Porady ogrodnicze

Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?

Po okresie, w którym większość czasu w ogrodach pochłaniały głównie prace porządkowe oraz przeprowadzanie cięć drzew, krzewów, odświeżanie, dosiewanie i nawożenie trawników, rozmnażanie roślin i sadzenie tych odpornych na niekorzystne warunki pogodowe, nadszedł kolejny miesiąc dla naprawdę intensywnych prac ogrodniczych.

REKLAMA

Maj w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów: drzewa intensywnie się zielenią, mnóstwo roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa. Wegetacja roślin w naszych ogrodach będzie przebiegała prawidłowo i długo, zwłaszcza jeśli wspomożemy naturę, przeprowadzając odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz ochronne.

Prace ochronne, czyli niebezpieczne majowe przymrozki

W tym miesiącu sadzimy w naszych ogrodach wiele roślin bezpośrednio do gruntu, musimy więc szczególnie uważać na nocne i poranne przymrozki, które mogą spowodować uszkodzenie i osłabienie tych najwrażliwszych gatunków (słabszy wzrost, kwitnienie, owocowanie oraz większą podatność na choroby i szkodniki).

Przeczytaj również: Jak pielęgnować magnolię?

Zobacz więcej zdjęć
 

Przyjęto, że ostatnie przymrozki występują do około 15 maja (szczególnie niebezpieczne są dni od: 12-15 maja tzw. zimni ogrodnicy — Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz „zimna Zośka”), warto jednak przez cały miesiąc śledzić prognozy i na nie odpowiednio reagować. W naszych ogrodach szczególnie narażone na chwilowe spadki temperatury są: rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, świeżo posadzone sadzonki wyrośnięte z nasion w szklarni lub tunelu foliowym, świeżo wykiełkowane z ziemi siewki, a także kwiaty i liście niektórych drzew ozdobnych np. platana, magnolii.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Maj w ogrodzie. Jakie prace wykonujemy w tym miesiącu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.