Porady ogrodnicze

Jeż w ogrodzie - jak o niego zadbać?

Jeże najczęściej można spotkać w ogrodach w pobliżu łąk, pól i lasów. Lubią tereny trawiaste, gęste zarośla i zakrzaczenia. To małe, pożyteczne zwierzątko jest najchętniej widywanym gościem na naszych działkach. Jak stworzyć dobre warunki do życia jeża w ogrodzie?

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jeżeli przy twoim domu zadomowił się jeż, oznacza to, że nie nadużywasz chemicznych środków ochrony roślin, a zieleniec prowadzony zgodnie z zasadami ekologii. W Polsce występują dwa gatunki jeży: europejski, zwany także zachodnim (Erinaceus europeus) i wschodni (Erinaceus roumanicus), który ma białą plamę na piersi. Dorosły jeż ma na sobie około 5 tysięcy twardych i ostrych kolców, które są przekształconymi włosami. Dorosły okaz może mieć do 35 cm. Jesienią, pełen zapasów na zimę, waży nawet ponad 2 kg. Po przebudzeniu z zimowego snu zwykle poniżej kilograma.

Co jedzą jeże?

Jeżeli chcesz spotkać jedzącego jeża, nie licz na taki widok za dnia. Te małe istoty na żer udają się w nocy - codziennie muszą zjeść około 150 gramów pokarmu. Wbrew potocznemu myśleniu, nie jadają jabłek (jak pokazują bajki) i nie szkodzą roślinom w naszych ogrodach. W skład ich menu wchodzą: ślimaki, owady, dżdżownice – to, co znajdą, zjadają od razu. Pożywienia szukają w ściółce i w trawie przysypanej liśćmi. Pamiętajmy, aby nie dokarmiać jeży chlebem oraz mlekiem – to powoduje  nieprzyjemne dolegliwości układu pokarmowego – jego żołądek nie rozkłada laktozy. Zamiast tego możemy podać mu karmę dla kotów/ psów. Latem, zwłaszcza w upały, warto też wystawiać jeżom wodę do picia.


Fot. Jeże są w Polsce pod ochroną/P. Łaskawski/Pixabay.com

Co szkodzi jeżom?

Należy wiedzieć, że te małe zwierzątka znane są z niesamowitej odporności na wiele toksyn występujących w przyrodzie. Niestety, jego mechanizm obronny nie obejmuje toksyn wytwarzanych przez człowieka. Śmierć jeża może nastąpić nie tylko przy bezpośrednim kontakcie z preparatem, ale także po spożyciu zatrutych owadów czy ślimaków. Dużym zagrożeniem jest również koszenie trawników, zwłaszcza wieczorami. Jeśli w ogrodzie jest oczko wodne, zaleca się je ogrodzić. To potencjalne śmiertelne zagrożenie. Wrogami jeża są taże: borsuki, kuny, lisy, tchórze, psy i niekiedy, niestety, także ludzie.

REKLAMA
REKLAMA

Fot.123RF.com

Jeżą zapadającym w zimowy sen przyda się nasza pomoc

Jesienią (najlepiej we wrześniu) warto usypywać kopce z liści i gałęzi w mało uczęszczanych, zacisznych częściach działki lub postawić specjalny „domek dla jeża”. Takie miejsca idealnie posłużą mu za schronienie ponieważ w czasie mrozu natychmiast zginą. 

Za „domek” posłużyć może drewniana skrzynka po owocach uszczelniona słoma, liśćmi lub trawą. Z góry przykryta gałęziami i ustawiona w zaciszu ogrodu. Pamiętajmy aby to schronienie dla jeża budować w rękawiczkach, gdyż nasze zapachy odstraszą go i domek nie zostanie zamieszkany.

Przeczytaj również: Jak przygotować domek dla jeża?

Źródło: YouTube.com/Lewana

Cikawostka: Miłosne zaloty jeża

Jeże budzą się wiosną, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Zaraz po kilku dniach solidnego żerowania przychodzą im na myśl romanse. Zaczyna się fukanie, tupanie, przepychanie się i sapanie samiczce do ucha. Gdy ta odwzajemni miłosne zaloty, samiec wchodzi na jej grzbiet. Wtedy ona kładzie po sobie kolce i samiec nic nie ryzykuje.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Nefertari

KOMU przyda się nasza pomoc? JEŻĄ?????? W Deccorii też zagnieździli się analfabeci? "Cikawostkę" wybaczam, każdemu może się zdarzyć "zjeść" literę, ale za "jeżą" pała z minusem!!!

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jeż w ogrodzie - jak o niego zadbać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.