Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Symbolika najpopularniejszych kwiatów. Sprawdź, co wyraża twój bukiet

Otrzymując bukiet, rzadko kiedy zastanawiamy się nad jego ukrytym znaczeniem. Po prostu doceniamy miły gest, ciesząc się pięknymi, świeżymi kwiatami. Tymczasem rośliny wyrażają więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Dawniej przywiązywano większą wagę do ich symboliki. Z kompozycji roślin wyczytywano jakim uczuciem osoba obdarowująca darzy odbiorcę kwiatowego upominku.
Symbolika najpopularniejszych kwiatów. Sprawdź, co wyraża twój bukiet

Przez wieki kwiaty odgrywały ważną rolę jako oprawa wielu wydarzeń i rytuałów. Były nie tylko prostą dekoracją, podkreślały również charakter danej sytuacji. W starożytności uznawano je za atrybuty niemal boskie – wierzono, że ich piękno to zasługa i celowe działanie bogów. Składając je na ołtarzach i w miejscach kultu, przyozdabiając nimi domy, ludzie ufali, że wkupują się w łaski swoich patronów i idoli. W średniowieczu kwiaty nabrały bardziej symbolicznego charakteru. Z upływem czasu stały się one nośnikiem treści, które wykorzystywano nawet do sekretnego porozumiewania się. W wiktoriańskiej Anglii, w której obowiązywało wiele konwenansów społecznych związanych z powściągliwością w okazywaniu emocji, rośliny umożliwiały okazywanie uczuć drugiej osobie. W XIX w. powstał nawet słownik, wyjaśniający znaczenia poszczególnych gatunków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Kwiaty cięte. Jak przedłużyć ich życie? »

Obecnie przywiązujemy mniejszą wagę do symboliki kwiatów, warto jednak wiedzieć, co oznaczają popularne gatunki, często wykorzystywane do tworzenia bukietów. Po pierwsze ułatwi to wybór okazów do kompozycji, a po drugie umożliwi nam uniknięcie różnych wpadek i niezręczności. W świadomości społecznej nadal funkcjonują niektóre „kwiatowe” kody semantyczne – na przykład każdy wie, że czerwone róże reprezentują miłość.

Co oznaczają poszczególne gatunki?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Tulipany to jedne z najpopularniejszych wiosennych kwiatów, często bywają wręczane jako upominek w Dzień Kobiet. Symbolizują sympatię, radość na spotkanie z drugą osobą. Czerwone okazy mówią „kocham cię”, żółte symbolizują zazdrość i złość.

Goździki również są popularnym upominkiem. W zależności od koloru wyrażają podziw i podziękowanie (czerwone), pamięć i oczekiwanie (różowe), czyste intencje i miłość (białe).
Niezapominajki – tutaj akurat sprawa jest prosta, tak jak wskazuje nazwa, niezapominajki proszą o pamięć. Mogą oznaczać również chęć zawarcia bliższej relacji z osobą obdarowywaną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Róże - te czerwone oznaczają prawdziwą, czystą miłość. Należy dawać je tylko najbliższym, tym, których kochamy - rodzicom, partnerowi. Białe symbolizują czystość i niewinność, często są wykorzystywane do tworzenia ślubnych dekoracji. Kwiaty różowe wyrażają przyjaźń i wdzięk, a także szacunek oraz skromność. Niebieskie róże deklarują wierność. Żółte mają negatywne konotacje – oznaczają zazdrość i prośbę o odwzajemnienie uczucia.

Fiołki - delikatne, drobne fiołki to wyraz tęsknoty, wierności, ale też skrywanej miłości.

Gerbery - nierozłącznie kojarzą się z okazywaniem szacunku, a nawet składaniem hołdu (szczególnie białe okazy).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Storczyki - piękne storczyki symbolizują zmysłowość i doskonałość.

Bez - zniewalająco pachnący bez nawiązuje do pierwszej, młodzieńczej miłości. Biały mówi „wciąż o tobie myślę”, fioletowy – „moje serce należy do ciebie”.

Lilie to wyraz poważnych acz czystych zamiarów i życzenia powodzenia. Białe oznaczają cnotliwość, żółte bogactwo, a tygrysie – piękno.

Chryzantemy. Wbrew powszechnym przekonaniom, znaczeniowo nie wiele wspólnego mają z obrządkami Wszystkich Świętych. Przybieramy nimi groby, ponieważ są odporne na niskie temperatury i niestraszna im jesienna aura. W rzeczywistości oznaczają oddanie i miłość.

Mieczyki to bardzo romantyczne kwiaty. Obiecują walkę o ukochaną osobę, białe okazy mówią obdarowywanej osobie „skradłaś mi serce”. Różowe wyrażają prośbę o spotkanie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Jak pielęgnować hiacynty? »

Hiacynty, chętnie wykorzystywane do tworzenia bukietów w okresie zimowym. Oznaczają chęć na zabawę. W białym wariancie okazują bezinteresowną sytuację. Różowe symbolizują gorliwość, fioletowe -prośbę o przebaczenie, a niebieskie – stałość w uczuciach.

Żonkile - symbolizują uczucie zazdrości.

Słoneczniki oznaczają despotyzm, ale też adorację.

Zawilce reprezentują wytrwałość, przywiązanie oraz solidarność.

Amarylisy to kwiaty idealne na prezent dla kobiet. Wyznają uwielbienie dla urody osoby obdarowanej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj również: Poradnik ogrodnika: marzec w ogrodzie »

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?

TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych

10 roślin, które wyrosną w cieniu

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Stwórz staw przyjazny dla zwierząt

Sposób na skarpę w ogrodzie

Ogród skalny. Jak go zbudować?

Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.