Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najłatwiejsze w uprawie kwiaty do przydomowego ogrodu

Posiadanie przydomowego ogrodu to przywilej tych, którzy są posiadaczami domów prywatnych. Jednak piękny, zadbany ogród, zasługujący na podziw naszych gości czy sąsiadów wymaga z reguły sporo pracy oraz oddania. Chcąc uzyskać wyjątkowy efekt, przy mniejszym nakładzie pracy, warto postawić na takie kwiaty ogrodowe i tak skomponować rabaty kwiatowe, które będą stosunkowo łatwe w uprawie.

Najłatwiejsze w uprawie kwiaty do przydomowego ogrodu

Warunki panujące w ogrodzie

Wybierając rośliny oraz kwiaty ogrodowe, zawsze należy mieć na uwadze warunki naturalne, jakie panują w ogrodzie tzn. rodzaj gleby, ukształtowanie podłoża, nasłonecznienie. Dopiero potem można wybrać odpowiednie rośliny i zaplanować ich rozmieszczenie. Jeśli dobór roślin będzie niewłaściwy, to szybko zmarnieją i przestaną cieszyć oczy.

Można marzyć o obficie kwitnących, kolorowych kwiatach czy pnączach, jednak kiedy nasz ogród nie oferuje odpowiednich warunków to nic z tego. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze przemyśleć zakup roślin.

Kompozycje — rabaty kwiatowe

Wybierając kwiaty ogrodowe i komponując z nich rabaty kwiatowe, warto pamiętać o umiarze, jeśli chodzi o nagromadzenie zbyt wielu kolorów czy odmian, ponieważ wprowadzi to wrażenie przypadkowo dobranych roślin, a nawet chaosu. Aby ogród odpowiadał nowoczesnym trendom lepiej będzie tak dobierać rośliny, by tworzyły kompozycję monochromatyczną.

Kwiaty łatwe w uprawie, lubiące słońce

Mieczyki wielkokwiatowe

Pośród kwiatów łatwych w uprawie oraz pielęgnacji nie można pominąć mieczyków wielkokwiatowych.

Mieczyki wielkokwiatowe to rośliny bulwiaste, osiągające do 1,5 metra wysokości, pochodzące z Afryki, dlatego ich cebule w polskim klimacie nie są w stanie zimować w ziemi. Sadzi się je wiosną, w miejscu dostatecznie nasłonecznionym, dość żyznej glebie, najlepiej glinasto-piaszczystej, bo tylko wtedy wytworzą dorodne kwiatostany. Są niezwykle dekoracyjne i wykorzystuje się je bardzo często w bogatych bukietach zdobiących restauracje, kościoły itp. Więcej na ten temat uprawy mieczyków znajdziesz tu.

Kwiaty łatwe w uprawie, w półcienistych miejscach

Konwalia to roślina z rodziny bylinowatych, nadająca się najlepiej na półcieniste rabaty kwiatowe, z powodu swojego naturalnego, leśnego pochodzenia. Sadzona wiosną konwalia w pierwszej kolejności rozwija rozbudowany system korzeniowy, a dopiero w potem część nadziemną. Najlepsza będzie dla niej gleba przepuszczalną wodę — typowo próchnicza. Na uprawę konwalii świetnie nadają się miejsca przy płotach lub parkanach.

Dalie to kolejne kwiaty, które lubią półcień i glebę przepuszczalną. Nazywane są kwiatami późnego lata i wczesnej jesieni, ze względu na swój okres kwitnienia. Znane jest ich aż 2000 odmian, z powodu łatwości krzyżowania. Średnica kwiatów niektórych odmian sięga nawet do 30 cm. Ich bulwy należy koniecznie wykopać na zimę, by móc je zasadzić na kolejny sezon.

Decydując się z kolei na nasturcje, warto wiedzieć, że dzielą się one na dwie grupy: ogrodowe oraz pnące. Obie odmiany lubią gleby gliniasto-piaszczyste oraz półcieniste lub słoneczne stanowiska. Nasturcja pnąca najczęściej stosowana jest na pokryciach altan, ogrodzeń lub pergoli. Ciekawostką jest, że nasturcja posiada jadalne kwiaty, które wykorzystuje się w nowoczesnej kuchni. Intensywna barwa kwiatów nasturcji oraz wyjątkowo długi okres kwitnienia powoduje, że jest to jedna najpopularniejszych roślin w ogrodach.Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.