadużywasz chemicznych środków ochrony roślin, a zieleniec prowadzony zgodnie z zasadami ekologii. W Polsce występują dwa gatunki jeży: europejski, zwany także zachodnim (Erinaceus europeus) i wschodni (Erinaceus roumanicus), który ma białą plamę na piersi. Dorosły jeż ma na sobie około 5 tysięcy twardych i ostrych kolców, które są przekształconymi włosami. Dorosły okaz może mieć do 35 cm. Jesienią, pełen zapasów na zimę, waży nawet ponad 2 kg. Po przebudzeniu z zimowego snu zwykle poniżej kilograma.
Co jedzą jeże?
Jeżeli chcesz spotkać jedzącego jeża, nie licz na taki widok za dnia. Te małe istoty na żer udają się w nocy - codziennie muszą zjeść około 150 gramów pokarmu. Wbrew potocznemu myśleniu, nie jadają jabłek (jak pokazują bajki) i nie szkodzą roślinom w naszych ogrodach. W skład ich menu wchodzą: ślimaki, owady, dżdżownice – to, co znajdą, zjadają od razu. Pożywienia szukają w ściółce i w trawie przysypanej liśćmi. Pamiętajmy, aby nie dokarmiać jeży chlebem oraz mlekiem – to powoduje nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego – jego żołądek nie rozkłada laktozy. Zamiast tego możemy podać mu karmę dla kotów/ psów. Latem, zwłaszcza w upały, warto też wystawiać jeżom wodę do picia.
Fot. Jeże są w Polsce pod ochroną/P. Łaskawski/Pixabay.com
Co szkodzi jeżom?
Należy wiedzieć, że te małe zwierzątka znane są z niesamowitej odporności na wiele toksyn występujących w przyrodzie. Niestety, jego mechanizm obronny nie obejmuje toksyn wytwarzanych przez człowieka. Śmierć jeża może nastąpić nie tylko przy bezpośrednim kontakcie z preparatem, ale także po spożyciu zatrutych owadów czy ślimaków. Dużym zagrożeniem jest również koszenie trawników, zwłaszcza wieczorami. Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, zaleca się je ogrodzić. To potencjalne śmiertelne zagrożenie. Wrogami jeża są taże: borsuki, kuny, lisy, tchórze, psy i niekiedy, niestety, także ludzie.