Rośliny domowe

Te rośliny mogą być naprawdę szkodliwe

Które rośliny są niebezpieczne lub trujące, a które nie? Jakie tak naprawdę zagrożenie niesie ze sobą trzymanie takich ich w domu i jak je rozpoznać? Zobacz i przekonaj się, jak uprawiać kwiaty, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo i komfort twojej rodziny.
REKLAMA

Na początek warto obalić mit – trujące kwiaty doniczkowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia dla ludzi. Musimy jednak uważać, jeśli w naszym otoczeniu są małe dzieci i zwierzęta. Dotykanie lub połknięcie kawałka trującej rośliny może być niezwykle szkodliwe i doprowadzić np. do reakcji alergicznych.

Rośliny, których lepiej unikać:

Gwiazda betlejemska – mało kto potrafi wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego pięknego kwiatu. Kupujemy go co roku i dekorujemy nim okna czy stół. Musimy jednak być czujni. Kontakt z sokiem, zawartym w tej roślinie może powodować wysypki i podrażnienia skóry.

Monstera – ta piękna roślina z Ameryki Południowej jest ozdobą niejednego mieszkania - jest nie tylko efektowna, ale też niewymagająca. Może jednak okazać się niebezpieczna. Oprócz wysypki może nam także „zafundować” pieczenie spojówek i obrzmienie błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Oleander doniczkowy – najczęściej hodujemy go w doniczkach, aby ozdabiał nasz balkon czy taras. Mimo, że wydaje się potencjalnie niegroźny, warto zachować ostrożność. Oleander zawiera trujący sok, który uwalnia się po przecięciu rośliny, a ten może powodować podrażnienia skóry.

Wilczomlecz lśniący – ten piękny kwiat z Madagaskaru może być niebanalną ozdobą parapetów czy innych nasłonecznionych miejsc. Jeśli mamy małe dzieci nie stawiajmy go w zasięgu ich rąk. Może podrażnić skórę, a także powodować biegunkę.

Cyklamen perski - może być zachwycającą dekoracją wnętrza czy ogrodu. Sama jego obecność nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Należy jednak uważać - dostanie się kawałka rośliny do przewodu pokarmowego może spowodować biegunkę, nudności i bóle głowy.

Kroton – ten oryginalnie wyglądający kwiat jest często uprawiany w naszych domach. Musimy jednak mieć się na baczności. Kroton, podobnie jak oleander, zawiera w sobie niebezpieczny sok, który może podrażnić naszą skórę.

Dracena – jest wyjątkowo lubianą rośliną doniczkową. Jej egzotyczny wygląd potrafi ozdobić niejedno wnętrze. Dracena nie jest groźna, ale może powodować podrażnienie błon śluzowych.

Rośliny same w sobie nie stanowią dla nas zagrożenia. Należy jednak mieć się na baczności i zachować czujność. Jeśli zauważymy, że doszło do kontaktu soków roślinnych ze skórą lub część rośliny została połknięta należy obserwować wszystkie objawy i w razie konieczności skontaktować się z lekarzem.

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze ogrody Polaków!


 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Te rośliny mogą być naprawdę szkodliwe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.