Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże? Ogrodnik odpowiada

Nie przejmujmy się, jeżeli nasza działka jest piaszczysta. Nawet przy tak trudnych warunkach możemy zaaranżować piękny i bujny ogród. Musimy jedynie staranie przygotować glebę oraz dobrać odpowiednie gatunki roślin.
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże? Ogrodnik odpowiada

Ulepszenie piachu
Chcąc ulepszyć piaszczyste podłoże należy wymieszać je z około 5 cm warstwą gliny rozłożonej na powierzchni. Warto również posadzić rośliny, które są zielonym nawozem. Posiadają one liście i łodygi, które po przekopaniu, rozkładają się w podłożu i zamieniają w próchnicę. Przed ich wysiewem zaleca się rozsypanie na powierzchni Azofoski (ok. 30 g nawozu na 1m2). Polecane są rośliny motylkowe: łubin żółty, mieszankę łubinu z owsem lub saladerą, czy też mieszankę peluszki i wyki. Kiedy rośliny rozpoczynają kwitnienie, ścinamy je. Następnie przekopujemy w taki sposób, aby do ich zielonych części (liście, łodygi), dostęp miał tlen (ponieważ tylko wtedy tworzyć się będzie wartościowa próchnica).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jakie rośliny?
W przypadku piaszczystego podłoża należy zrezygnować z roślin o wygórowanych wymaganiach glebowych. Skupmy się jedynie na roślinach pochodzących z siedlisk suchych. Przykład stanową  wszystkie odmiany rozchodnika, które doskonale odnajdują się na piaszczystych podłożach. Warto również pomyśleć o kwitnących roślinach jednorocznych, które bardzo szybko ozdobią nasz ogród licznymi barwami.

Na tak trudnym podłożu, jak piasek, dobrze rosną: aksamitki, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, nasturcja większa, portulaka wielkokwiatowa, ubiorek okółkowy.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Na glebach piaszczystych dobrze jest sadzić roślin, które uprzednio znajdowały się pojemnikach. Ich korzenie jeszcze przez pewien czas po posadzeniu, korzystać będą ze związków mineralnych zawartych w ziemi, która wypełniała pojemnik. W ten sposób roślina dużo szybciej, a przede wszystkim łatwiej dostosuje się do nowych i mniej korzystnych warunków glebowych.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Pielęgnacja gleby
Nawozy organiczne zwiększają zawartość próchnicy w podłożu. Zatem, nie możemy zapomnieć o regularnym nawożeniu naszej piaszczystej działki. Dzięki próchnicy ziemia staje się żyźniejsza, dzięki czemu chłonie więcej wody, co z kolei wpływa korzystnie na rozwój roślin. Najlepiej, jeżeli posłużymy się kompostem. Należy go stosować raz do roku wiosną lub jesienią. Rozkładamy kilkucentymetrową warstwę w pobliżu roślin i dokładnie mieszamy z podłożem.

Ziemie piaszczyste należy również systematycznie zasilać wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Najlepsze są te wolnodziałające. Związki mineralne, które są w nich zawarte, przenikają do gleby w miarę pobierania ich przez korzenie roślin.Uwaga !!!
Pamiętajmy, aby w przypadku podłoża piaszczystego stosować minimalną, podaną i zalecaną przez producenta dawkę. Najlepiej, jeżeli podzielimy ją na dwie lub trzy porcje i będziemy dawkować, w co dwu, lub trzytygodniowych odstępach.

Rośliny, które urosną na piaszczystym podłożu

Drzewa i krzewy liściaste: brzoza brodawkowa, karagana syberyjska, perukowiec podolski, sumak octowiec, śnieguliczka biała, śnieguliczka koralowa, tamaryszek drobnolistkowy, tawuła wczesna, róża pomarszczona, żarnowiec miotlisty.


Drzewa i krzewy iglaste:
jałowiec płożący, świerk kłujący, jodła kalifornijska, jałowiec pospolity, jałowiec sabiński, sosna czarna, kosodrzewina, sosna pospolita.

Byliny: aster gawędka, czyściec wełnisty, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany, jukka karolińska, kocimiętka Fassena, lawenda wąskolistna, miłek wiosenny, macierzanka piaskowa, zachyłek wielkokwiatowy, rojniki, rozchodniki, szałwia omszona, ostrogowiec czerwony, dyptam jesionolistny, smagliczka skalna.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.