Maj w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów: drzewa intensywnie się zielenią, mnóstwo roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa. Wegetacja roślin w naszych ogrodach będzie przebiegała prawidłowo i długo, zwłaszcza jeśli wspomożemy naturę, przeprowadzając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz ochronne.
Prace ochronne, czyli niebezpieczne majowe przymrozki
W tym miesiącu sadzimy w naszych ogrodach wiele roślin bezpośrednio do gruntu, musimy więc szczególnie uważać na nocne i poranne przymrozki, które mogą spowodować uszkodzenie i osłabienie tych najwrażliwszych gatunków (słabszy wzrost, kwitnienie, owocowanie oraz większą podatność na choroby i szkodniki).
Przeczytaj również: Jak pielęgnować magnolię?
Przyjęto, że ostatnie przymrozki występują do około 15 maja (szczególnie niebezpieczne są dni od: 12-15 maja tzw. zimni ogrodnicy — Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz „zimna Zośka”), warto jednak przez cały miesiąc śledzić prognozy i na nie odpowiednio reagować. W naszych ogrodach szczególnie narażone na chwilowe spadki temperatury są: rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, świeżo posadzone sadzonki wyrośnięte z nasion w szklarni lub tunelu foliowym, świeżo wykiełkowane z ziemi siewki, a także kwiaty i liście niektórych drzew ozdobnych np. platana, magnolii.