Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Organiczny nawóz do hortensji. Będą miały piękne kolory i pełne kwiaty

Hortensje to uwielbiane przez Polaków krzewy o wyjątkowych kwiatach, które niejednokrotnie stanowią największą ozdobę w ogrodzie. Aby długo i obficie kwitły, potrzebują jednak odpowiedniej pielęgnacji i nawożenia. Sprawdźcie, jak przygotować domowy nawóz do hortensji, który zapewni jej zdrowy rozwój i dostarczy substancji odżywczych niezbędnych do wytwarzania kwiatów.

Organiczny nawóz do hortensji. Będą miały piękne kolory i pełne kwiaty
Wyjaśniamy, jak pielęgnować hortensję i czym ją nawozić, by wydawała mnóstwo kwiatów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Uprawa hortensji — najczęstsze błędy

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, jakie można spotkać w polskich ogrodach. Zachwycają dużymi kwiatostanami o różnorodnej kolorystyce i bogatym ulistnieniem, dlatego już z daleka przykuwają uwagę i stanowią niewątpliwą ozdobę letnich ogrodów, parków i skwerów. Występują w wielu gatunkach i odmianach różniących się od siebie m.in. wyglądem kwiatów — mogą być one kuliste, stożkowate czy rozłożyste, barwą kwiatostanów — od bieli, przez róże, fiolety, odcienie niebieskiego, aż po bordo, a także wyglądem liści — od eliptycznych po przypominające liście dębu. Do najpopularniejszych gatunków hortensji uprawianych w naszym kraju należą:

  • hortensja bukietowa — o dużych, stożkowatych kwiatach, może dorastać do 2,5 - 4 m wysokości,
  • hortensja ogrodowa — o kwiatach kulistych, dorasta do 1,5 m wysokości,
  • hortensja piłkowana — o kwiatach przypominających koronę i luźnym wzniesionym pokroju,
  • hortensja drzewiasta — o kulistych kwiatach i rozgałęzionym pokroju, uznawana jest za najbardziej odporny i wytrzymały gatunek hortensji,
  • hortensja pnąca — ma płaskie i rozłożyste kwiaty, pnie się w górę, oplata mury, drzewa i ściany domów.

Pomimo wielu różnic w wyglądzie wszystkie gatunki hortensji mają bardzo zbliżone wymagania związane z uprawą. Jak należy dbać o hortensje i jakich błędów się wystrzegać? Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w uprawie hortensji:

  • Nieodpowiednie stanowisko

Hortensje preferują stanowiska półcieniste. Najlepiej rosną w miejscach częściowo zacienionych, w których słońce nie świeci przez cały dzień. Stanowiska w pełnym słońcu nie służą hortensjom, ponieważ ostre promienie mogą poparzyć ich delikatne liście. Poza tym, hortensje posadzone na miejscach nasłonecznionych wymagają częstszego podlewania, ponieważ ich gleba narażona jest na szybsze przesuszenie.

  • Niewłaściwa gleba

Hortensje wymagają podłoża o kwaśnym odczynie. Dlatego, zanim posadzimy je w ogrodzie, koniecznie musimy zadbać o odpowiednią glebę. Najlepiej będzie wypełnić dołek specjalną ziemią do roślin kwaśnolubnych, a w kolejnych latach dodatkowo zakwaszać podłoże np. za pomocą soku z cytryny. Jeżeli hortensje rosną w podłożu, które ma zasadowy odcień, niestety nie są w stanie pobierać z gleby składników pokarmowych, dlatego nawet mimo nawożenia marnieją i nie są w stanie rozwinąć swojego potencjału. 

  • Brak nawożenia

Hortensje do wytwarzania dużych i wybarwionych kwiatów potrzebują nawożenia. Jeżeli nie będziemy ich dokarmiać, z czasem w podłożu zabraknie substancji odżywczych i hortensje nie będą w stanie intensywnie kwitnąć. Dlatego zaleca się nawozić hortensje wiosną oraz dodatkowo w trakcie kwitnienia. Natomiast pod koniec sierpnia należy ograniczyć nawożenie hortensji preparatami zawierającymi azot, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

  • Złe przycinanie

Nieodpowiedni termin przycinania hortensji może roślinom zaszkodzić. Podstawowa zasada przycinania hortensji zakłada, że w przypadku hortensji ogrodowych, które kwitną na dwuletnich pędach, ścinamy tylko sam przekwitły kwiat z krótką łodyżką, tak aby nie wyciąć pąka wierzchołkowego, z którego wyrośnie nowy kwiat. Natomiast hortensje bukietowe, które kwitną na pędach jednorocznych, przycinamy każdego roku wiosną, nawet o 1/3 długości. Pobudzi to roślinę do wytwarzania nowych pędów, na których latem zakwitną młode kwiatostany.

  • Brak zabezpieczenia przed mrozem

Niektóre gatunki hortensji np. ogrodowa i piłkowana są wyjątkowo wrażliwe na mróz. Aby ułatwić im przetrwanie w sezonie jesienno-zimowym, należy zapewnić im odpowiednie okrycie zabezpieczające przed mrozem. W tym celu sprawdzi się agrowłóknina, gałązki z igliwia czy osłony a kartonu. Bez zimowego okrycia hortensje narażone są na przemarznięcie.

Hortensje do obfitego kwitnienia potrzebują kwaśnego podłoża i dawki nawozu. Fot. 123RF.com

Czego potrzebują hortensje, żeby długo kwitnąć?

Hortensje do obfitego i długiego kwitnienia potrzebują przede wszystkim kwaśnego podłoża i odpowiedniego nawożenia. Krzewy rosnące w kwaśnym podłożu lepiej przyswajają substancje odżywcze zawarte w podłożu i przez to zawiązują więcej kwiatów, a ich kwitnienie jest bardziej obfite i okazałe.

Podłoże, w którym rośnie hortensja można zakwasić m.in. fusami z kawy, wodą z sokiem z cytryny czy wodą rozcieńczoną z octem. Natomiast do nawożenia hortensji sprawdzi się biohumus i kompost lub nawozy wieloskładnikowe w formie granulatu lub płynu, specjalnie przeznaczone do roślin kwaśnolubnych. Zawierają one azot, fosfor, potas, wapń, siarkę i inne mikroelementy, które stymulują roślinę do kwitnienia.

Domowy nawóz do hortensji

Warto mieć na uwadze, że hortensje możemy nawozić z bardzo dobrym skutkiem nie tylko nawozami dostępnymi w sklepach. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się domowy nawóz do hortensji. Można go przygotować wykorzystują papierosy!

Wystarczy tytoń z dwóch papierosów zamoczyć w 300 ml wody i pozostawić na 24 godziny do odstania. Po tym czasie roztwór przecedzamy i rozcieńczamy w litrze wody. Pozyskany w ten sposób nawóz możemy wykorzystać do podlewania hortensji.

Dlaczego warto stosować nawóz przygotowany na bazie tytoniu? Otóż tytoń to bogate źródło azotu, czyli składnika stymulującego wzrost i kwitnienie roślin. Takim nawozem warto dokarmiać hortensje raz na miesiąc, by zauważyć różnicę.

Przeczytaj również:

Czym zakwasić ziemię hortensji? W takich warunkach kwitnie najpiękniej - wypróbuj domowe sposoby

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Róża pomarszczona - idealna na żywopłot obronny i konfitury. Uprawa i zastosowanie róży pomarszczonej

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.