Porady ogrodnicze

Letnie cięcie trzmieliny. Jak i kiedy najlepiej przycinać trzmielinę?

Trzmielina jest bardzo popularnym krzewem ozdobnym. W przeciwieństwie do wielu roślin to nie kwiaty są jej najpiękniejszą częścią. Uprawiana jest ze względu na zjawiskowe liście i owoce. Dekoruje nie tylko ogrody, ale również skwery i parki, bo nie jest specjalnie wymagająca. W jej pielęgnacji dużą rolę odgrywa jednak cięcie. Kiedy i jak przycinać trzmielinę, by stała się dekoracją ogrodu? Wyjaśniamy.

Letnie cięcie trzmieliny. Jak i kiedy najlepiej przycinać trzmielinę?
Trzmielina to bardzo popularna roślina ozdobna. Ma wiele odmian, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Trzmielina – charakterystyka 

Trzmielina to jedna ze starszych roślin porastających Ziemię. Naukowcy znaleźli dowody na to, że istniała już w trzeciorzędzie. Dziś występuje na całym obszarze Europy, Azji, w Australii i na Madagaskarze.  

Choć trzmielina wymaga ziemi żyznej i wilgotnej, nie jest wymagająca. Dużą ozdobą są jej drobne liście o kształtach lancetowatych lub sercowatych, w zależności od odmiany. Najbardziej charakterystyczną cechą liści trzmieliny jest to, że są dwukolorowe. Błyszczące, zielone wewnątrz mają obrzeża w jasnych, kontrastowych kolorach. Dodatkową atrakcją jest to, że liście jesienią przebarwiają się na czerwono. Są jednak również odmiany zimozielone, które mają liście przez cały rok oraz takie, których liście są jednokolorowe. 

Kwiaty trzmieliny są małe i brunatne lub zielonkawe, nie zwracają specjalnie uwagi. Za to jej owoce to widowisko. Tworzą efektowne, fioletowe torebki, z których wysuwają się pomarańczowe nasiona. Ze względu na wygląd owoców, które przypominają wyglądem biskupi biret, Niemcy nazywają trzmielinę “księżym kapelusikiem”.  

Spośród wielu odmian trzmieliny są płożące, pnące, krzewiaste i rosnące na pniu. W zależności od odmiany roślina może osiągać od 2 do 5m. Wszystkie jej części są toksyczne dla ludzi.  

Kiedy przycinać trzmielinę? 

Trzmielina dobrze znosi przycinanie. Dlatego świetnie się nadaje do formowania i na żywopłoty. Skraca się ją w czasie wegetacji i tuż przed nią.  

Pierwsze cięcie trzmieliny powinno odbywać się wiosną, jeszcze przed pojawieniem się nowych pędów. To dobry moment, żeby pozbawić roślinę zdrewniałych i zmarzniętych pędów. Pędy można skrócić o połowę zeszłorocznego przyrostu. 

Potem można przycinać trzmielinę w czerwcu i lipcu. Będą to cięcia formujące, najlepiej przycinać wtedy najdłuższe pędy rośliny, nadając jej pożądany kształt. 

Ostatnie przycinanie trzmieliny powinno odbywać się we wrześniu. Przycięta później roślina nie zdąży przygotować się do zimy.  

Przeczytaj również: 8 najbardziej kolorowych krzewów. Posadź je w ogrodzie, a będą jego wizytówką

Odmiany trzmieliny 

Trzmielina doczekała się 175 odmian. Różnią się one między sobą pokrojem, kształtem i ubarwieniem liści i owoców. Wśród nich są zimozielone i takie, które gubią liście jesienią, wybarwiając je wcześniej na czerwono. Wybraliśmy kilka najpopularniejszych i najbardziej efektownych odmian trzmieliny:  

  • Trzmielina Fortune’a Golden Harlequin 

Najpopularniejsza, płożąca odmiana trzmieliny. Jest zimozielona, ma dwukolorowe liście i nie wymaga cięcia, choć można ją formować.

  • Trzmielina pospolita  

To krzew o wysokości 150-600 cm. Ta odmiana trzmieliny ma ciemnozielone liście, które jesienią przybierają czerwoną barwę. Efektowne, kolorowe owoce utrzymują się czasem nawet zimą.  

Nazwa tej odmiany trzmieliny wzięła się stąd, że jej pędy pokrywają drobne narośle, przypominające skrzydełka. Zdobią one roślinę również zimą, kiedy opadają liście trzmieliny oskrzydlonej. Długo przez zimę utrzymują się również owoce rośliny, w kształcie różowych torebek, z których wychylają się owoce. Mimo że gubi liście, krzew również zimą wygląda zjawiskowo.

  • Trzmielina brodawkowata

Ta odmiana trzmieliny to krzew, który osiąga do 250 cm wysokości. Gałęzie rośliny pokryte są brunatnymi brodawkami. Jej zielone liście jesienią wybarwiają się na biało. Zwana jest też trzmieliną leśną, bo występuje naturalnie w polskich lasach.

To zimozielona odmiana trzmieliny o pnącym pokroju.  Może osiągać nawet 4 m wysokości, pięknie pnie się po pergolach i ścianach. Jej liście mogą być zielone lub dwukolorowe, wybarwione na brzegach na biało, kremowo lub żółto.

Letnie przycinanie trzmieliny - jak to dobrze zrobić? 

Trzmielinę najlepiej przycinać nożycami, które powinny być ostre i wydezynfekowane. Zabieg najlepiej wykonywać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Odmiany drzewiaste i krzewiaste możemy formować w dowolne kształty. Dla rośliny najlepsze będą jednak kule, które pozwalają na równomierny dostęp do światła wszystkim pędom. W pierwszych latach, zanim trzmielina osiągnie pożądany rozmiar i kształt, obcinamy tylko najdłuższe, niesforne pędy. Podobnie rzecz się ma z żywopłotami. Kiedy żywopłot z trzmieliny osiągnie wymagane rozmiary, jego przycinanie powinno już polegać na tym, aby tę wysokość krzewu utrzymać.  

Letnie przycinanie trzmieliny ma na celu formowanie rośliny, zagęszczanie i utrzymanie jej w ryzach. Odmiany płożące są bardzo inwazyjne i warto zawczasu je ujarzmiać. Jeśli roślina wypuszcza czasem pędy o niewybarwionych, jednokolorowych liściach również warto je wyciąć.   

Źródła: gardenista.com, deccoria.pl 

Przeczytaj również:

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.