Porady ogrodnicze

Mróz. Jak zabezpieczyć przed nim rośliny w ogrodzie i na balkonie?

Jesień to czas, w którym mamy w ogrodzie dużo do zrobienia. Musimy przygotować trawnik przed zimą oraz zadbać, aby rośliny przetrwały do wiosny. W okresie od listopada do stycznia nie tylko mróz i wiatr jest niebezpieczny, ale także, w przypadku roślin zimozielonych, susza.
Mróz. Jak zabezpieczyć przed nim rośliny w ogrodzie i na balkonie?
REKLAMA

Przed przymrozkami, które pojawią się wkrótce, rośliny musimy dobrze i obficie podlewać. Można je też obłożyć agrowłókniną. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał ogólnodostępny, niedrogi i doskonale zabezpiecza uprawiane okazy. Ociepla rośliny, nie pozbawiając ich przy tym całkowicie dopływu światła. Ochroni je też przed mrozem i wysuszającym wiatrem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Poza agrowłókniną możemy wykorzystać też inne materiały i surowce dostępne w ogrodzie. Do osłaniania przed zimnem nadadzą się zarówno słoma, suche liście, trociny, gałązki iglaków, jak i szary papier, maty słomiane i kora.

Kiedy okrywamy rośliny?

Rośliny okrywamy wtedy, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, a wierzchnia warstwa gleby przemarznie. W listopadzie pogoda czasem płata psikusy i mimo kilku chłodniejszych dni, potrafi zaskoczyć również ciepłą i słoneczną aurą. Aby uniknąć zaparzeń roślin (spowodowanych m.in. spowolnionym procesem zapadania w stan spoczynku), z zabiegiem tym warto wstrzymać się do momentu, kiedy przez kilka kolejnych dni z rzędu temperatura (w ciągu dnia) będzie utrzymywała się na poziomie ok. -5 st. C.

W jaki sposób okrywać rośliny?
Szczególną uwagę poświęćmy korzeniom i dolnym częściom łodyg. Rośliny ściółkujemy do ok. 30 – 40 cm wysokości. Górne części okrywamy słomą lub owijamy agrowłókniną i przewiązujemy sznurkiem. Zabezpieczenie nie powinno być zbyt szczelne, roślinom należy zapewnić „wentylację”. Ograniczony dopływ powietrza sprzyjać może rozwojom chorób i atakom szkodników.

Rododendrony i azalie najlepiej przykrywać gałązkami ze świerku lub sosen. Wisterie, powojniki i akebie dobrze jest okryć świerkiem. Rośliny, takie jak piwonie, budleje, lawenda i hortensje okopujemy kopczykiem ziemi lub torfu, na wysokość ok. 25 – 30 cm.


Przeczytaj więcej: Rośliny zimozielone w naszych ogrodach

Rośliny zimozielone obficie podlewamy, a następnie podsypujemy suchymi liśćmi lub korą. Kiedy temperatura spadnie poniżej 0 st. C, dodatkowo przykrywamy je agrowłókniną lub stroiszem.

Jak zabezpieczyć pnącza oraz liściaste drzewa krzewy?
Wokół pnączy, liściastych drzew i krzewów, które zostały posadzone parę miesięcy wcześniej, usypujemy kopczyki z ziemi.

Przeczytaj więcej: Jak zabezpieczyć róże przed nadchodzącą zimą?

Jak zabezpieczyć iglaki przed zimą?
Iglaki ściółkujemy, czyli wysypujemy grubszą warstwę materiału ściółkującego, który zabezpieczy grunt przed przymarzaniem. W przypadku krzewów, które mają pokrój stożkowy i kolumnowy, warto obwiązać je sznurkiem. Po co? Opadający śnieg zalega i powoduje, że drzewko się odkształca, przez co zatraca swój prawidłowy pokrój, który wprowadzał do ogrodu elementy geometryczne i wizualne.

Jak wybrać odpowiednie donice na balkon?
Najlepiej wybierać doniczki mrozoodporne, ponieważ roślina posadzona w takiej doniczce będzie stała cały rok. Stwarzamy też lepsze warunki dla systemu korzeniowego, dzięki czemu kwiaty i krzewy balkonowe nie przemarzną. Takie doniczki należy postawić na czymś gruby - może to być deska lub styropian, dookoła zaś owinąć folią bąbelkową.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mróz. Jak zabezpieczyć przed nim rośliny w ogrodzie i na balkonie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.