Oleander to roślina niezwykła. Wspaniale kwitnie, obsypując się mnóstwem białych, żółtych, różowych lub czerwonych kwiatów. Kocha słońce i jest symbolem śródziemnomorskiej fauny, ale może być również ozdobą naszych balkonów i tarasów. Jak pielęgnować oleandry? W jaki sposób je rozmnażać? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułMarzysz o własnych warzywach i przetworach dostępnych przez cały rok? Ziemianka, zwana też piwniczką ogrodową, to świetne rozwiązanie. Taka przydomowa spiżarnia zapewni ci dostęp do świeżej, zdrowej żywności bez konieczności używania prądu. Dowiedz się więcej na ten temat.
Czytaj artykułLipiec to czas, gdy krzaczki papryki intensywnie rosną, kwitną i owocują. Właśnie teraz, w tym niezwykle wymagającym dla nich okresie, najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Jeśli chcemy cieszyć się udanymi zbiorami, musimy skupić się na pielęgnacji tych roślin, której podstawą jest właściwe podlewanie. Jak dbać o paprykę w lipcu i prawidłowo ją nawadniać? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego poradnika.
Czytaj artykułOgrodnicy chętnie dzielą się między sobą pomysłami na zasilenie pomidorów. Aby otrzymać jak najwięcej smakowitych owoców, szukają kreatywnych sposobów na pobudzenie roślin do wzrostu. Nie każdy z nich okazuje się skuteczny, a niektóre wręcz szkodzą pomidorom. Jedną z popularnych metod jest wykorzystanie do nawożenia fusów po kawie, które mają być sekretem bujnego wzrostu i obfitego owocowania. Czy rzeczywiście są one tak skuteczne? Sprawdź, czy fusy po kawie są dobre dla pomidorów.
Czytaj artykułLipiec i sierpień to idealny czas na założenie przydomowej plantacji truskawek. Krzaczki sadzone o tej porze szybko się ukorzeniają, a jeśli odpowiednio o nie zadbamy, obficie zaowocują w kolejnych latach. Nie musimy się obawiać, że rośliny źle zniosą nadchodzące za kilka miesięcy mrozy – latem przyjmują się dobrze, więc bardzo rzadko przemarzają. Jak sadzić truskawki? O czym pamiętać podczas przygotowywania grządki? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułW ogrodzie pojawia się wiele chwastów, mniej lub bardziej trudnych do wyplenienia. Jednym z najgorszych jest oset, czyli ostrożeń polny. Ta niezwykle uciążliwa roślina potrafi wyrosnąć nawet z małego fragmentu korzenia. Czy można całkowicie usunąć ją z ogrodu? Znamy kilka ciekawych sposobów, które w tym pomogą. Wyjaśniamy, jak skutecznie pozbyć się ostu.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie dania kuchni polskiej bez aromatycznej pietruszki. Chętnie wysiewamy ją w przydomowym ogrodzie, aby mieć zawsze pod dostatkiem smakowitej natki oraz korzeni. Czasem jednak trafiamy na trudności w uprawie, a uzyskiwane plony są rozczarowujące. Jeśli podobnie jak wielu innych działkowców zbierasz z grządki rozwidlone korzenie pietruszki, sprawdź, jakie są tego przyczyny. Dowiedz się, jak zapobiegać zniekształceniom tego warzywa.
Czytaj artykułZłotospor wirginijski to bylina, która zachwyca długim i obfitym kwitnieniem. Od maja do września obsypuje się urzekającymi, gwiazdkowatymi kwiatuszkami w żółtozłotym kolorze. Jako roślina okrywowa doskonale nadaje się do zadarniania dużych powierzchni. Tworzy w ogrodzie gęsty, soczyście zielony dywan pełen jasnych kwiatów, a na dodatek jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym. Sprawdź, jak uprawiać złotospor wirginijski.
Czytaj artykułBiałe hortensje zdobią ogród jak żadna inna roślina. Eleganckie, widoczne z oddali kwiaty dodają uroku zielonym zakątkom przez lata, warto więc zastanowić się, na jaką konkretnie odmianę się zdecydować. Na rynku dostępnych jest ich tak dużo, że wybór wcale nie jest prosty. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy zestawienie odmian, które wzbudzają w nas największy zachwyt. Oto najpiękniejsze białe hortensje do ogrodu.
Czytaj artykułNic nie sprawia większej radości niż zrywanie rumianych, soczystych pomidorów w ogrodzie. Uprawa tych roślin kończy się sukcesem tylko wtedy, gdy znajdziemy czas na ich odpowiednią pielęgnację. Jednym z najważniejszych zabiegów wpływających na plon jest podlewanie. Woda to podstawa, warto jednak wzbogacić ją o dodatkowe składniki odżywcze, aby pobudzić krzaczki do owocowania. Sprawdź, jak zrobić odżywkę na bazie skorupek jaj, po której pomidory plonują jak szalone.
Czytaj artykułPomidory, podobnie jak większość roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie, mogą cierpieć z powodu niedoboru makro- i mikroelementów. W przypadku tego gatunku ryzyko wystąpienia problemu jest duże, ponieważ ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest bardzo wysokie – zwłaszcza podczas owocowania. Jak rozpoznać, czego brakuje pomidorom? Co zrobić, gdy zauważymy niepokojące objawy niedoborów? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Czytaj artykułPodagrycznik to roślina powszechnie występująca w naszym kraju. Pojawia się również w ogrodach i zwykle traktowana jest jako uciążliwy chwast. Nie każdy wie, że z tego niedocenianego surowca można zrobić naturalny nawóz pobudzający do kwitnienia i owocowania, który świetnie sprawdza się w przydomowym warzywniku. W artykule podpowiadam, jak zrobić gnojówkę z podagrycznika i do jakich roślin ją wykorzystywać.
Czytaj artykułLatem kwitnące hortensje wyglądają w ogrodzie zjawiskowo. O tej porze roku ich bujnym kwiatom zagraża najbardziej jedno – intensywne burze. Choć nie wszystkie gatunki oraz odmiany tych roślin są podatne na złamania, niektóre z nich wymagają podparcia. Jak chronić kwitnące hortensje przed burzą? Czym zabezpieczyć delikatne łodygi i ciężkie kwiatostany? W artykule przedstawiamy kilka sprytnych sposobów.
Czytaj artykułMahonia pospolita, nazywana również ościałem, jest zimozielonym krzewem, który doskonale radzi sobie w zacienionych miejscach. Tam, gdzie inne rośliny cierpią z powodu braku światła, ten gatunek obsypuje się miododajnymi kwiatami w intensywnie żółtym kolorze. Nie tylko one stanowią jego ozdobę, niezwykle efektowne są także skórzaste, przebarwiające się jesienią liście. Sprawdź, jak uprawiać mahonię pospolitą, która jest idealnym krzewem do cienia.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna