Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poradnik ogrodnika: Rośliny szybko rosnące

Kolejnym etapem po zbudowaniu domu jest założenie trawnika, który przez kilka następnych lat dominuje zielenią nad otoczeniem. Jedynie gdzieniegdzie pojawiają się małe, świeżo zasadzone krzewy i drzewa. Takie otoczenie, pomimo tego, że zadbane i często przemyślane, ładnym nazwać nie można. Oczywiście, możemy się posłużyć roślinami dużymi, zakupionymi w pojemnikach. Jest to jednak spory wydatek, który może zdecydowanie nadszarpnąć nasz domowy budżet. Rozwiązaniem tego problemu są rośliny o krótkim czasie wzrostu.
Poradnik ogrodnika: Rośliny szybko rosnące
Jeżeli mamy dużą działkę, najlepiej posadzić drzewa i krzewy, które szybko urosną. Już w ciągu kilku lat osiągają one wysokość od 5 do 10 metrów. W przypadku małych działek najlepiej ograniczyć się jedynie do szybko rosnących krzewów i dopasowanych do nich gatunków drzew osiągających małe rozmiary.

Fot. Ogród przy domku jednorodzinnym

Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli w sąsiedztwie roślin stanowiących szkielet posadzimy wysokie i rozłożyste odmiany roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin i rośliny cebulowe. Dzięki nim, co roku możemy zmieniać naszą wewnętrzną kompozycję ogrodową, jej charakter oraz kolorystykę


 

Dla wielu posiadaczy ogrodów najważniejsze jest zachowanie prywatności. Jednak zanim rośliny przeznaczone na żywopłot urosną do odpowiednich rozmiarów, nie będziemy osłonięci. Dobrym sposobem na to jest posadzenie pnączy oraz roślin żywopłotowych - jednocześnie.
Kiedy krzewy urosną, wówczas będziemy mogli usunąć pnącza. Jednak do tego czasu, będą nas chronić przed wścibskim spojrzeniem sąsiada. Taka ściana zieleni stanowi również doskonałe tło dla innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Dzięki roślinom szybko rosnącym możemy także zakryć te mniej urokliwe miejsca. Pnącza na kratkach, byliny i krzewy doskonale pełnią funkcję parawanu.


Rośliny szybko rosnące:

Drzewa liściaste: aliant gruczołkowaty, brzozy, topole, wierzby, dąb czerwony, jesion pensylwański, klon srebrzysty, oliwnik wąskolistny, robinia, sumak octowy.

Drzewa iglaste: jedlica Douglasa, metasekwoja chińska, modrzewie, sosna wejmutka, świerk syberyjski, żywotnik olbrzymi. 

Iglaki na żywopłot to między innymi jałowiec, świerk i żywotnik, powszechnie określany spolszczoną nazwą tuja.

Krzewy: budleja, krzewuszka cudowna, forsycja pośrednia, żylistek szorstki, dereń biały, dereń rozłogowy, irga błyszcząca, irga pomarszczona, jaśminowce, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska, dzika róża, róże pnące, róże wielkokwiatowe, sorbaria jarzębolistna. 

Warto zapamiętać, że im większe rośliny posadzimy w żywopłocie, tym lepszy efekt osiągniemy w krótszym czasie. Warto też upewnić się, czy wszystkie rośliny są zdrowe i mniej więcej w tej samej wielkości. Warto kupować je tylko u jednego szkółkarza.

Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.