Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny dla babci i dziadka

Styl Vintage zawojował już wiele dziedzin życia. Nikogo nie dziwią modowe dodatki i ubrania rodem z babcinej szafy, powrót do dawno zapomnianej klasyki makijażu i romantyczne, nieco starodawne upięcia włosów. Jest jeszcze jedna dziedzina, gdzie odnaleźć można inspiracje przeszłością: ogrodnictwo i kwiaciartswo.

Rośliny dla babci i dziadka

W zalewie coraz nowszych, niepowtarzalnych roślin, które zachwycają kolorystyką, kształtem i formą  spory procent stanowią gatunki i odmiany zapomniane w ostatnich latach. A gdyby tak zapytać naszych babć czy dziadków okazałoby się, że gdzieś te kwiatki już widzieli.

Pamiętacie Begonię? Występuje w tysiącach odmian, zarówno tych ozdobnych z liści, jak i z kwiatów. Atrakcyjna jest przede wszystkim ze względu na ubarwienie, ukształtowanie liści oraz wzory na liściach, które przybierają barwy: czerwoną, brązową, zieloną, różową, a nawet czarną. Begonia wymaga stanowisk jasnych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Lubi stanowiska charakteryzujące się dostateczną wilgocią powietrza. Nie należy jej trzymać w pobliżu grzejnika. Suche powietrze powoduje zwijanie się liści.

Aloes. Sukulent, czyli roślina bezobsługowa. Podlewamy raz w miesiącu. Jego pędy mają właściwości lecznicze, wykorzystywane do przyspieszenia gojenia ran i zwalczania bakterii. Wymaga stanowiska jasnego, znakomicie czuje się na parapecie okiennym. Niewiele osób wie, że aloes może zakwitnąć. Latem możemy podziwiać, żółte i dzwonkowate kwiaty, ale aby roślina zakwitła zimą powinniśmy na 4-5 tygodni przetrzymać ją w temperaturze około 10 ºC.

Poczciwa paprotka z gatunku Nephrolepis. Piękna jasnozielona barwa, drobnuitkie listki gęsto ulożone na łodyżkach, tworzą kształt pióra, chociaż dosłowne tłumaczenie nazwy jest nieco mniej romantyczne i oznacza tyle, co nerkokształtna, łuskowata roślina. Paprocie z tego gatunku potrzebują wilgoci, zarówno w powietrzu, jak i w podłożu. Wolą jednak stać na kamykach z wodą lub posiadać sąsiedztwo nawilżacza, niż bezpośrednie zraszanie liści. Nie wolno nam ich przelewać, ale równocześnie nie możemy dopuścić do wyschnięcia podłoża. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, nigdy mokra. Nefrolepisy oczekują nieco więcej światła niż inne paprocie, chociaż również nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienia. Zniosą wprawdzie półcień, ale znacznie lepiej będą się rozwijały na stanowisku dostatecznie widnym.

Asparagus. Idealnie czuje się w ogrodzie, ale z powodzeniem można uprawiać tą roślinę również w domu. Asparagus bardzo dobrze czuje się w pomieszczeniach ciepłych, jak i w miejscach o nieco niższej temperaturze. Stanowisko powinno być jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Podlewanie częste i obfite, szczególnie w okresie letnim, kiedy intensywnie wzrasta. Roślina uprawnia jest najczęściej w naczyniach wiszących lub stojakach na kwiaty.

Nie mogłoby zabrakąć tu również pięknych "babcinych" fiołków afrykańskich, inaczej zwanych sępoliami. Tutaj królują kwiaty w przeróżnych kolorach, o mięsistych płatkach, które niesamowicie mienią się pod światło, jakby posypane były magicznym pyłkiem. Całości dopełniają owłosione jajowate listki. Ta wdzięczna roślinka lubi ciepłe, dobrze oświetlone stanowisko, kwitnie także w półcieniu i cieniu. Lubi wysoką wilgotność powietrza oraz regularne podlewanie miękką wodą o temperaturze pokojowej. Podłoże powinno lekko przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Roślina nie może stać w wodzie bo szybko gnije. Podczas podlewanie nie można polewać liści, ani zraszać, gdyż szybko pokrywają się pleśnią.

Pelargonia o pachnących liściach, zwana również anginką.  Charakterystyczną cechą tej rośliny jest silny, cytrynowy lub różany, aromatyczny i orzeźwiający zapach, wydzielający się zwłaszcza przy potarciu liści, które wydzielają duże ilości olejków eterycznych. Jest to roślina mało wymagająca, długowieczna o szybkim wzroście.

Drzewko szczęścia, czyli grubosz.  To bardzo łatwy w uprawie sukulent. Lubi dobre nasłonecznienie, nie znosi zalania. Grubosz toleruje suche powietrze, najlepiej rośnie w temperaturze 20-22°C. Latem można wynieść go na balkon lub taras.

Na koniec wesoły jak wiosenny promyk słońca pierwiosnek. Często traktowany jako roślina jednorazowa, wurzycany przez amatorów po zakończeniu kwitnienia, co stanowi ogromny błąd, gdyż ta wesoła roślinka potrafi kwitnąć wiele razy jeśli jest odpowiednio pielęgnowana.

Prymulki będą dłużej kwitły w niższej temperaturze. Im w mieszkaniu cieplej, tym prymulka będzie kwitła krócej. Najbardziej lubią miejsca chłodne i półcieniste.

Prymulki nie lubią, gdy się je przesuszy (więdną, a ich liście zwisają), ale nie lubią także nadmiaru wody. Rośliny należy podlewać tak, aby podłoże było stale wilgotne (ale nie mokre), zazwyczaj dwa razy w tygodniu, nalewając wodę na podstawkę. Kwitnące rośliny warto nawozić co dwa tygodnie odpowiednim nawozem do roślin doniczkowych. Przekwitnięte kwiaty trzeba usuwać, ponieważ szybko na nich rozwijają się choroby grzybowe.

Każda babcia na pewno będzie zadowolona jeśli zostaną obdarowane rośliną, którą pamiętają ze swojej młodości, a jeszcze bardziej, jeśli zadbacie o ciekawy i nietuzinkowy sposób podkreślenia uroku roślinek.

mgr inż. Patrycja Lipiec 

Przeczytaj także:

Ptasia stołówka - jak, kiedy i czym dokarmiać ptaki w zimowym ogrodzie?

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.