Rośliny domowe

Duże rośliny doniczkowe do domu

Prezentujemy duże, mało wymagające, łatwe w uprawie domowe rośliny doniczkowe. Jeżeli szukasz zielonej dekoracji do widnego salonu lub zastanawiasz się, która roślina będzie okazała i ozdobi mieszkanie, to mamy dla ciebie kilka propozycji.

REKLAMA

Fot.unsplash.com

Są osoby, które poszukują jednej, konkretnej, dużej rośliny do salonu. Czasem również bywa tak, że kupujemy rośliny pod wpływem emocji, niewiele o nich wiedząc i nagle okazuje się, że po kilku miesiącach opanowały one całe mieszkanie. 

Pachira wodna/ butelkowic - Pachira aquatica

Może osiągnąć do 1,5 m wysokości. Wymaga stanowiska widnego i jasnego. Jest rośliną, która nie powinna stwarzać problemów, bo gdy czasem o niej zapomnimy, nic jej się nie stanie.

Zobacz więcej zdjęć

Szeflera - Schefflera

Roślina na widne i ciemniejsze stanowiska. Poprzez cięcie możemy ją łatwo uformować na dowolny pokrój, jaki tylko chcemy. Można ją prowadzić w formie drzewka lub w formie bardziej krzewiastej. Sprawdź: Schefflera – jak ją pielęgnować?

Zobacz więcej zdjęć

Strelitzia

Strelitzia bardzo często spotykana jest jako roślina soliterowa, czyli jako pojedyncza ozdoba naszego salonu (najlepiej z wystawą południową lub wschodnią). Nadaje się do widnych, dużych pomieszczeń. Do szybkiego i prawidłowego wzrostu wymaga wysokiej temperatury w pomieszczeniu - ok. 25 st.C.

Zobacz więcej zdjęć

Zimą temperatura powinna być nieco niższa - od 15 do 18 st. C. Strelitzia przechodzi okres spoczynku, dlatego podlewamy ją mniej, jednak nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Jeżeli będziemy ją nawozić co drugie podlewanie, odwdzięczy się pięknymi, tropikalnymi kwiatami.  Bardzo ważnym czynnikiem w uprawie tej rośliny, jest dostarczenie jej dużej ilości światła. 

Cudnolist podwójnie pierzasty - Thaumatophyllum spruceanum bipinnatifidum

Ta roślina ma wymagania zbliżone do philodendronów - nie wolno jej przelać, stanowisko powinno być jasne o rozproszonym świetle. Raczej nie stwarza problemów podczas uprawy. 

REKLAMA
REKLAMA

Fot.unsplash.com/ MONSTERA DZIURAWA

Monstera dziurawa - Monstera delicjosa

Kolejną dużą rośliną jest monstera dziurawa. Na widne i jasne stanowiska (puszcza wówczas większe i bardziej podziurawione liście), ale w tych ciemniejszych też będzie ładnie rosła. Jest to kwiat małowymagający, pod warunkiem, że nie będziemy przelewali. Gdy młode rośliny zaczną piąć się do góry, warto ścinać ich górną część pędów, ukorzeniać  i dosadzać do rośliny matecznej, by ją zagęścić. Sprawdź: Monstera - przesadzanie i rozmnażanie

Zobacz więcej zdjęć

Chamedora wytworna - Chamaedorea elegans

Palmy znane są z tego, że mogą być duże i okazałe (Palmy - najlepsze stanowisko, przesadzanie i pielęgnacja). Chamedora wytworna potrafi osiągnąć 1,5 m. Podlewamy ją w ten sposób, aby ziemia w doniczce nigdy nie przeschła. Zapewnijmy jej miejsce widne, jasne, o rozproszonym świetle. To idealna rośliną dla miłośników zwierząt, ponieważ  jest dla nich całkowicie bezpieczna. Roślina ta ma zwarty, gęsty pokrój, więc w przestronnym, słonecznym salonie będzie wyglądała wspaniale. Sprawdź: Ciekawa roślina doniczkowa pochodząca z lasów tropikalnych

Zobacz więcej zdjęć

Daktylowiec kanaryjski - Phoenix

Daktylowce mogą osiągnąć nawet do 4 m wysokości (w pomieszczeniu). Wymagają stanowiska słonecznego. Są uważane za najłatwiejsze w uprawie i małowymagające. Spokojnie możemy od czasu do czasu, zapomnieć o ich podlewaniu. Nie znoszą za to zbyt mokrego podłoża.

Zobacz więcej zdjęć

Fikus sprężysty - Fikus elastica oraz Fikus lirolistny - Ficus Lytra

To wysokie i okazałe rośliny na widne stanowiska. Nie możemy dopuścić do ich przelania. Z początkiem wiosny rośliny warto przycinać, dzięki temu będą się lepiej zagęszczać. Sprawdź: Fikusy - pielęgnacja i rozmnażanie

Zobacz więcej zdjęć

Draceny

Początkowo małe draceny, potrafią dorosnąć do sufitu. Z tymi kwiatami należy uważać na jedno, by ich nie przelać. Podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Sprawdzą się tak w widnych, jak i nieco ciemniejszych stanowiskach. Sprawdź: Draceny - rozmnażanie i najlepsza pielęgnacja

REKLAMA
REKLAMA

Fot.123RF.com/KROTON

Kroton/ Trójskrzyn - Codiaeum

To barwna i dorastająca do sufitu ozdoba salonu. Jest idealna dla osób lubiących barwne liście. Krotony uważane są za rośliny nieco bardziej wymagające. Najlepiej znaleźć dla niego jedno miejsce, postawić go tam i zostawić w spokoju. Z dala od przeciągów, od kaloryferów i klimatyzatorów. 

Bananowce - Musa sp.

Widne i jasne stanowiska to ich wymażone miejsce. Nie wolno dopuścić do całkowitego  przeschnięcia podłoża. Trzymajmy je w ciepłym pomieszczeniu, a rośliny te będą zadowolone.

Zobacz więcej zdjęć

Epiprenum

Dostępne w różnych odmianach pnącze. Można go prowadzić jako roślinę zwisającą lub owijać dookoła palika. Przypominamy, że kwiat ten ma trujące soki, ale zalicza się za to do grona tych roślin, które mają pozytywny wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu.  

Zobacz więcej zdjęć

 Wilczomlecz - Euphorbia trigona i triangularis 

Sukulenty, raczej nie rosną szybko i nie są zbyt duże, nie dotyczy to jednak wilczomleczy. Podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce zupełnie przeschnie. Powinny być ustawione na widnym i jasnym stanowisku.

Zobacz więcej zdjęć

Filodendron - Thaumatophyllum spruceanum 'Fun Bum' lub Philodendron goeldii

To roślina bardzo łatwa w uprawie i przy tym idealna do widnych salonów, ponieważ wymaga dużo jasnego i rozproszonego światła. Jednak bezpośrednie słońce może uszkodzić jego liście. Ważne jest również, aby podlewać ją z umiarem. Przelanie może doprowadzić do jej obumarcia. Wodę dostarczamy wtedy, gdy ziemia w doniczce niemalże przeschnie. 

Zobacz więcej zdjęć

Pnące philodendrony/ Philodendron czerwieniejący - Philodendron eurobescens

Kwiaty te wymagają podpory, czegoś, po czym mogą się piąć.  Wówczas ich liście są znacznie większe. Na widne oraz nieco ciemniejsze stanowiska. W przypadku tych ciemniejszych, ich liście będą mniejsze. 

Autor: makeyourlifegreener

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

E_korek

Uwielbiam monstery, mam do nich sentyment bo pierwszą dostałam od partnera pocztą kwiatową w rocznicę naszego poznania się. Akurat pracował w delegacji i taką mi zrobił niespodziankę :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Duże rośliny doniczkowe do domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.