Porady ogrodnicze

Ogórki gruntowe - jak je uprawiać?

Uprawa ogórka jest zadaniem bardzo łatwym pod warunkiem, że spełnimy wymagania tego warzywa. Poniżej przeczytacie, w jakich warunkach powinniśmy je uprawiać, aby móc cieszyć się obfitym plonem.
Ogórki gruntowe - jak je uprawiać?

Ogórki mają bardzo duże wymagania glebowe i klimatyczne. Pod ich uprawę wybieramy stanowisko na wystawie południowej, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Dobrze jest również stosować osłony z wyższych roślin, takich jak np. słoneczniki lub kukurydza. Gleba powinna być piaszczysto- gliniasta. Nieodpowiednie jest podłoże o małej zawartości próchnicy i mało przepuszczalne.

Już są! Polskie ogórki gruntowe. W sam raz na małosolne


Ponieważ ogórki posiadają bardzo płytki i delikatny system korzeniowy, przy swoim wzroście wymagają dużej ilości wody. Powinniśmy je nawadniać średnio co 4-6 dni niewielkimi dawkami i tylko w godzinach porannych. Rośliny te wymagają odpowiednio przygotowanego stanowiska. Rok przed ich posadzeniem należy zasilić grunt obornikiem lub kompostem. Nie uprawiamy ich po sobie częściej niż 3-5 lat. Możemy również zastosować przedplon, odpowiednim do tego będą: fasola, groch, wczesna kapusta, zboża, ziemniaki, lucerna, koniczyna ewentualnie mieszanka roślin motylkowych, przekopana z glebą w okresie jesiennym.

Fot. Ogórki można uprawiać również na balkonach i tarasach.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Nawożenie
Ogórki nie znoszą, kiedy ich podłoże jest zakwaszone. Najlepiej stosować nawóz wapienny. Tak długo, aż doprowadzimy odczyn gleby do obojętnego (pH 6,2 - 7,2).  Aby dobrze przygotować teren pod naszą uprawę, należy go również poddać włókowaniu, kultywatorowaniu oraz bronowaniu. Jeżeli nie mamy dostępu do odpowiedniego sprzętu lub nasza uprawa jest niewielka, możemy posłużyć się zwykłym szpadlem i grabiami.

Poznaj pomysły na fantastyczne ogórki gruntowe!


Jak siejemy?
Dobrze przygotowana gleba, gwarantuje szybki i równomierny wzrost roślin. Przesądza to w dużej mierze o jakości uprawy. Ogórki siejemy w pierwszej połowie maja, kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków. Podczas siewu, gleba powinna być wilgotna, a jej temperatura powinna wynosić około 12 st.C. Nasionka umieszczamy na głębokości około 1,5-3 cm. Najczęściej wysiewamy około 2-4 kg nasion na hektar.
Przed siewem, nasiona  należy odpowiednio zaprawić.

Pojedyncze rzędy uprawy powinny być oddalone od siebie o 90 do 150 cm, w uprawie podwójnej ustalamy odległość 60 - 70 cm. Najlepiej jeżeli rośliny będą rosnąć obok siebie co 10 - 15cm.Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?


 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.