Rośliny domowe

Sześć żelaznych zasad podlewania roślin doniczkowych

Podlewanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacji roślin, ale wbrew pozorom nie jest ono wcale takie proste. Przesuszenie i przelanie są najczęstszymi przyczynami śmierci roślin doniczkowych. Jak podlewać, by nie zaszkodzić?

Sześć żelaznych zasad podlewania roślin doniczkowych
Fot. 123RF/PICSEL

Ile wody wlewać?

Lepiej dopuścić do lekkiego przesuszenia rośliny niż do przegnicia korzeni spowodowanego nadmiarem wody, ale najlepiej zapoznać się z wymaganiami każdej posiadanej rośliny. Możemy podzielić je na trzy grupy: te, które muszą mieć glebę stale wilgotną, wymagają obfitego, nawet codziennego podlewania, te, które wystarczy podlewać raz w tygodniu i ostatnie, które lubią przesuszenie gleby i wody wymagają tylko raz w miesiącu.

Niektóre rośliny potrzebują również zraszania liści, są to przede wszystkim te gatunki, które naturalnie występują w tropikach. Pamiętajmy jednak, że nie każda roślina toleruje zraszania. Ten zabieg, dla niektórych gatunków jest niezbędny, inne może doprowadzić do gnicia i rozwoju chorób. Dlatego zawsze należy zapoznać się z indywidualnymi wymaganiami danego gatunku.

Zraszanie liści skrzydlokwiata

Jak zmienia się zapotrzebowanie roślin na wodę w ciągu roku?

Ilość wlewanej wody, należy uzależnić od pory roku. Wiosna i lato są dla roślin okresem intensywnego wzrostu. To właśnie wtedy wypuszczają kwiaty i najwięcej nowych liści, dlatego należy zadbać o obfite nawodnienie. Jesienią i zimą przechodzą z kolei w okres spoczynku, więc można ograniczyć ilość wlewanej wody. Pamiętajmy jednak, że w okresie grzewczym powietrze w naszym domu może być mocno przesuszone. Zadbajmy o jego nawilżenie lub częściej zraszajmy rośliny, które tego wymagają.

Czym podlewać rośliny?

Odpowiedź mogłaby się wydawać banalna: rośliny oczywiście podlewamy wodą. Jednak bardzo częstym błędem jest lanie wody prosto z kranu. Dla większości roślin jest ona za twarda. Jeśli borykamy się z takim problemem, powinniśmy podlewać rośliny wodą przegotowaną i ostudzoną. Możemy również wlać ją do płaskiego pojemnika i odczekać dobę, aż kamień osadzi się na dnie. Jeśli woda płynąca z naszych kranów jest miękka, i tak lepiej pozostawić ją do odstania, by wyparował z niej chlor.

Zobacz więcej zdjęć

Jaką temperaturę powinna mieć woda do podlewania?

Pozostawienie wody do odstania ma jeszcze jedną zaletę. Po jakimś czasie nabiera ona temperatury otoczenia. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody mogą wywołać u roślin szok termiczny. Dlatego najlepiej po napełnieniu konewki pozostawić ją przynajmniej na parę godzin, by nabrała temperatury 20-24 stopni Celsjusza.

W jakiej donicy rośliny najlepiej pobierają wodę?

Kształt i objętość doniczek również powinny być dopasowane od gatunków rośliny. W innej doniczce posadzimy sukulenty, w innej paproć. Niemniej jednak warto wybierać donice z dziurkami od spodu, które zapewniają odpływ wodzie. Do takiej doniczki będziemy potrzebowali również podstawki. Jeśli roślina posadzona jest w doniczce produkcyjnej, będziemy potrzebowali jeszcze osłonki. Dzięki temu, że nadmiar wody może wypłynąć na zewnątrz, nie dopuścimy do przegnicia korzeni. Możemy podlewać roślinę obficie, mając pewność, że woda dotarła do niższych partii korzeni, a jej nadmiar po prostu wylać z podstawki czy osłonki.

Zobacz więcej zdjęć

Co mówi nam roślina?

Jeśli nie mamy pewności, czy właściwie nawadniamy roślinę, obserwujmy jej reakcje. Gdy liście zaczynają tracić jędrność i więdnąć, roślina wymaga wody. Jednak podobnie liście mogą wyglądać z powodu przelania. Jak więc rozpoznać, który problem dotknął naszą roślinę? Kolejnym krokiem jest sprawdzianie stanu podłoża. Można to zrobić, wtykając palec do gleby na głębokość paru centymetrów. Suchą ziemię oczywiście należy podlać.

Jak poradzić sobie z nadmiarem wody? Gdy tylko zauważymy, że liście zaczynają więdnąć, a podłoże jest wilgotne, wyciągnijmy roślinę z ziemi i otrzepmy jej korzenie. Jeśli pojawiła się na nich zgnilizna, delikatnie je oczyśćmy i zdezynfekujmy, ale nie próbujmy odciskać nadmiaru wody. Następnie owińmy je w chłonący wodę materiał i zostawmy do przeschnięcia w suchym i zacienionym miejscu. Na koniec posadźmy roślinę w świeżym, lekko wilgotnym podłożu, w doniczce zapewniającej odpływ nadmiaru wody.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.