Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Alicja Rabiko - Woźniak

Alicja Rabiko - Woźniak

Zaczynałam od zarządzania w turystyce, jednak nieoczekiwane wydarzenia zmieniły bieg mojej zawodowej kariery o 360°. Przygarnięcie czworonoga z niemałymi problemami zdrowotnymi sprawiło, że zapragnęłam wyjść im naprzeciw z solidnym orężem, jako dyplomowany dietetyk zwierzęcy. Z kolei z zamiłowania kształciłam się w kierunku redakcji i wydawnictwa – i przy tym pozostałam. Już w liceum odbyłam praktyki w jednej z popularnych, zielonogórskich gazet, a tworzenie krótkich i długich treści towarzyszyło mi na każdym etapie rozwoju zawodowego. Pracowałam w agencjach marketingowych na stanowiskach junior copywriter i copywriter, pisząc niemalże o wszystkim zarówno dla małych firm, jak i większych graczy: platform sprzedażowych, porównywarek internetowych, sieci sklepów meblowych. Realizowałam projekty rebrandingu dla producentów w branży zoologicznej, pracowałam przy budowaniu wizerunku marek modowych, kosmetycznych czy sportowych jako specjalista ds. marketingu oraz content producer. Prywatnie moje serce jest w górach (prawie, bo znaczną jego część skradły psy), a pisanie o nich, nie tylko w ramach realizacji projektów zawodowych sprawia mi olbrzymią satysfakcję i działa kojąco.

Sadzenie kwiatów to wielka przyjemność, zwłaszcza gdy dosłownie chwilę później z cebulek rozwijają się piękne, kolorowe główki z pofalowanych płatków. Spośród wczesnowiosennych piękności na szczycie listy okazów do zasadzenia u wielu z nas znajdują się żonkile. Nie sposób dziwić się temu – swoją barwą elektryzują, a ich obecność na rabacie zwiastuje nieodwołalne odejście zimy i powrót ciepłych dni. Do kiedy kwitną żonkile i co zrobić z kwiatami, gdy zaczynają więdnąć? Złote trąbki koniecznie trzeba przyciąć, aby za rok znów zakwitły w pełnej okazałości.

Czytaj artykuł 

Nie ma chyba osoby, która szczególnie upodobałaby sobie odchwaszczanie grządek, dlatego wszelkie sposoby na przyspieszenie lub całkowite uniknięcie pracy przy czyszczeniu podłoża z dziko rosnących roślin są w cenie. Oczywiście możemy użyć chemicznych herbicydów, jednak to nie najlepszy wybór dla środowiska oraz gleby, w której chcemy sadzić warzywa czy owoce. Podobnie z chwastami na trawniku – lepiej unikać testowania środków, które mogłyby niszczyć zielony dywan. Czego zatem użyć? Ciekawą alternatywą dla chemii ogrodowej jest... glutenowa mąka kukurydziana. Na mrówki i chwasty działa rewelacyjnie.

Czytaj artykuł 

Stosowanie oprysków chemicznych na winorośl w ogrodzie stanowi pewne ryzyko dla roślin rosnących wokoło, a także jest niezalecane z uwagi na chęć późniejszego spożywania owoców np. prosto z krzewu. Ekologiczna pielęgnacja zakłada używanie naturalnych preparatów przygotowanych własnoręcznie, które skutecznie pomagają w eliminowaniu zagrażających winoroślom chorób grzybowych. Przygotuj oprysk z kuchennych resztek, a twoje krzewy będą zdrowo rosły i owocowały sezon po sezonie, aż nie uniesiesz plonu – oto gotowy przepis.

Czytaj artykuł 

Uwielbiasz smak zarówno dojrzałych malin prosto z krzaka, jak i ciemnej, pełnej kwaśnego soku jeżyny? Ten krzew będzie dla ciebie idealnym połączeniem tego, co pyszne i wartościowe. Malinojeżyna gigant, słodka mieszanka dwóch wyjątkowych gatunków to długowieczna roślina, która szybko porośnie wyznaczoną jej przestrzeń i wynagrodzi ci cały trud włożony w pielęgnację, wydając w lipcu olbrzymie owoce. Sprawdź, jak uprawiać malinojeżynę gignat i przed czym koniecznie ją chronić.

Czytaj artykuł 

Zebrane odpadki roślinne z kuchni, fusy po kawie i skorupki jaj to cenne składniki, które właśnie teraz warto dorzucić na pryzmę. Zachowaj odpowiednie proporcje i układ warstw, a już nawet pod kilkunastu dniach uzyskasz świeży kompost przygotowany metodą „na gorąco”. Sprawdź, jak szybko zrobić gorący kompost bez nawet odrobiny ziemi i do czego go wykorzystać – to najlepsza forma pozyskiwania wartościowego nawozu do zasilania warzywnika, przygotowania grządek pod owocowe uprawy oraz ekologicznego odżywienia wielu gatunków roślin na wiosnę.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Spośród wszystkich kwiatów ogrodowych wielkie wrażenie robią te o pełnych, głęboko wybarwionych na fioletowo płatkach. Przywodzą na myśl elegancko zaprojektowane parki królewskie, a przy tym równoważą letnią kolorystykę innych roślin kwitnących. Chcesz stworzyć w ogrodzie, na balkonie czy werandzie wyważoną kompozycję, w której pojawią się fioletowe akcenty? Doskonałym wyborem będzie długo i obficie kwitnąca pelargonia Don Valentino – to urok i elegancja w każdym płatku. Subtelnie udekoruje zacienione i półcieniste stanowiska.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Gdy uprawiamy ogród z drzewami owocowymi, rzadko wybiegamy myślami na wiele lat do przodu – nie zastanawiamy się tym samym, jak długo nasze rośliny będą dawały obfity plon. Chciałbyś cieszyć się koszami pełnymi owoców za 5, 10, a nawet 15 lat? Te drzewa owocowe potrafią przetrwać dziesięciolecia, jeśli tylko zapewnisz im odpowiednie warunki. Sprawdź, od czego zależy długowieczność drzewa i wybierz do ogrodu odmiany, które mają szansę osiągnąć imponujące rozmiary, latami uginając się pod ciężarem owoców.

Czytaj artykuł 

Wiele osób uprawiających własny ogródek przynajmniej raz miało wątpliwą przyjemność doświadczyć jego obecności – niezbitym dowodem na żerowanie turkucia podjadka w ziemi są uszkodzone, podgryzione korzenie młodych roślin takich, jak marchewki, ziemniaki, buraki czy nawet... truskawki. Toczysz nieustanną walkę ze szkodnikiem? Jest sposób, który sprawi, że turkuć się wyniesie. Przeczytaj i dowiedz się, jak się pozbyć turkucia z ogrodu, sięgając po domową mieszankę, której świeży aromat tobie przyniesie na myśl letnie orzeźwienie, a szkodnika wypłoszy raz-dwa.

Czytaj artykuł 

O tym, że na parapetach nie powinno się trzymać elektroniki, bo może ulec przegrzaniu czy książek, które niszczeją, gdy na szybie zbiera się wilgoć, dobrze wiemy. Dlatego na pustych parapetach chętnie stawiamy doniczki z rozmaitymi roślinami. Jednak okazuje się, że nie wszystkie powinny tam trafić. Które gatunki pasują na parapety północne, południowe, wschodnie czy zachodnie? Jakich kwiatów lepiej w ogóle nie stawiać przy oknie? Jeden z gatunków cię zaskoczy – to ulubieniec wielu z nas i nieodłączna dekoracja mieszkań.

Czytaj artykuł 

Okresowa pielęgnacja dużych krzewów róży pozwala na kontrolowanie wzrostu, rozkrzewienia oraz pobudzenie kwitnienia nawet u starszych okazów. Jednak wystarczy, że nieświadomie popełnimy te błędy przy cięciu odświeżającym lub korygującym, a krzew przez cały sezon pozostanie w uśpieniu i na bujne, pachnące kwiaty będziemy musieli poczekać. Jak przeprowadzić wiosenne cięcie dużych róż angielskich i parkowych? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Oto najczęściej popełniane błędy – przeczytaj nasz poradnik i staraj się ich unikać.

Czytaj artykuł 

Ta urocza roślina w okresie bujnego kwitnienia przynosi na myśl skąpane w słońcu uliczki małych miast gorącego południa. Chcesz od lipca aż do jesieni czuć się w swoim ogrodzie jak w egzotycznym zakątku świata? Posadź milin amerykański, energetyczne pnącze, które pnie się jak bluszcz, a kwitnie jak hibiskus, zbierając barwne kwiaty w efektowne pęczki. Okryjesz tak ukruszone mury i surowe, brzydkie ściany – umiejętnie prowadzona i regularnie przycinana winorośl trąbkowa całkowicie odmieni ogród.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Kwitną barwnie i imponująco, roztaczają wokół siebie głęboki, słodki aromat i zachwycają ogrodników. Jednak uroda rozmaitych gatunków róży nie chroni ich przed szkodnikami, które potrafią atakować znienacka z olbrzymią zajadłością. Mszyce, małe i niepozorne, to najpowszechniejsze insekty zagrażające różom ogrodowym. Żerują całymi koloniami, a efekt jest przerażający. Sprawdź, jak skutecznie ochronić pąki i młode pędy różane – oto gotowe przepisy na wczesny, naturalny oprysk, prawdziwego pogromcę miniaturowym szkodników.

Czytaj artykuł 

Dawniej boćwina królowała na grządkach, a następnie, podawana na różne sposoby, również na talerzach. Obecnie skryta w cieniu młodych liści buraka cukrowego, czyli znacznie bardziej popularnej botwinki, dla wielu jest wręcz nieznana. Jej różnokolorowe ogonki dekorują grządki, malując je odcieniami różu, fioletu, żółtego i bieli a wartościowe liście są prawdziwym smakołykiem. Jakie właściwości ma boćwina i czy jej uprawa jest skomplikowana? Sprawdź, dlaczego “starsza siostra buraka” powinna mieć własne miejsce w twoim ogrodzie.

Czytaj artykuł 

Sielski, przytulny, stworzony z tęsknoty za wiejskim klimatem. Styl rustykalny wraca do łask, ale czy pasuje do każdego wnętrza? Czym jest styl rustykalny i jak odróżnić go od np. boho? Oba łączy zamiłowanie do naturalnych materiałów, jednak mimo to znacząco się różnią. Podpowiadamy, jak kreować wnętrza z nutą nowoczesności, nie tracąc wiejskiego charakteru.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.