Porady ogrodnicze

Czym nawozić piwonię, by miała mnóstwo kwiatów? Uprawa i pielęgnacja piwonii

Do prawidłowego rozwoju i obfitego kwitnienia piwonie potrzebują regularnego nawożenia. Zanim sięgniemy po gotowe produkty ze sklepu, warto użyć nawozów naturalnych. Podpowiadamy, czym nazwozić piwonie, by zdrowo rosły i obficie kwitły.  

Czym nawozić piwonię, by miała mnóstwo kwiatów? Uprawa i pielęgnacja piwonii
Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Piwonie — kiedy sadzić je w ogrodzie?

Piwonie zakupione w szkółce czy sklepie ogrodniczym możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Dokładnie przemyślmy, gdzie chcemy je umieścić, ponieważ rośliny te nie lubią przesadzania (później przez 2-3 lata nie kwitną). Jeśli zdarzy nam się przesadzić piwonię w inne miejsce, to nie sadźmy nowej w miejsce po starej roślinie.  Byliny mają to do siebie, że pobierają z gleby bardzo specyficzne pierwiastki, które trudno jest uzupełnić. Sadzenie krzewów w miejsce po innych może powodować rozwój różnych chorób.

Jak uprawiać piwonie?

Piwonia jest rośliną dość wymagającą w uprawie. Warto przestrzegać kilku zasad, by co roku cieszyć się pięknymi kwiatami. 

  • Stanowisko i podłoże  

Miejsce, które wybierzemy dla naszej piwonii, powinno być delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru, najlepiej przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.  Podłoże – najlepiej przepuszczalne z dodatkiem kompostu i o dużej zawartości próchnicy, pH pomiędzy 6,5 a 7. Dostęp światła przynajmniej przez 6 godzin dziennie. Nie sadź piwonii w pobliżu dużego drzewa, gdzie będzie „okradana” ze światła i składników odżywczych. Jeśli sadzimy więcej niż jedną i raczej z tych gatunków, które rosną większe, zaplanujmy między nimi przynajmniej 1 do 1,5 metra odległości.

  • Sadzenie 

Przed posadzeniem, obejrzyjmy dokładnie roślinę i sprawdźmy, gdzie znajduje się miejsce szczepienia – zwykle jest to rodzaj zgrubienia. Jeśli mamy do dyspozycji piwonię w doniczce, to najlepiej posadzić ją na takiej głębokości, jak rosła w doniczce. Sadząc sadzonkę w postaci oddzielonego fragmentu korzenia, upewnijmy się, że są na niej przynajmniej 2-3 oczka. Piwonie krzewiaste sadzimy głęboko, w taki sposób, by nasady pędów zostały przysypane ziemią do wysokości 10 cm. Wokół rozkładamy warstwę ściółki.

Przeczytaj również: Jak uprawiać piwonie w ogrodzie? Sadzenie piwonii krok po kroku

  • Przycinanie

Wczesną wiosną usuwamy jedynie uschnięte pędy. W maju młodym roślinom obcinamy przekwitłe kwiaty – kilka centymetrów nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Starsze okazy, ogołocone u podstawy, można odmłodzić, wiosną przycinając gałęzie 30-40 cm nad ziemią.

  • Choroby 

Piwonie może porazić szara pleśń. Na ich liściach powstają wówczas brunatne plamy pokrywające się szarym nalotem. Gdy zaobserwujemy pierwsze objawy choroby, rośliny kilkakrotnie, w tygodniowych odstępach, należy opryskać preparatem grzybobójczym.

  • Zabezpieczenie przed zimą

Młode piwonie warto u nasady obsypać ziemią lub suchym obornikiem. Okrywanie całych krzewów nie jest zalecane, bo za bardzo przyspiesza wiosenny rozwój pąków.

piwonie Podstawą pielęgnacji piwonii powinno być zapewnienie jej regularnego nawożenia. Fot.123RF.com

Nawożenie piwonii – jakie nawozy i termin? 

W jakim terminie najlepiej nawozić piwonie? Zaleca się, aby nawozić piwonię dwa razy w roku — wiosną i jesienią. Czym nawozić piwonie? Najlepszy będzie obornik lub kompost. Jeśli nie mamy dostępu do naturalnych nawozów, możemy posłużyć się dostępnym w sklepach obornikiem w formie granulatu. Do nawożenia piwonii sprawdzą się także uniwersalne nawozy mineralne. Unikajmy jednak nawozów azotowych, które powodują, że rośliny stają się wybujałe i wytwarzają więcej liści niż kwiatów.

Poniżej wyjaśniamy, jak prawidłowo nawozić piwonię:

  • Wiosenne nawożenie piwonii — wskazane jest zasilanie w marcu lub kwietniu, ewentualnie w maju. Najczęściej do prawidłowego rozwoju i kwitnienia wystarczy jedna dawka nawozu. Jeśli natomiast piwonia rośnie na wyjałowionej ziemi, warto powtarzać nawożenie co trzy tygodnie, pamiętając, by zakończyć nawożenie wraz z końcem czerwca.

  • Nawożenie piwonii na jesień — jesienne nawożenie warto wykonać we wrześniu lub październiku. Po zasileniu zaleca się też ściółkowanie piwonii cienką warstwą kory, która zapobiegnie wyrastaniu chwastów i pozwoli utrzymać wilgoć w podłożu.

Nawożenie sprawia, że piwonia bogato obsypuje się kwiatami, pąki kwiatowe są większe i długo utrzymują się na pędach.

Naturalne nawożenie piwonii – domowe sposoby

Podstawą pielęgnacji piwonii jest zapewnienie jej odpowiedniego podłoża oraz regularnego nawożenia. Te elementy mają ogromny wpływ na wzrost i kwitnienie tej rośliny. Piwonia wymaga lekko kwaśnej gleby o odczynie pH około 6. Do jej nawożenia sprawdzą się nie tylko gotowe preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych. Co jeszcze można stosować, by zakwasić ziemię, w której rosną piwonie?  

  • Fusy z kawy – to bardzo dobry i naturalny środek do nawożenia roślin. Wzbogacają glebę w azot, potas i inne minerały, dzięki czemu wspierają prawidłowy rozwój i rozrost roślin. Wystarczy, że fusy po kawie zalejesz wodą i takim roztworem podlejesz kwiaty. Zadziała jak nawóz ze sklepu. Ponadto fusy z kawy można też rozsypać wokół roślin, mieszając je z podłożem. 
  • Woda z cytryną lub kwaskiem cytrynowym – sok z cytryny i kwasek cytrynowy mają lekkie właściwości zakwaszające. Co więcej, piwonie zaczną lepiej przyswajać składniki odżywcze z podłoża. W celu nawożenia roślin wystarczy do konewki z wodą wkropić odrobinę soku z cytryny, a następnie podlać roztworem bryłę korzeniową. Można też rozpuścić 10 g kwasku cytrynowego w 10 l wody i podlewać piwonie. Takie nawożenie sprawia, że rośliny bogato obsypują się kwiatami, pąki kwiatowe są większe i długo utrzymują się na pędach. 

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Do najczęstszych przyczyn braku kwitnienia zalicza się:

  • porażenie szarą pleśnią — objawy to: brązowiejące i pokrywające się szarym nalotem pąki, brązowe plamy na liściach;
  • atak nicieni glebowych — roślina słabe kwitnienie, liście żółkną, są obeschnięte;
  • nieprawidłowe nawożenie — piwonia otrzymała zbyt dużą dawkę azotu — dzięki czemu wykształciła piękne liście, jednak niewystarczającą ilość potasu i fosforu, warunkujących kwitnienie;
  • do rośliny dociera zbyt mało światła — piwonia nie powinna być osłonięta od słońca innymi, wyższymi i bardziej rozłożystymi roślinami. Do ładnego kwitnienia potrzebuje ok. 6 godzin w słońcu każdego dnia;
  • nie rozgarnięto ściółki zabezpieczającej roślinę na zimę — dodatkowa warstwa ściółki sprawia, że roślina znajduje się głębiej w podłożu, co utrudnia jej wzrost;
  • posadzono ją zbyt głęboko lub zbyt późno.

Piwonie — właściwości zdrowotne

Od tysiącleci Chińczycy uważali piwonie krzewiaste za symbol szczęśliwego życia. Wykorzystywali je również w codziennej pielęgnacji. Substancje zawarte w korzeniach pozwalają dłużej zachować młodość i urodę, łagodzą bóle miesiączkowe, pomagają w leczeniu hemoroidów i chorób bakteryjnych.

Szczególnie cenna dla medycyny jest piwonia lekarska, której surowcem zielarskim są kwiaty, korzenie i nasiona. Bogate są one w sole, a także w salicynę, garbniki, olejki eteryczne. Jej samodzielne stosowanie, bez konsultacji z lekarzami jest jednak niewskazane. Piwonie są silnie toksyczne i mogą powodować bardzo poważne zatrucia. Kwiaty rośliny wykazują działanie moczopędne i poprawiające krążenie krwi. Wzmacniają naczynia krwionośne, działają rozkurczowo i przeciwalergicznie. Bywają stosowane w terapii schorzeń skórnych. Kwiaty piwonii chińskiej są natomiast jadalne – ozdabia się nimi ciasta i desery.

Przeczytaj również: Ten prosty trick na naturalny nawóz sprawi, że hortensje będą pięknie rosły

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.