Narcyzy to wyjątkowe byliny cebulowe, których nie może zabraknąć w moim ogrodzie. Zakwitają już wczesną wiosną i zachwycają swoimi pięknymi kwiatami, które roztaczają wokół wspaniałą woń. Aby cieszyć się ich urodą w sezonie, cebulki narcyzów należy posadzić do gruntu już teraz. Jak to zrobić, by się przyjęły i zdrowo rosły? Od lat stosuję sprawdzoną metodę sadzenia, dzięki której moje narcyzy nie mają sobie równych.
Czytaj artykułAloes to jeden z najpopularniejszych sukulentów, który jest znany ludzkości od setek lat. Jest ceniony nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale również liczne właściwości lecznicze. Jego mięsiste liście wypełnione są żelową substancją, która wykazuje dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Uprawa aloesu nie jest skomplikowana, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycał swoim wyglądem przez długie lata. Warto też wspomóc jego rozwój domową odżywką, dzięki której będzie rósł jak szalony. Dowiedz się, jak ją przygotować.
Czytaj artykułTraktowany jest zwykle jako odpad, a szkoda, bo przynosi wiele korzyści w ogrodzie. Popiół drzewny, bo o nim mowa, to świetny sposób na poprawę jakości gleby, ale nie tylko. Sprzyja obfitemu kwitnieniu, przyczynia się do zwiększenia plonów, a nawet odstrasza niektóre szkodniki. Jest idealny do stosowania jesienią, ale z powodzeniem sprawdzi się też w okresie wiosennym. Do czego stosować popiół drzewny w ogrodzie? Nie wszystkie rośliny lubią taki nawóz.
Czytaj artykułJesień to idealny czas na porządki w ogrodzie. Po sezonowym cięciu na działce pozostają liczne gałęzie, dlatego wiele osób zastanawia się, co z nimi zrobić. Zazwyczaj wyrzucamy je do pojemników na odpady zielone lub biodegradowalne. Można jednak wykorzystać z pożytkiem dla ogrodu, m.in. jako składnik kompostu. Jak kompostować gałęzie drzew? Czy wszystkie gatunki nadają się do tego celu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułGrudnik to wyjątkowa roślina doniczkowa, która kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Obsypuje się kwiatami w różnych wersjach kolorystycznych, które już z daleka przyciągają wzrok. Aby kaktus bożonarodzeniowy obficie zakwitł, wymaga troskliwej opieki. Mam swój sposób na bujne kwitnienie grudnika. Oprócz spełnienia jego wymagań przygotowuję specjalną odżywkę, dzięki której wypuszcza mnóstwo pąków kwiatowych. W tym celu sięgam po znane tabletki z apteki.
Czytaj artykułDawniej głóg można było spotkać niemal w każdym ogrodzie. Choć jakiś czas temu odszedł w zapomnienie, dziś znów wraca do łask. Ceniony jest nie tylko za swoje walory dekoracyjne, ale również jadalne owoce. Są one bogatym źródłem witaminy C, a także dostarczają organizmowi wielu minerałów, takich jak wapń, potas czy magnez. Jakie właściwości ma głóg i dlaczego warto się nim zainteresować? Jak go sadzić i pielęgnować? Poznaj najlepsze odmiany głogu.
Czytaj artykułUprawa ogrodu wymaga dbałości o warunki glebowe roślin. Jednym ze wskaźników, które warto systematycznie sprawdzać, jest pH gleby. Dlaczego trzeba o to dbać? Dowiedz się, czym jest pH gleby i dlaczego jest ważne. Poznaj tani sposób na jego pomiar, czyli badanie gleby z pomocą płynu Helliga.
Czytaj artykułKolorowe tulipany to najpiękniejsza ozdoba wiosennego ogrodu. O jej kształt należy jednak zadbać już rok wcześniej, na jesień. Rozmnażanie tulipanów przez cebulki przybyszowe jest łatwym i ekonomicznym sposobem na urozmaicenie zagonów. Sprawdź, jak je przeprowadzić i jak powinna wyglądać pielęgnacja cebulek po posadzeniu.
Czytaj artykułRegularne pranie ręczników to nie tylko kwestia higieny, ale również komfortu użytkowania. Na ich włóknach gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia i drobnoustroje, które mogą powodować podrażnienia czy alergie. Niestety po praniu ręczniki stają się szorstkie i tracą swoją puszystość. Zastanawiasz się, czy da się przywrócić im miękkość? Oczywiście! Wystarczy udać się do apteki i kupić tani specyfik. Dzięki niemu ręczniki będą nie tylko idealnie czyste, ale również niezwykle przyjemne w dotyku.
Czytaj artykułPrzycinanie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który nie tylko stymuluje ich wzrost i kwitnienie, ale również nadaje im estetyczny kształt. Istnieje opinia, że cięcie krzaków jesienią jest dość ryzykowne, gdyż może osłabić rośliny i utrudnić im przetrwanie zimy. Dlatego przed nadejściem mrozów wielu ogrodników usuwa jedynie przekwitłe kwiaty i martwe pędy. Wyjątek stanowią róże pnące, które potrzebują ostrego i precyzyjnego cięcia w październiku. Jak prawidłowo wykonać ten zabieg? Sprawdź.
Czytaj artykułSansewieria cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników zieleni domowej. Nie jest wymagająca i potrafi wybaczyć nam wiele błędów, dlatego jest idealnym wyborem dla początkujących hodowców. Oprócz tego ma supermoc – świetnie oczyszcza powietrze z toksyn. Wężownica gości w moim domu od lat. Choć nie sprawia większych problemów w uprawie, czasem zaczyna marnieć i nie chce wypuszczać nowych liści. Na szczęście znalazłam na to skuteczny sposób. Przygotowuję domowy nawóz z resztek po śniadaniu. Dzięki niemu sansewieria wypuszcza liście jeden po drugim.
Czytaj artykułSkorzonera, znana także jako wężymord, czarny korzeń lub szparag zimowy, to mało znane warzywo z bogatą historią i właściwościami. Było znane już w średniowieczu, jednak z czasem odeszło w zapomnienie. Dziś skorzonera ponownie wraca do łask, dlatego coraz więcej ogrodników uprawia ją w swoich ogrodach. To nie tylko warzywo o doskonałych walorach smakowych, ale również niezwykle cennych właściwościach zdrowotnych. Oprócz tego pięknie wygląda w ogrodzie za sprawą żółtych kwiatów, które roztaczają zapach wanilii. Poznaj wymagania i właściwości skorzonery.
Czytaj artykułLilie to jedne z najbardziej okazałych kwiatów w ogrodzie. Przyciągają wzrok swoimi dużymi i niezwykle dekoracyjnymi kielichami kwiatowymi o intensywnym zapachu, które występują w przeróżnych kolorach. Aby móc podziwiać ich piękno w sezonie, jesienią warto poświęcić im trochę uwagi. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a wzmocnią się i wypuszczą mnóstwo majestatycznych kwiatów.
Czytaj artykułOdpowiednie pH gleby jest kluczowe dla zdrowego wzrostu roślin. Większość z nich preferuje podłoże lekko kwaśne lub obojętne. Są też gatunki, które potrzebują kwaśnej gleby. Co jednak w przypadku, gdy w ogrodzie takiej nie ma? Jak zakwasić glebę, aby zapewnić roślinom kwasolubnym odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju? Przeczytaj nasz poradnik.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 97
- Następna