Porady ogrodnicze

Wrzosowisko we własnym ogrodzie

Jesień to czas, kiedy w ogrodzie swoje uroki prezentują delikatne wrzosy i wrzośce. Najczęściej są one sadzone jako obwódki oraz rośliny towarzyszące jesiennym trawom i bylinom na rabatach. Jednak ich największa uroda wydobywa się wtedy, kiedy rosną w dużych, okazałych grupach - naśladując prawdziwe, naturalne wrzosowiska.
Wrzosowisko we własnym ogrodzie
REKLAMA

Według definicji wrzosowisko to bezleśna formacja zimozielonych krzewinek - z przewagą wrzosu,  występujące w klimacie umiarkowanym i wilgotnym, na glebach piaszczystych i kwaśnych, na stanowisku słonecznym. Zajmują wielkie przestrzenie, głównie na terenach, na które docierają wpływy ciepłego i wilgotnego powietrza atlantyckiego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Dobieramy gatunki
Wrzosowisko można stworzyć tylko z roślin wrzosowatych, ale jeśli pozwala nam na to wielkość naszego ogrodu. Możemy wprowadzić również rośliny towarzyszące, o tych samych lub podobnych wymaganiach siedliskowych, które wpisują się kompozycyjnie w ideę wrzosowiska. Taki zabieg sprawia, że założenie jest bardziej urozmaicone, mniej monotonne, zmienne w poszczególnych porach roku i wygląda bardziej naturalnie. Rośliny odpowiednie na wrzosowisko  to m.in. :


Iglaste: jałowce, jodła koreańska i górska, modrzew, świerk - szczególnie odmiany o słabszym wzroście i srebrzystym zabarwieniem igieł, sosny – wszystkie gatunki i odmiany
Drzewa liściaste: brzoza, jarząb i głóg

Krzewy liściaste:
żarnowiec, wawrzynek wilczełyko, tawuła japońska i brzozolistna,
Wrzosowate:
modrzewnica, wrzos i wrzosiec, gaultheria, kalmia, ieris, rododendron, borówka brusznica

Towarzyszące byliny i trawy:
macierzanka, trzcinnik, kostrzewa, rozplenica, miskanty

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>


Jak osiągnąć efekt naturalnego wrzosowiska w ogrodzie przydomowym?

Po pierwsze  - umiar
W zależności od tego jaką powierzchnią dysponujemy,  decydujemy się na określoną ilość odmian i gatunków. Im mniejszy obszar naszego wrzosowiska – tym mniej odmian kolorystycznych wrzosów powinno się tam znaleźć. Znacznie lepiej wygląda niewielki skrawek ogrodu obsadzony np. trzema dużymi plamami roślin (po kilka lub kilkanaście sztuk tej samej odmiany) niż duże rozdrobnienie  i kompozycja złożona z kilkunastu odmian po jednej lub dwie sztuki. Przy dużych założeniach możemy pozwolić sobie na kilka odmian kolorystycznych oraz wprowadzenie kilku gatunków towarzyszących.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                             ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Po drugie – podpatrujmy i naśladujmy naturę

Rośliny w swym naturalnym siedlisku - jakimi są wrzosowiska, nie są posadzone od linijki, Ich rozstawa, wielkość plam jednego gatunku oraz kształt są nieregularne i rozmyte. Można nawet pozostawić fragmenty nieobsadzone, jedynie wyściółkowane np. korą. Rośliny towarzyszące sadzimy w nierównomiernych skupiskach, a dla uzyskania jeszcze bardziej naturalnego efektu, przy dużych założeniach, można nawet zaburzyć zasadę sadzenia coraz to wyższych roślin w miarę oddalania się od brzegu rabaty i przekornie, w pewnym fragmencie, posadzić wyższą roślinę z przodu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                               ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Jak przygotować teren pod wrzosowisko, aby rośliny były zdrowe i bujne?
Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednie miejsce i tak, jak to jest w naturalnych tego typu siedliskach, powinno być dobrze nasłonecznione. Pięknie wyglądają wrzosowiska na łagodnych skarpach, pagórkach i zboczach o wystawie południowej lub południowo – zachodniej.

Najważniejsza dla tego założenia jest odpowiednio przygotowane podłoże o kwaśnym pH, raczej ubogie i piaszczyste. Jeśli nasza naturalna, ogrodowa ziemia ma inne właściwości, należy ściągnąć kilkunastocentrmetrową warstwę z wierzchu, tą spodnią przekopać z piaskiem - jeśli ta ogrodowa jest ciężka i zbita, a na wierzch wysypać grubą warstwę kwaśnego torfu i jeszcze raz przekopać przynajmniej na głębokość szpadla.


  Wrzosy na balkonie. Jak o nie dbać? Przeczytaj»

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ»

Później równamy całość grabiami i przystępujemy do rozkładania roślin,pamiętając o odpowiedniej rozstawie. Nie  sadźmy krzewinek  za gęsto – roślina, która ma miejsce, żeby się rozrosnąć o wiele lepiej prezentuje swoje walory niż taka, która jest ściśnięta. W trakcie sadzenia warto jest zastosować szczepionkę mikryzyową, dedykowaną dla gatunków wrzosowatych. Poprawia ona zdrowotność i kondycję roślin poprzez namnażanie się pozytywnie wpływających na nie grzybów. Po posadzeniu, pamiętamy o podlaniu i dokładnym wyściółkowaniu wrzosowiska – najlepsza jest kora, która jeszcze dodatkowo zakwasza ziemię. Kładziemy dosyć grubą jej warstwę, tak aby zabezpieczała przed przesuszeniem płytko korzeniące się wrzosy.

  Kojące wrzosy, jak je pielegnować? Przeczytaj»

Jak dbać o wrzosowisko? Należy przestrzegać tych kilku punktów, które gwarantują sukces w drodze do pięknego i zadbanego wrzosowiska:

•    uzupełnianie  ściółki – aby uniknąć przerastania chwastów i przesuszenia gleby
•    odchwaszczanie – aby rośliny nie konkurowały z chwastami o składniki pokarmowe
•    podlewanie w czasie suszy – szczególnie wrzosów o płytkich systemach korzeniowych, często ale małymi dawkami
•    prawidłowe nawożenie
•    cięcie – wrzośce po kwitnieniu wiosną, a wrzosy po zimie - skracając dosyć mocno nożycami do żywopłotów
•    okrywanie na zimę – najlepiej sosnowymi galęziami

Pochwalcie się swoimi ogrodowymi wrzosowiskami.

mgr inż. Patrycja Lipiec


 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wrzosowisko we własnym ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.