Porady ogrodnicze

Obowiązkowy naturalny oprysk winorośli na wiosnę. Winogrona są zdrowe i słodziutkie

Stosowanie oprysków chemicznych na winorośl w ogrodzie stanowi pewne ryzyko dla roślin rosnących wokoło, a także jest niezalecane z uwagi na chęć późniejszego spożywania owoców np. prosto z krzewu. Ekologiczna pielęgnacja zakłada używanie naturalnych preparatów przygotowanych własnoręcznie, które skutecznie pomagają w eliminowaniu zagrażających winoroślom chorób grzybowych. Przygotuj oprysk z kuchennych resztek, a twoje krzewy będą zdrowo rosły i owocowały sezon po sezonie, aż nie uniesiesz plonu – oto gotowy przepis.

Obowiązkowy naturalny oprysk winorośli na wiosnę. Winogrona są zdrowe i słodziutkie
Oprysk z czosnku i cebuli na winorośl to ekologiczna, skuteczna metoda walki z chorobami grzybowymi. Spróbuj wykonać go na wiosnę. Fot. thefutureis/123rf.com

Spis treści: 

Oprysk z czosnku i cebuli na winorośl 

Najlepsze plony daje winorośl sadzona i uprawiana w klimacie śródziemnomorskim, jednak wiele odmian, o wysokiej odporności i tolerancji na cechy klimatów umiarkowanych, dobrze radzi sobie w polskich ogrodach. Zapewniając krzewom odpowiednie stanowiska i sumienną pielęgnację zarówno latem, jak i w okresie poprzedzającym sezon wegetacyjny, jesteś w stanie uzyskać dużo naprawdę dobrych owoców.  

Do wyboru jest wiele odmian sadzonek o różnym przeznaczeniu oraz walorach użytkowych. W przydomowych ogrodach można sadzić: 

  • odmiany deserowe – mają chrupiący, ścisły miąższ w dużych jagodach zebranych w pokaźne grona; za nich z łatwością pozyskasz owoce do jedzenia na surowo dla całej rodziny;

  • odmiany uniwersalne – owoce nadają się na przetwory, soki, wina deserowe oraz do jedzenia na surowo, a same krzewy, poprowadzone po pergolach, ogrodzeniach lub sadzone przy ścianach elementów małej architektury tworzą efektowną dekorację;

  • odmiany winne – zawiązują mniej owoców w gronach, ale te są za to idealne do produkcji wszelkiej maści soków winnych; przeznaczone do specjalistycznego prowadzenia w szpalerze na drutach w określonej formie. 

Jedną z kluczowych zasad prawidłowej pielęgnacji wszystkich odmian krzewów winorośli jest zapewnienie im ochrony przed infekcjami oraz atakami szkodników. Rozwojowi chorób na tych krzewach sprzyja duża wilgotność, mniej słońca i wiele chłodnych dni w roku. Jednak są sposoby, aby ograniczać ryzyko ich wystąpienia, a gdy już się pojawią, skuteczniej je zwalczać – co najważniejsze, nie użyjesz w nich ani grama chemii.

oprysk Wiosenny oprysk na choroby grzybowe pozwala utrzymać roślinę w dobrej kondycji, lepiej chroniąc ją przed popularnymi infekcjami. Fot. sinenkiy/psisa/123rf.com
 

Na preparat do oprysków wiosennych dla winorośli potrzebujesz: 

  • trochę świeżych bulw cebuli, 
  • świeży czosnek w łuskach, 
  • garnek, słój lub inny pojemnik (najlepiej szklany) na płyn, 
  • 2 litry wody. 

Obierz cebule i czosnek tak, aby uzyskać z nich ok. 100 gramów obierek (łusek). Nie mogą być zepsute ani podgniłe. Włóż je do garnka lub słoja i zalej wodą. Pozostaw roztwór w tej formie przynajmniej na tydzień, raz dziennie dokładnie go mieszaj. Po upływie tego czasu możesz odcedzić napar. Pamiętaj, że to czysta esencja, dlatego dla bezpieczeństwa roślin zadbaj o nieco słabsze stężenie, szczególnie przy pierwszym oprysku – rozcieńcz ją wodą, dodając 1 część wody na 1 część naparu. 

Przeczytaj również: Oprysk winorośli. Czym i kiedy pryskać winogrona - najlepsze naturalne opryski 

Jak pielęgnować winorośl? 

Stosowanie oprysków ochronnych z gnojówki z cebuli i czosnku zalecane jest już od pierwszych tygodni wiosny. Może okazać się, że nawet krzewy posadzone w najlepszych dla nich miejscach blisko zachodnich i południowych ścian zabudowań – ciepłych, osłoniętych, gdzie przez większą część dnia dochodzą promienie słońca, ale nie docierają silne, chłodne powiewy wiatrów – potrzebują dodatkowej ochrony. Wówczas taki oprysk będzie dla nich, jak znalazł.

sadzenie Krzewy winorośli można sadzić w różnych miejscach i dowolnie prowadzić, lecz tak, że narażone są na wiatr i chłód, warto częściej monitorować ich kondycję. Fot. sharkyphoto/msmirelen/123rf.com

Zabiegi ochronne przy użyciu gnojówki z cebuli i czosnku warto rozpocząć przed kwitnieniem, jeśli zauważymy ogniska choroby. Kolejne opryski należy powtarzać w równych odstępach np. co 2 tygodnie, jednak kluczowa jest tu ocena stanu rośliny oraz ewentualnego rozwoju infekcji. W uprawie winorośli warto regularnie sprawdzać jej warunki – krzewy sadź na glebie odkwaszonej, a następnie kontroluj jej pH. Dobrą praktyką jest stosowanie na dno dołu do zasadzenia garści kredy malarskiej (czystej), która nie uszkadza korzeni wrażliwych odmian winnej latorośli.

Jeżeli dopiero zaczynasz interesować się uprawą krzewów na owoce i nie wiesz, jak pielęgnować winorośl, zwróć uwagę na ogólne zasady uprawy oraz skorzystaj z rad doświadczonych ogrodników.

  1. Wybieraj stanowiska dobrze nasłonecznione.

  2. Zadbaj o dobrze przepuszczalną glebę piaszczystą, w razie potrzeby dodatkowo odkwaszoną.

  3. Przed sadzeniem usuń chwasty.

  4. Większość odmian sadź późną zimą lub wczesną wiosną, gdy wciąż tkwią w uśpieniu.

  5. Sadzonki dołuj na oborniku lub świeżym kompoście, dokładnie uzupełnij dół ziemią, nie udeptuj.

  6. Nie sadź winorośli w glebie po ziemniakach, to miejsce może stanowić ognisko rozwoju raka bakteryjnego.

  7. W uprawie przy ścianie budynku pilnuj podlewania, tam ziemia wysycha szybciej.

  8. Nie przelewaj ziemi, bo system korzeniowy tkwiący w wodzie będzie narażony na gnicie i rozwój patogenów.

  9. W starszych okazów pilnuj trzech terminów nawożenia: na przedwiośniu, przed kwitnieniem i po zbiorach.

  10. Winorośl regularnie przycinaj lub obłamuj przyrosty, to ważne, w profilaktyce chorób grzybowych.

Widzisz, że coś niedobrego dzieje się z twoimi krzewami? Postaraj się w pierwszej kolejności zidentyfikować problem. To mączniak rzekomy, prawdziwy, szara pleśń, a może biała zgnilizna winogron? Jeśli masz wątpliwości, zasięgnij porady u doświadczonego szkółkarza, który na co dzień zajmuje się hodowlą winorośli. A gdy wiesz już, z czym masz do czynienia, wykorzystaj domowe środki do oprysku wiosennego i zwalcz ognisko choroby bez odrobiny chemii. Nie zapomnij o cięciu sanitarnym, to pozwoli krzewom zdrowo rosnąć, kształtować się i obficie owocować przez wiele lat. 

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Wiosenne sadzenie winorośli. Formowanie winorośli na 5 sposobów 

Rozmnażanie winorośli – jak zrobić sadzonki i kiedy je sadzić? Metody i porady 

Nawożenie winorośli. Kiedy i czym nawozić winorośl, by mieć soczyste i dorodne owoce 

Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze? 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.