Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te drzewa możesz wyciąć bez pozwolenia (nowe przepisy)

Czasami zdarza się, że z naszego ogrodu chcemy wyciąć drzewo. Powody są różne. Może być to chore lub stare drzewo, mogące się złamać i nam zagrażać. To może być drzewo, które rośnie blisko budynku i rzuca zbyt dużo cienia. Czasem też po prostu chcemy przearanżować ogród. Zanim jednak pozbędziemy się niechcianej roslinności, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi takiego zabiegu.
 Te drzewa możesz wyciąć bez pozwolenia (nowe przepisy)

W sierpniu br. wprowadzono nowe przepisy dotyczące wycinania drzew, opierają się one na ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.). Zmiany przemawiają na korzyść właścicieli działek. Co dokładnie się zmieniło i jakie drzewa według nowych przepisów można wyciąć bez zezwolenia?

Wedle nowych przepisów, w niektórych przypadkach, jesteśmy zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zgody na wycinkę od właściwego organu administracyjnego. To znaczy, że nie we wszystkich przypadkach trzeba będzie składać wniosek o wycinkę. Jakie to dokładnie przypadki?

Co dokładnie się zmieniło?
Według wcześniejszych przepisów, opłat unikali ci, którzy wycinali drzewa w wieku do 5 lat, a także drzewa owocowe na terenach miejskich, ale nie objętych ochroną konserwatorką czy krajobrazową. Bez zezwolenia można było także wyciąć drzewa zagrażające bezpieczeństwu budynków, ruchu drogowego czy kolejowego, a także rośliny obumarłe i posadzone na terenach przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego na inne cele.

Kary za wycinanie drzew bez pozwolenia (tabela opłat). Kliknij!

Po wprowadzeniu zmian, bez zezwolenia można wyciąć drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią nie przekracza:

- 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. Bez zezwolenia można usunąć również krzewy w ogrodach przydomowych, które mają mniej niż 10 lat, a także drzewa i krzewy złamane lub wywrócone. Jednak w takich przypadkach muszą one zostać poddane oględzinom. Nie musimy sie również ubiegac o zgodę, aby usunąć także bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima).

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Drzewa owocowe
Sytuacja z drzewami oraz krzewami owocowymi, przedstawia się podobnie jak wcześniej, a mianowicie - rośliny te można usunąć bez zezwolenia, chyba że rosną na terenie wpisanym do rejestru zabytków.


Z pozwoleniem czy bez?
Jeżeli drzewo, które znajduje się na terenie twojego ogrodu, nie dotyczy żadnego z powyższych opisów, najpewniej będziesz zobowiązany do uzyskania pozwolenia na jego wycinkę. Nowe przepisy ułatwiają nam sytuację, gdy sami nie jesteśmy do końca wiemy czy drzewo możemy usunąć bez pozwolenia czy nie. W taki m przypadku należy złożyć wniosek do urzędu miasta lub gminy, wówczas urzędnik przyjeżdża i ocenia, czy musimy dostać zezwolenie. Nowe przepisy, wprowadzają jednak pewne zmiany związane ze stawkami opłat za usunięcie drzew.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Kto wnioskuje?
O pozwolenie na wycinkę powinien wystąpić posiadacz nieruchomości, na której rośnie drzewo. Jeżeli nie jest to możliwe, do wniosku należy dołączyć zgodę właściciela nieruchomości. Brak zgody uniemożliwia rozpatrzenie wniosku o usunięcie takiego drzewa, nawet gdy porozumienie się z właścicielem nie jest możliwe. Może zdarzyć się, że włąsciciel robi nam trudności, wówczas jedynym sposobem uzyskania takiej zgody jest wystąpienie do Sądu.

Przeczytaj także:

Zioła na dobry nastrój i nie tylko!

Cudowna moc pigwy

Jak sprzątać za pomocą ziół

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.