Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Tulipanowiec amerykański to naprawdę niezwykłe drzewko, które świetnie prezentuje się w każdym ogrodzie. Jego nazwa jest związana z wrażeniem, jakie wywołuje, kiedy kwitnie. Ta wyjątkowa roślina jest po prostu przepiękna, więc z roku na rok zyskuje coraz więcej wielbicieli. Dlatego też jego cena spada, a uprawa szybko się upowszechnia. Dowiedz się, jakie są wymagania tej rośliny, kiedy kwitnie i jak prowadzić uprawę, by kwitnienie było naprawdę obfite.
Tulipanowiec – jedno z ciekawszych drzew ozdobnych w naszych ogrodach

Tulipanowiec amerykański i inne gatunki
Jest to jedna z roślin o najpiękniejszym pokroju. Ceni się go zarówno ze względu na wyjątkowe i obfite kwitnienie, jak i na piękne liście i bujny wzrost. Tulipanowiec amerykański w ogrodzie z pewnością na każdego rzuci urok. W zasadzie należy do rodziny magnoliowatych, więc nic dziwnego, że tak szybko się przyjął i zyskał zwolenników. Drzewo tulipanowiec ma jednak zupełnie inne kwiaty. Kształtem mogą nieco przypominać tulipany i stąd pewnie ich ciekawa nazwa.

Jak kwitnie tulipanowiec?
Kwiaty tej rośliny rosną pojedynczo na szczycie łodyg, mają kielichowaty kształt i ciekawie wybarwione płatki. U podstawowego gatunku są dwubarwne – z jednej strony zielone, wyżej pomarańczowe, by na krańcach znów mieć zielony kolor. W swojej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych, kwiaty utrzymują się od kwietnia do sierpnia, w Polsce zakwita na przełomie czerwca i lipca. Kwitnienie nie utrzymuje się zbyt długo, jednak dla efektu wizualnego warto zaprosić drzewko do swojego ogrodu. Tym bardziej, że cena nie jest zbyt wysoka. Jeśli interesują cię drzewka ogrodowe, więcej inspiracji zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Szczepienie
W Polsce najlepiej udaje się tulipanowiec szczepiony na pniu innego drzewa, które jest bardziej mrozoodporne. Taka roślina nie traci swoich walorów estetycznych, a z pewnością będzie bardziej trwała, więc lepiej się na to zdecydować. Cena tulipanowca szczepionego nie jest znacznie wyższa, więc to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż kupienie sadzonki i własnoręczne szczepienie na innym drzewku.

Cena
Cena tej samej odmiany może różnić się między sobą ze względu na rodzaj sadzonki. Najczęściej najtańsze są te z gołym korzeniem, jednak nie radzimy ich kupować. Są one bardziej kruche, a sam korzeń jest narażony na uszkodzenia mechaniczne w czasie transportu. Oczywiście w czasie oczekiwania na przewiezienie i wsadzenie roślina nie ma dostępu do wody, więc zahamowuje wegetację. Jeśli tak się stanie, roślina dużo trudniej się przyjmie w nowym miejscu.

Jakie więc sadzonki kupić? Najlepiej sprawdzą się balotowane lub uprawiane w pojemnikach. Dzięki temu ich korzenie są chronione przed uszkodzeniami, a same drzewka lepiej się odnajdują w nowym miejscu. Roślina w czasie sadzenia powinna mieć od 50 do 80 cm wysokości. Cena rośliny takich rozmiarów nie powinna przekraczać kilkudziesięciu złotych.

Stanowisko
Są to rośliny które wymagają szczególnego stanowiska w ogrodzie. Przede wszystkim powinny być posadzone w ciepłym miejscu, gdzie mają zapewnione, że nie dotrze do nich bardzo mroźny, zimowy wiatr. Tulipanowiec amerykański nieco lepiej znosi zimno, ale także warto zadbać o to, by nie był narażony na mroźne podmuchy wiatru. Jest to dość krucha roślina, dlatego należy dobrze osłonić ją przed wiatrem – mógłby on spowodować łamanie się gałęzi, zwłaszcza u młodszych okazów.

W naturze ta roślina często występuje w dolinach rzek, warto więc zapewnić mu dość podobne warunki. Tulipanowiec amerykański uwielbia wilgotne gleby, które jednocześnie będą na tyle przepuszczalne, by kruche korzenie rośliny nie stały zbyt długo w wodzie. Wymagania tej rośliny dotyczą także poziomu pH podłoża – powinno być obojętne do lekko kwaśnego, więc wapnowe i zasadowe gleby w ogóle nie wchodzą w grę. Roślina źle reaguje także na wysokie zasolenie podłoża. Łatwiej go ochronić przed zimnem w świeżej, lekkiej glebie – w zbyt zbitej przejawia tendencje do przemarzania.

Drzewo tulipanowiec powinno mieć zapewnione odpowiednie stanowisko także pod kątem naświetlenia. Wymagania rośliny w tym zakresie są dość typowe – potrzebuje mocno nasłonecznionego miejsca. W słońcu roślina najwspanialej kwitnie, a  jej uprawa ma największe szanse na powodzenie.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Sadzenie
Sadzenie przeprowadza się wiosną, ponieważ sadzonki mają wtedy czas do wytworzenia systemu korzeniowego przed nadejściem mrozów i zakończeniem okresu wegetacyjnego. Tulipanowiec amerykański przed posadzeniem powinien być przez kilka godzin moczony w wodzie. Wtedy szanse, że przyjmie się w nowym środowisku są największe. Najłatwiej jest posadzić roślinę balotowaną lub z pojemnika, ponieważ wtedy sadzisz ją wraz z całą bryłą korzeniową. W przypadku nagich korzeni należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ są bardzo łamliwe.

Od razu po posadzeniu wokół rośliny warto wykopać tak zwaną „misę” na płytkiej głębokości, dzięki czemu będzie ją łatwiej podlewać. Należy wiedzieć także, że młody tulipanowiec to początkowo kruche drzewko, więc od razu po wsadzeniu, dokładamy do niego palik, który uchroni go przed złamaniem.

Uprawa
Uprawa nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Roślina nie wymaga w zasadzie żadnych nakładów finansowych, dlatego cena w sumie wynosi tyle, ile sadzonka.

Nawożenie
Wokół rośliny należy przeprowadzać dwa zabiegi: podlewanie i nawożenie. To drugie jest znacznie prostsze – tulipanowiec amerykański ceni sobie zasobne podłoże, więc od czasu do czasu najlepiej użyć wieloskładnikowego nawozu do roślin ogrodowych kwitnących. Świetnie sprawdzają się wszystkie nawozy organiczne, wystarczy je wmieszać w podłoże wokół drzewka.

Podlewanie
Podlewanie jest już bardziej skomplikowane i będzie wymagało trochę cierpliwości i czasu. Tulipanowiec lubi mieć wilgotne podłoże i należy sprawić, by tak było cały czas. Jednak warto wiedzieć, że ta roślina nie powinna mieć mokro – nadmiar wody może zniszczyć nawet dorosłą roślinę. Dlatego co kilka dni, latem w czasie upałów częściej, podlewamy roślinę niewielką ilością wody.

Aby zatrzymać nieco wilgotność i zmniejszyć ilość zużywanej wody, należy zastanowić się nad wysypaniem przestrzeni wokół drzewka korą. Zabieg ten ma na celu nie tylko zwiększenie estetycznego wymiaru rośliny czy zapobieganie rozwojowi chwastów, ale właśnie zatrzymanie parowania i utrzymanie wilgoci w podłożu. Ten prosty zabieg świetnie się sprawdza, a jednocześnie jest tani i nie sprawi, że całkowita cena przerośnie twoją kieszeń. Jeśli szukasz inspiracji także na krzewy do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Fot. 123RF/PICSELL

Cięcie
Uprawa tej wyjątkowej rośliny w zasadzie nie przewiduje cięcia. Korona tulipanowca jest tak ładna, że nie ma sensu w żaden sposób jej kształtować czy poprawiać. A jednak od czasu do czasu należy przeprowadzić cięcie. Czasami wystarczy przyciąć zbędne pędy, nie ruszając jednak jednego pędu przewodniego, by roślina pięła się w górę i nie krzewiła się zbytnio.

Cięcie czasami przeprowadza się także w celach zdrowotnych. Niektóre okazy mogą mieć po zimie przemarznięte i zniszczone pędy, które należy szybko usunąć. Robi się to wczesną wiosną, tuż po tym, jak roślina obudzi się do życia i będziesz w stanie wytyczyć zniszczone i zmarznięte gałązki. Dzięki temu roślina lepiej się prezentuje i bardziej zagęszcza. Roślina może rozmnażać się z uciętych gałązek, należy je zaszczepić na pniu innego drzewka liściastego.

Cięcie przeprowadza się wyłącznie wiosną, ponieważ jesienią dodatkowe gałęzie są potrzebne do ochrony drzewka przed zimnem. Młodsze okazy należy jednak jeszcze dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej sprawdzają się chochoły ze słomy lub kaptury z agrowłókniny, który także chroni rośliny przed wiatrem i śniegiem.Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.