Hosty, nazywane również funkiami, cenione są głównie za wspaniałe liście. Większość odmian wytwarza również kwiaty, które zazwyczaj mają biały lub lawendowy kolor. Gdy uschną, nie wyglądają już tak efektownie, wielu ogrodników zastanawia się więc, czy przycinać przekwitłe hosty. Co daje taki zabieg? Jak i kiedy go wykonać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułSystematycznie przycinanie roślin pobudza je do wzrostu i kwitnienia, a także pozwala na utrzymanie ładu w ogrodzie. Termin tego zabiegu nie jest jednak taki sam dla wszystkich gatunków. Niektóre z nich potrzebują skrócenia pędów dokładnie w połowie lata. O których krzewach, kwiatach i drzewach mowa? Sprawdź, jakie rośliny przycinać w sierpniu.
Czytaj artykułPędy róż są oblepione ziemią, a kwiaty i liście wyglądają marniej niż w poprzednich latach? Po tym poznasz, że krzewy rosną na mrowisku. Choć mrówki nie podgryzają i nie niszczą roślin, wyrządzają poważne szkody, ponieważ chronią żerujące mszyce. Jak szybko się ich pozbyć? Poznaj skuteczny sposób na mrówki na różach.
Czytaj artykułBukszpan, który pozostaje zielony przez cały rok, jest chętnie uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Może być sadzony pojedynczo jako efektowny soliter lub w formie gęstego żywopłotu. Nie wymaga wiele, choć musimy pamiętać o ważnym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest przycinanie bukszpanu. Kiedy powinniśmy skrócić gałązki krzewów? Jak to robić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułRzodkiewka jest warzywem, które zwykle kojarzymy z wiosną i wyczekiwanymi po zimie nowalijkami. Nie każdy wie, że z powodzeniem możemy wysiewać ją również latem na jesienny zbiór. Choć nie jest szczególnie popularna, uprawa o tej porze roku okazuje się łatwiejsza niż wiosną. Sprawdź, jak przeprowadzić sierpniowy wysiew rzodkiewki.
Czytaj artykułŁąki kwiatowe to jeden z najgorętszych trendów w ogrodnictwie, dzięki któremu można stworzyć w ogrodzie naturalny, sielski zakątek. Powrót do korzeni, kiedy wokół domów królowały dzikie kwiaty oraz trawy ma też swój wkład w walkę ze zmianami klimatu i wsparcie bioróżnorodności. Dowiedz się, po co i jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie.
Czytaj artykułPo zakończeniu zbiorów o porzeczki trzeba szczególnie zadbać. Ważne jest nie tylko odpowiednie przycięcie krzewów oraz ich ochrona przed chorobami, ale także zasilenie w dodatkowe składniki odżywcze. Warto dokarmić rośliny w tym momencie, ponieważ już teraz przygotowują się do kwitnienia i owocowania w kolejnym roku. Sprawdź, jak nawozić porzeczki po zbiorach.
Czytaj artykułFruczak gołąbek, nazywany również polskim kolibrem, to wyjątkowy motyl, który ze względu na wygląd i zachowanie przypomina niewielkiego ptaka. Gdy pojawia się w ogrodzie lub na balkonie, wzbudza ogromne zainteresowanie. Podczas obserwacji musimy jednak uważać, bo bardzo łatwo go spłoszyć. Chcesz zaprosić tego niezwykłego gościa do siebie? Sprawdź, jakie kwiaty przyciągają fruczaka gołąbka.
Czytaj artykułMekonopsy, czyli maki niebieskie lub himalajskie, to niezwykłe rośliny, które kwitną na rzadko spotykany w przyrodzie kolor. Lazurowe kwiaty to prawdziwy unikat, który wzbudza zainteresowanie otoczenia. Chcesz, żeby wszyscy pytali, co to za wyjątkowa roślina? Sprawdź, jak uprawiać mak niebieski w ogrodzie.
Czytaj artykułTwoje piękne róże, które tak starannie pielęgnujesz, zaczęły chorować? Jedną z najczęstszych i najpoważniejszych infekcji tych roślin jest czarna plamistość powodowana przez grzyby. Błyskawicznie sprawia, że krzewy tracą cały swój urok, zrzucają liście i słabo kwitną. Jak poradzić sobie z czarną plamistością róż? W artykule znajdziesz przepis na sprawdzony oprysk.
Czytaj artykułHibiskus bagienny to piękna roślina, która zachwyca niespotykaną wielkością kolorowych kwiatów. Mogą mieć nawet 25 cm średnicy! Nie dziwi więc, że każdemu ogrodnikowi zależy na tym, aby pojawiało się ich jak najwięcej i utrzymywały się jak najdłużej. Co lubi hibiskus bagienny i czym go podlewać, żeby obficie kwitł? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułWiększość z nas powoli przyzwyczaja się do coraz częściej występujących susz. Ze zmianami klimatycznymi nie mogą się oswoić natomiast niektóre jadalne rośliny potrzebujące intensywniejszego podlewania, by przetrwać trudne warunki. Co ciekawe, istnieją również warzywa odporne na suszę, których w gorące dni lata nie trzeba dodatkowo nawadniać. O jakich gatunkach mowa? Jak susza wpływa na rośliny? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa jest najgorszym szkodnikiem w ogrodzie, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Inwazyjna, żarłoczna i niezwykle trudna w wytępieniu gąsienica błyskawicznie ogałaca z liści wypielęgnowane krzewy. Ze względu na swój cykl rozwojowy, atakuje kilka razy w sezonie. Czy jesteśmy bezsilni w potyczkach z tym szkodnikiem? Sprawdź, jak zwalczyć ćmę bukszpanową w 10 krokach.
Czytaj artykułLecytyna nie każdemu kojarzy się z ogrodnictwem. Wiemy, że możemy kupić ją w aptece i stosować głównie po to, aby poprawić swoją pamięć oraz koncentrację. Tymczasem ta całkowicie naturalna substancja może pomóc również naszym roślinom i to na wiele różnych sposobów. Jak stosować lecytynę w ogrodzie? Dlaczego warto to robić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 68
- Następna