Porady ogrodnicze

Kolor w ogrodzie

Aranżując wnętrza zwracamy dużą uwagę na dobór współharmonizujących ze sobą barw. Dobieramy kolor ścian do wyposażenia zgodnie z naszym upodobaniem oraz gustem, wszystko po to, aby czuć się dobrze w otaczającej nas przestrzeni.

Kolor w ogrodzie

Podczas planowania ogrodu również warto przemyśleć zestawienie kolorystyczne roślin na rabatach, by wprowadzone barwy ze sobą kontrastowały lub harmonizowały. Dodatkowo, każdy kolor ma swoją symbolikę i znaczenie. Ponadto, podświadomie wpływa na nasz sposób postrzegania całości. Warto więc zapoznać się z symboliką kolorów i korzystnymi zestawieniami kolorystycznymi w kompozycjach ogrodowych, by uniknąć błędów.

Biel

Symbolizuje niewinność, prostotę i dobro. W ogrodzie, rośliny kwitnące na biało, doskonale sprawdzają się w miejscach cienistych, ponieważ biała barwa kwiatów rozświetla ciemne miejsca.

Ponadto biel jest chętnie stosowana w nowoczesnych ogrodach, w założeniach monochromatycznych oraz jako uzupełnienie innych kolorów na rabatach. Barwa biała jest dobrym kontrastem dla czerni, a harmonizuje z żółciami i jasną zielenią.

Roślinami kwitnącymi na biało do miejsc słonecznych będą hortensje bukietowe ‘Phantom’, ‘Polar Bear’,tulipany w białych odmianach czy jaśminowce wonne. W miejscach cienistych sprawdzą się funkie z białymi wstawkami na liściach, zawilce gajowe czy barwinek mniejszy w odmianie ‘Alba’. Z pnączy można polecić hortensję pnącą, przywarkę japońską czy białe odmiany powojników.

Zobacz więcej zdjęć

Czerń

Symbolizuje elegancję, luksus i tajemniczość i nowoczesność. Czarne kwiaty w ogrodach są elementami, które mocno przykuwają uwagę i nie pozostają obojętnymi.

Czerń na rabatach świetnie kontrastuje z bielą oraz żółcią. Roślinami kwitnącymi na czarno będą odmiany tulipanów, orlików ogrodowych czy bratków. Ciekawą rośliną o czarnym zabarwieniu liści jest konwalnik czy bez czarny ‘Eva’ lub jednoroczna Surfinia. 

Błękit

Kolor niebieski to uosobienie spokoju, bezpieczeństwa i przyjaźni. W ogrodach jest odbierany jako kolor zimny i intrygujący, tajemniczy. Błękit potrafi nadać wyjątkowości każdemu ogrodowi. Harmonizuje z fioletami i czerwieniami a kontrastuje z żółcią i pomarańczą. Roślinami kwitnącymi na niebiesko do pełnego słońca są: żeniszek meksykański, przetacznik kłosowy czy niezapominajka.

Zobacz więcej zdjęć

W półcieniu dobrze sprawdzi się hortensja ogrodowa w niebieskiej odmianie. Z pnączy można polecić glicynię oraz niebieskie odmiany powojników. Nie zaleca się wprowadzania zbyt dużych ilości roślin kwitnących na niebiesko do miejsc cienistych, ponieważ błękit jako kolor chłodny dodatkowo zaciemni i uspokoi cieniste miejsce co nie jest pożądane.

Żółć

Barwa żółta symbolizuje radość i ciepło i pozytywność. Na rabatach rośliny kwitnące na żółto rozświetlają kompozycję i nadają jej radosnego charakteru. Dobrze harmonizuje z czerwienią i pomarańczą.

Zobacz więcej zdjęć

Świetnym kontrastem dla żółci jest błękit i fiolet. Z roślin w tym kolorze, rosnących w pełnym słońcu można zastosować rudbekie, liliowce ‘Stella de Oro’, słoneczniczek szorstki czy cebulowe narcyzy. W półcieniu sprawdzi się języczka Przewalskiego.

Czerwień

Kolor czerwony jest silnie jaskrawym i przykuwającym uwagę. Symbolizuje energię, ekspresję i miłość. W kompozycjach kolor czerwony sprawdzi się w harmonii z pomarańczą i żółcią. Kontrast z kolei stworzy z kolorem zielonym. Roślinami o czerwonych kwiatach są oczywiście róże czy maki ogrodowe.

Zobacz więcej zdjęć

Ciekawymi roślinami są te o czerwonym zabarwieniu liści - żurawki, pęcherznice kalinolistne czy perukowce podolskie. Warto wspomnieć, iż warunkiem wybarwiania się liści na kolor czerwony jest stanowisko w pełni słoneczne. Z pnączy rośliną, która z pewnością przykuje uwagę jest milin amerykański.

Zieleń

Barwa ta jest kolorem nadziei, natury i harmonii. Jest także kojarzona ze świeżością. Kolor ten jest najsilniej obecny w ogrodach z racji zawartego w liściach zielonego barwnika- chlorofilu. Jednakże różne gatunki mają różne odcienie zieleni, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt w kompozycjach. Na rabatach zieleń harmonizuje z błękitem i żółcią kontrastują z czerwienią. W naturze zielony kolor kwiatów nie jest aż tak często spotykanym, ponieważ jest to kolor nieatrakcyjny dla owadów zapylających kwiaty. Przykładami roślin o zielonej barwie kwiatów są: ciemiernik cuchnący, pierwiosnek wyniosły czy płożąca leptinella nowozelandzka.

mgr inż arch. kraj. Anna Waligóra Jędrzejowska
Autorska pracownia projektowa ekoartprojekt

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj inne porady naszego eksperta:

Małe ogrody

Jak chronić rośliny w ogrodach przed upałami

Maj w ogrodzie

Rośliny miododajne, które przyciągną pszczoły w ogrodzie

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Jak pielęgnować meble ogrodowe, tarasy, trejaże

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę - jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon

Kwitnące rośliny na żywopłoty

Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych

Zieleń w galeriach handlowych i biurowcach

Dusza w ogrodzie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.