Porady ogrodnicze

TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin

Czy każda roślina doniczkowa musi rosnąć w doniczce? Czy wszystkie kwiaty rosną zielonym do góry i czy każda roślina potrzebuje ziemi żeby rosnąć? Na każde z tych pytań odpowiedź jest przecząca. Chciałabym Wam dziś przedstawić 3 najbardziej kreatywne sposoby na uprawę roślin.
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin

Uprawa w powietrzu
Może dotyczyć tylko tzw. epifitów czyli roślin pochodzących z tropikalnych lasów, które w swoim naturalnym siedlisku porastają pnie drzew. Są to zazwyczaj niewielkie rośliny, które aby umożliwić sobie dostęp do światła, wymyśliły na to taki właśnie sposób. Nie są one pasożytami, zazwyczaj nie posiadają korzeni, lub są one przystosowanie w taki sposób aby pozyskiwać wodę i składniki pokarmowe właśnie przez korzenie lub poprzez liście. Przykładowe rośliny, które funkcjonują w taki sposób, to szeroka gama storczyków oraz rośliny z rodziny ananasowatych np. guzmania, frizea, oplątwa.  

Tego typu uwarunkowania sprawiają, że możliwa jest uprawa tych roślin w powietrzu na tzw. podkładkach - czyli fragmentach kory (uprzednio wyparzonej np. w piecu w celu pozbycia się patogenów). Taką roślinę mocujemy drucikiem do podkładki, pod spód i na wierzchu umieszczając nieco mchu torfowca tzw. Sphagnum, który zabezpiecza roślinę przed utratą wilgotności. Warunek – wysoka wilgotność powietrza, a gatunki bardziej wymagające  najlepiej uprawiać w specjalnych oranżeriach lub terrariach. Epifity uprawią się także w specjalnych koszykach, wypełnionych sphagnum, a do bardziej nowoczesnych wnętrz świetnie będą nadawać się donice marki Cella. 

Fot: ecoid.net

Oplątwa natomiast ma w ogóle zredukowane korzenie, dzięki czemu można w ogóle zrezygnować z jakiejkolwiek podkładki i po prostu położyć roślinę w szklanej kuli, powiesić na druciku lub w muszli. Należy ją zraszać 1 raz dziennie miękką, przegotowana wodą i raz na 4 tygodnie spryskać nawozem do storczyków. 


Źródło: flickr.com

Hydroponika
Większość roślin niekoniecznie epifitów można uprawiać w sposób, który umożliwia zrezygnowanie z tradycyjnej ziemi. Mowa tu o hydroponice, gdzie rolę gleby pełni obojętny chemicznie granulat, w którym umieszczone są korzenie. Jest to obecnie bardzo modny trend w uprawie roślin doniczkowych. Wizualnie doniczki na pierwszy rzut oka wyglądają jak te do typowej uprawy, wewnątrz mają one jednak system umożliwiający roślinie pobieranie odpowiedniej ilości wody z granulatu. Jak podaje czołowy producent takich doniczek, uprawa hydroponiczna ma wiele zalet:

1. estetyka i higiena
2. dokładna kontrola podlewania dzięki zostosowaniu wskaźnika poziomu wody
3. rzadsze podlewanie i możliwość pozostawienia roślin bez opieki na dłuższy okres czasu (np. podczas urlopu)
4. możliwość zastosowania długoterminowego nawozu stałego
5. nowoczesne donice bez podstawek (w tym donice z kółkami)
6. zwiększona wilgotność powietrza
7. brak szkodników pochodzących z ziemi
8. łatwość zestawiania kompozycji
9. możliwość bezproblemowego umycia roślin pod prysznicem

Źródło: hydroponika.pl

Zielonym do dołu, czyli ogród postawiony na głowie
A tu kolejna nowość, na pewno designerska perełka, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Specjalnie przystosowane doniczki marki Boskke z systemem zabezpieczeń przed wypadnięciem rośliny i podłoża oraz zbiornikiem na wodę zapełnianym od góry, które wiesza się u sufitu. Z racji tego, że każda roślina wykazuje się geotropizmem, czyli ma wewnętrzny przymus rośnięcia jednak zielonym do góry, polecałabym gatunki o przewieszających się a nie sztywno wzniesionych pędach (choć producent zapewnia, że nawet te wyprostowane rośliny, nie wyginają się... ). Na pewno jest to oszczędność miejsca i zupełnie nowe spojrzenie na rośliny we wnętrzu.
 
 
  
 mgr inż. Patrycja Lipiec
 
 

Skorzystaj z bezpłatnej porady Naszego eksperta! Zadaj pytanie w komentarzu pod tym artykułem. Koniecznie dołącz galerię zdjęć na Deccorii, która ilustruje Twój problem!

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.