Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najważniejsze zasady pielęgnacji drewnianych mebli

Wyposażenie to newralgiczny punkt każdego domu i ogrodu. Z powodu gabarytów błyskawicznie przyciąga uwagę i w naturalny sposób kształtuje wrażenie o naszym mieszkaniu u odwiedzających nas gości. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, by zawsze prezentowało się nienagannie. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak poprawnie zadbać o drewniane meble.

Najważniejsze zasady pielęgnacji drewnianych mebli

Z powodu braku odpowiedniej pielęgnacji, drewniane meble, które tuż po zakupie prezentowały się zachwycająco, z czasem stopniowo tracą na atrakcyjnym wyglądzie. Drewno jest trwałym materiałem, jednak nie jest całkowicie odporne na upływ czasu i codzienną, domową eksploatację. Największym zagrożeniem dla mebli z naturalnego surowca jest wilgoć, będąca źródłem nie tylko nieestetycznych śladów, ale również przebarwień, rys a w konsekwencji także ubytków.
Skuteczną formą zapobiegania niszczeniu drewnianego wyposażenia jest regularna konserwacja i czyszczenie. Odpowiednia pielęgnacja sprzyja zachowaniu atrakcyjnego wyglądu stołów, krzeseł i szaf na długi czas.

 

Najważniejsze zasady

Do czyszczenia drewnianych powierzchni nie nadają się silne i „podręczne” detergenty, jak np. płyn do mycia naczyń — mogą one powodować brzydkie przebarwienia i plamy. Zamiast nich lepiej sprawdzą się preparaty z naturalnymi olejami lub woskiem. Nie tylko zabezpieczają one strukturę mebli przed wilgocią, ale również chronią je przed nadmiernym osadzaniem się kurzu. Stosując preparaty konserwujące, wcierajmy je w drewno owalnymi ruchami, najlepiej w zgodzie z rozkładem słojów, za pomocą miękkiej, bawełnianej ściereczki. Po skończonym zabiegu pamiętajmy o wytarciu sprzętów do sucha.

Wybór odpowiednich akcesoriów pielęgnacyjnych dobrze uzależnić od rodzaju posiadanych przez nas drewnianych mebli.

 

Meble woskowane

Wyposażenie woskowane czyścimy woskiem, np. pszczelim. W jego pielęgnacji równie ważną czynnością i jest częste i systematyczne usuwanie kurzu z ich powierzchni oraz codzienna dbałość o poprawne użytkowanie. Starajmy się nie stawiać na takich meblach bardzo schłodzonych oraz gorących naczyń. W ten sposób możemy doprowadzić do naruszenia cienkiej, woskowej powłoki, co z kolei powoduje niepożądane odbarwienia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Meble lakierowane

Ich powierzchnia pokryta jest wodoodporną, gładką warstwą lakieru, dzięki której łatwo utrzymać je w czystości. Jest ona dość trwała, toteż do konserwacji możemy używać bardziej zróżnicowanych środków, np. mleczek czy specjalnych sprayów. Od czasu do czasu, dla odświeżenia połysku warto potraktować lakierowane meble przeznaczonym do tego celu woskiem.

Meble olejowane

Wyposażenie z surowego drewna konserwujemy z użyciem preparatu, którym pierwotnie zostało one zabezpieczone. Regularnie nacieramy je zatem właściwym olejem, używając miękkiej ściereczki (nie stosujmy pędzli i gąbek). Dzięki olejowaniu usuniemy plamy, zmniejszymy widoczność rys, wzmocnimy drewno, a także podkreślimy jego oryginalne zabarwienie.

Meble bejcowane

W przypadku drewna pokrytego bejcą, raz na czas warto przecierać je preparatem na bazie alkoholu lub lekko zwilżoną w wodzie ściereczką. Jeśli kolor powłoki zblednie, bez problemu możemy go odświeżyć, ponownie odmalowując mebel bejcą.

Podobne zalecenia obejmują także meble fornirowane, czyli takie, które z wierzchu zostały obłożone cienką warstwą drewna. Unikajmy stosowania chemicznych detergentów i dużej ilości wody.

 

Domowe sposoby

Dbając o meble, wykorzystujmy również stare, domowe metody. W pielęgnacji mebli dobrze sprawdzi się esencja z czarnej herbaty oraz oliwka dla dzieci. Z cukru, wosku pszczelego i ciepłego piwa można przygotować również skuteczny wywar do oczyszczania wyposażenia. Z kolei zarysowania w delikatnych, drewnianych powłokach usuniemy z pomocą orzecha włoskiego. Wystarczy energicznie pocierać nim problematyczne miejsca.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.