W trakcie sezonu ziemia w ogrodzie stopniowo się wyjaławia. Niezawodnym sposobem na jej użyźnienie i wzmocnienie przed uprawą warzyw jest siew poplonów, czyli roślin szybko wytwarzających duże ilości zielonej masy. Zastanawiasz się, jaki gatunek świetnie sprawdzi się w tej roli jesienią? W artykule wyjaśniamy, jak siać rzodkiew oleistą na poplon i dlaczego warto to zrobić.
Czytaj artykułAnturium, tropikalna roślina o błyszczących liściach i charakterystycznych kwiatach w kształcie serca, stanowi piękną ozdobę pomieszczeń. Niestety, jest dość kapryśne i nie zawsze chce kwitnąć. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby zmusić anturium do kwitnienia? Sprawdź, jaka naturalna odżywka pobudzi je do wytworzenia pąków.
Czytaj artykułJęzyczka pomarańczowa jest jedną z tych bylin, których nie powinno zabraknąć w przydomowym ogrodzie. Szczególnie takim, gdzie znajduje się gliniasta ziemia oraz sporo cienia, ponieważ to dla niej idealne warunki wzrostu. Jak uprawiać języczkę pomarańczową? Na jakie jej odmiany warto się zdecydować? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułWarto uprawiać dynie nie tylko po to, aby od razu je wykorzystać w kuchni, ale również długoterminowo przechowywać. Ich smakiem możemy się cieszyć nawet przez kilka miesięcy, jeśli będziemy magazynować je w odpowiednich warunkach. Zastanawiasz się, jak przechowywać dynie? Sprawdź, jaki sprytny sposób stosowały dawne gospodynie, dzięki czemu dorodne owoce długo się nie psuły.
Czytaj artykułOleander, choć kojarzony z klimatem śródziemnomorskim, z powodzeniem może być uprawiany także u nas. Barwnymi kwiatami przez długie tygodnie zdobi balkony i tarasy, o ile poddawany jest zabiegom pielęgnacyjnym. Jednym z najważniejszych jest przycinanie oleandra, które najlepiej zrealizować właśnie teraz – jesienią. Jak je wykonać, aby roślina obficie kwitła w kolejnym sezonie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułAgrowłóknina, czyli materiał powszechnie wykorzystywany w ogrodnictwie, występuje w wielu typach i różnych gramaturach. Rozważając jej zakup, nie zawsze wiemy, jakie są konkretne zastosowania każdego z nich. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje agrowłókniny i w jakich celach się je wykorzystuje? Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozkładać taki materiał? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Czytaj artykułJesienią, gdy grządki w ogrodzie pustoszeją, a ziemia jest wyjałowiona po sezonie, warto zdecydować się na siew poplonów, czyli zielonych nawozów. To tani i niezawodny sposób na poprawę jakości gleby oraz przygotowanie jej na przyszłe uprawy. Jedną z najlepszych roślin na poplon jest rzepik ozimy, który można siać nawet w październiku. Jak to zrobić krok po kroku? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułRóże możemy sadzić w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią, jednak to końcówka sezonu uznawana jest za najlepszy na to czas. Właśnie wtedy panują dogodne warunki, które sprzyjają dobremu ukorzenianiu się krzewów przed zimą. Jakie róże warto posadzić jesienią? W artykule przedstawiamy najpiękniejsze odmiany polecane przez Polskie Towarzystwo Różane.
Czytaj artykułMulczowanie to prosty zabieg, który polega na przykryciu ziemi w ogrodzie warstwą materiału, co zabezpiecza ją przed niekorzystnymi warunkami. Taka ściółka zatrzymuje w glebie wilgoć, utrzymuje jej temperaturę, a nawet może ją użyźnić. Działając korzystnie na podłoże, robi wiele dobrego również dla uprawianych w nim roślin. Zastanawiasz się, czym mulczować grządki i rabaty? Chcesz wiedzieć, kiedy najlepiej to zrobić? Sprawdź, jak przeprowadzić ten zabieg.
Czytaj artykułZawilce japońskie to piękne byliny, które długo i okazale kwitną. Dzięki rozgałęzionym pędom silnie rozrastają się na boki, co nie zawsze uznawane jest za zaletę. Bujny wzrost sprawia, że zaczynają dominować nad innymi roślinami na rabacie. Jak nad nimi zapanować? Sprawdź, jak powstrzymać rozrastanie się zawilców japońskich.
Czytaj artykułPelargonie można potraktować jak rośliny jednoroczne, pozbywając się ich po zakończeniu sezonu i zastępując nowymi kwiatami w następnym roku. Nie warto jednak ich wyrzucać, skoro bez trudu można je przechować przez zimę, by wiosną znów wspaniale kwitły. Jak przezimować pelargonie? Poznaj sposób, który nie zawodzi.
Czytaj artykułU nas jest jeszcze mało popularna, choć niezwykle smaczna. Cebula wielopiętrowa – wymagania i uprawa
Cebula wielopiętrowa, nazywana również egipską lub wędrującą, to mało znane u nas warzywo wieloletnie o fantazyjnym wyglądzie. Do spożycia nadają się wszystkie jej części – soczyście zielony szczypior, cebulki powietrzne i te, które znajdują się w ziemi. Doskonały smak i wczesna gotowość do zbioru to tylko niektóre z jej licznych zalet. Jak uprawiać cebulę wielopiętrową? Dlaczego warto się na to zdecydować? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWtyk amerykański pojawił się w naszym kraju stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku XXI wieku. To inwazyjny owad, który błyskawicznie się rozprzestrzenia, żywiąc się sokami roślin iglastych. Jesienią, gdy temperatury spadają, próbuje schować się w naszych mieszkaniach. Nie jest niebezpieczny dla ludzi, jednak każdy, kto się z nim zetknie, zapamiętuje to na długo. Dlaczego trzeba go unikać? Jak chronić dom przed wtykiem amerykańskim? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPojawianie się pleśni w doniczkach z roślinami domowymi jest problemem, który nasila się jesienią i zimą. To wtedy warunki panujące w naszych mieszkaniach najbardziej sprzyjają rozwojowi grzybów w podłożu. Domowe sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem, takie jak cynamon czy soda, nie w każdym przypadku okazują się skuteczne. Dlaczego w doniczce powstaje pleśń? Jak zwalczyć ją raz na zawsze? Poznaj metodę, która sprawdza się najlepiej.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 76
- Następna