REKLAMA
Gatunki na balkony cieniste – o wystawie północnej i wschodniej
Pierwiosnek różowy, to niewielka bylina o liściach skupionych w rozetę i intensywnie różowych kwiatach, które pojawiają się przed rozwojem liści. Pierwiosnek wymaga dużej wilgotności w podłożu.
Fot. Pierwiosnki
Tawułka, to bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Posiada wyprostowane pędy, pierzasto złożone liście i drobne białe lub różowe kwiaty, zebrane w puszyste kwiatostany. Kwitnie od maja, wymaga żyznej i wilgotnej gleby.
Fot. Tawułka Arendsa
Fiołek, to popularna roślina o pachnących, fioletowych kwiatach. Świetnie komponuje się z roślinami cebulowymi. Lubi żyzne i wilgotne gleby.
Fot. Fiołki w donicy
Kosaciec (irys) grzebieniasty, to niski, dorastający do 10 cm wysokości gatunek irysa. Posiada stosunkowo niewielkie, ale bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze liliowoniebieskim.
Niezapominajka, to gatunek jednorocznych lub dwuletnich roślin. Posiada drobne, jasnobłękitne kwiaty, które ożywią nawet najbardziej cienisty zakątek balkonu. Niezapominajki świetnie komponują się w nasadzeniach z wielkolistnymi bylinami (np. hostami lub żurawkami).
Fot. Niezapominajki (Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii)
Barwinek, bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek. To rośliny wieloletnie o przewieszających się pędach. Dwie pierwsze, to rośliny zimozielone. Są świetnym uzupełnieniem kompozycji w wysokich donicach. Dzięki tym gatunkom, uzyskujemy efekt roślinności wypływającej z donicy i dynamikę kompozycji.
Fot. Barwinek pospolity (Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii)
BALKONOWE KOMPOZYCJE UŻYTKOWNIKÓW DECCORIA.PL
(Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii)
Gatunki na balkony słoneczne – o wystawie południowej i zachodniej
BALKONOWE KOMPOZYCJE UŻYTKOWNIKÓW DECCORIA.PL
(Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii)
Gatunki na balkony słoneczne – o wystawie południowej i zachodniej
Kostrzewa. Odmiany tej trawy, posiadają zabarwienie od seledynowozielonego, poprzez soczystą ciemniejszą zieleń, aż po sinoniebieski kolor. To niezwykle odporna kępiasta trawa, która świetnie komponuje się z gatunkami kwitnącymi.
Lawenda, idealnie sprawdzi się na balkony w stylu śródziemnomorskim. Możemy spotkać się z wieloma odmianami. Różnią się pokrojem, wielkością i barwą kwiatów. Wszystkie wyglądają pięknie i sprawdzą się w kompozycjach doniczkowych.
Fot. Lawenda wąskolistna
Rozchodnik okazały. To sukulent, który gromadzi wodę w liściach i świetnie znosi suszę, tak częstą na słonecznych balkonach. Polecam odmiany o bardziej kompaktowym pokroju.
Rozplenica odm. 'Little rabbit'. To mniejszych rozmiarów odmiana pięknej, rozłożystej trawy.
Żagwin. Niska bylina, o drobnych listkach i uroczych kwiatach, które w okresie kwitnienia zamieniają roślinę w kolorowy kobierzec. To idealna roślina, do wypełniania przestrzeni między większymi roślinami. Stanowi jednolitą i jaskrawą plamę kolorystyczną.
Fot. Kompozycja kwiatowa z żagwinem ogrodowym (Kliknij w zdjęcie, aby przejść do galerii)
Stosowanie bylin mrozoodpornych w skrzynkach balkonowych ma wiele zalet. Przede wszystkim, tworzymy swoisty szkielet wieloletniej kompozycji, który co roku możemy dowolnie modyfikować. Poprzez dosadzanie roślin jednorocznych typowych dla balkonów, tworzymy całkowicie nowe kompozycje. Ponadto, możemy cieszyć się kwiatami na balkonie, dużo wcześniej przed nastaniem sezonu roślin balkonowych.
mgr inż. Patrycja Lipiec
Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem.
Inne porady naszego eksperta: