Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Skrzydłokwiat to roślina, którą warto mieć w swoim mieszkaniu ze względów estetycznych, dekoracyjnych, ale i praktycznych. Posiada błyszczące, intensywnie zielone liście i kwiaty kształtem przypominające skrzydła. Ma zdolność do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych, a jednocześnie nawilża powietrze w pomieszczeniu

Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować?

Skrzydłokwiaty lubią wilgoć i zraszanie. Najłatwiej będzie nam utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, w którym znajduje się nasz kwiat, jeżeli postawimy doniczkę na kamykach na podstawce z wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy go 2-3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy. Skrzydłokwiat potrzebuje umiarkowanego nawożenia – latem, gdy kwitnie, co dwa tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody. Konieczne jest również wycieranie kurzu z liści.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To rośliny, które nie wymagają przycinania. Należy usuwać jedynie zaschłe liście i kwiaty. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat nie znosi bezpośredniego wystawiania na słońce, przeciągów, zbyt wysokiej temperatury oraz wyziewów z urządzeń gazowych. Latem potrzebuje 18-21 st.C, zimą zaś 16-18 st.C.

Przesadzanie
Przesadzanie powinno odbywać się co roku – najlepiej wiosną (np. w kwietniu). Skrzydłokwiat delikatnie wyjmujmy z doniczki i oczyszczamy z resztek starego podłoża. Jeżeli przesadzamy duży okaz, to najlepszy moment na jego podział. Robimy to poprzez przecięcie ostrym nożem bryły korzeniowej, a następnie rozdzielenie części nadziemnej rośliny. Nowe okazy umieszczamy w doniczkach z żyznym podłożem, np. ziemią uniwersalną. Doniczki z sadzonkami trzymamy w miejscu zacienionym o temperaturze 21 st.C - aż do pojawienia się nowych liści.

 

Jaką odmianę wybrać?
Na rynku znajdziemy wiele odmian skrzydłokwiatu różniących się barwą kwiatów i liści. Większość z nich to rośliny z gatunku Spathiphyllum wallisii, ale niektóre należą do gatunku Spathiphyllum floribundum. Rozpiętość rozmiarów pozwala wybrać odpowiedni egzemplarz zarówno tym, którzy mają mało miejsca, jak i tym, którzy mają go dużo. Szczególnie wdzięcznie prezentują się odmiany miniaturowe wysokości ok. 30 cm (np. 'Mini'). Ich przeciwieństwo to 'Mauna Loa' dorastająca do 1 m. Skrzydłokwiaty lubią towarzystwo. Ładnie wyglądają w zestawieniu z roślinami o ozdobnych liściach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Dlaczego skrzydłokwiat więdnie?
Jeśli skrzydłokwiat ma jakieś problemy – sam nas o tym poinformuje. To kwiaty, które źle znoszą spadki temperatury poniżej 10°C. Zimne powietrze mocno osłabia roślinę, do tego stopnia, że późniejsze nadmierne podlanie sprawia, że ich korzenie zaczynają się dusić, a następnie gnić. Pierwszym sygnałem, że coś się dzieje w strefie korzeni, jest więdnięcie liści – wskazuje na przesuszenie. Trzeba sprawdzić, czy roślina po prostu nie ma suchej ziemi (i ją podlać), czy przeciwnie - nie stoi w wodzie. Wtedy wylewamy wodę z osłonki i ustawiamy doniczkę na kilku warstwach chłonnego papieru. Kiedy trochę osuszymy podłoże, a mimo to liście nie podniosą się, wyjmujemy roślinę z doniczki i sprawdzamy stan korzeni. Lekko nadgniłe obcinamy, a okaz przesadzamy do świeżej ziemi.

Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, oznacza to, że potrzebuje nawożenia, większej wilgotności, a możliwe, że także przesadzenia lub podziału. Gdy liście skrzydłokwiatu bledną i żółkną – roślina ma za dużo słońca i trzeba ją przestawić w półcień.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Uwaga!
Roślina posiadaja w składzie swojego soku szczawian wapnia, który może wywołać u psa podrażnienie błony śluzowej, podrażnienie pyszczka i jamy ustnej – co powoduje wymioty, bark apetytu i nadmierne ślinienie.


Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Życiodajne rośliny w biurze
Oczyszczanie domowego powietrza za pomocą roślin
Top 10, czyli najpiękniejsze kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe trujące dla psa
Rośliny doniczkowe w sypialni

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.