Porady ogrodnicze

Rośliny zimozielone w naszych ogrodach

Rośliny zimozielone to drzewa i krzewy, które nie zrzucają liści na zimę. Cecha ta sprawia, że są szczególnie wrażliwe na niesprzyjające, chłodne warunki, co wpływa na ich wymagania — powinny być uprawiane na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od wiatru i nadmiernego nasłonecznienia. Mimo bardziej anagażaującej pielegnacji rośliny zimozielone są bardzo cenione ze względu na walory dekoracyjne.
REKLAMA

Z nastaniem jesienno-zimowych miesięcy większość roślin przechodzi w fazę spoczynku. W tym czasie ich procesy życiowe zostają zahamowane. Gubią one liście, spowalniają wzrost, ograniczają pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Ogrody marnieją, by wiosną rozkwitnąć z nową energią. Właśnie w tym czasie nasza uwaga kieruje się w stronę roślin zimozielonych, które nie tracą atrakcyjnego wyglądu na zimę. Oto kilka najpiękniejszych roślin zimozielonych do ogrodu.

Lawenda wąskolistna
Niewielka krzewinka latem zachwyca cudownymi, pięknie pachnącymi, fioletowymi kwiatami, zimą dekoracyjny walor zyskują wąskie, szarozielone liście. Lawenda lubi słoneczne stanowiska i lekką, przepuszczalną glebę. Nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Przycinamy lawendę wczesną wiosną, wówczas odwdzięczy się pięknym kwitnieniem. Na zimę przykrywamy krzewinki gałązkami świerkowymi lub delikatnie okrywamy włókniną – te zabiegi zwiększają szansę na całkowite przezimowanie lawendy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Lawenda: Pielęgnacja, zbiór i suszenie

Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Świetnie zadarnia płaskie powierzchnie i nie pozwala, rosnąć na nich chwastom. Wspina się po podporach, murkach, drzewach, nada się zatem do pokrywania skarp. Wytwarza ozdobne, błyszczące liście o głębokiej, ciemnozielonej barwie z wyraźnie zarysowanymi żółtymi nerwami. Ich stanowisko powinno być półcieniste. Zimozielone pnącze charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami - będzie rosło w miejscach nawet całkowicie zacienionych. Gleba powinna być lekko wilgotna, o zasadowym odczynie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. 123RF/PICSELL

Rododendrony
Zaskakują bogactwem odmian — możemy przebierać w roślinach szybko rosnących, osiągających kilkumetrowe wysokości, a nawet odpornych na bardzo mroźne temperatury. Rododendrony nie gubią na zimę swoich ozdobnych, skórzastych liści. Wymagają odpowiedniego podłoża, najlepiej kwaśnego i próchniczego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować różaneczniki?

Ostrokrzew
Stanowisko dla tego krzewu powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru i spokojne. Nie ma większego znaczenia czy będzie tam półcień, czy słońce. Zadbajmy o dużą wilgotność powietrza i stale wilgotne podłoże. Nie można jednak doprowadzić do zalania rośliny, ponieważ spowoduje to zgnicie korzeni. Warto natomiast obficiej podlać ostrokrzewy przed nastaniem mrozów. Na zimę warto krzew osłonić włókniną. Gleba, w której rośnie krzew ostrokrzewu, powinna być żyzna, piaszczysto – gliniasta i przepuszczalna, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj również: Krzew królowej zimy – ostrokrzew

Barwinek pospolity
Płożąca się, wiecznozielona krzewinka tworzy ładne, zwarte kobierce. Wiosną kwieci się drobnymi, liliowymi kwiatami. Równie ozdobne są połyskujące, ciemnozielone liście, o wydłużonym eliptycznym kształcie. Dobrze rośnie na stanowiskach zacienionych, o wilgotnej, torfowej lub darniowej glebie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Fot. 123RF/PICSELL

Kalmia wąskolistna
Wyprostowany krzew osiąga do 1 m wysokości. W okresie wegetacyjnym wykształca charakterystyczne, zebrane w grona ciemnoróżowe, drobne kwity o zrośniętych płatkach. Gleba pod jej uprawę powinna być kwaśna, próchniczna i wilgotna. Rośnie w stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jest mrozoodporna, ale w przypadku braku opadów śniegu, należy ją osłonić przed zimnem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Rośliny, które przetrwają zimę na balkonie

10 roślin, które wyrosną w cieniu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny zimozielone w naszych ogrodach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.