Artykuły
Miejsce, w którym przechowuje się przetwory i nieużywane ubrania czy domowe przedmioty – takie funkcję pełniła kiedyś zwykle piwnica. Dzisiaj coraz częściej mieści się w niej domowa siłownia czy stół bilardowy. Okazuje się więc, że nie jest w domu niezbędna – przetwory można równie dobrze schować w pomieszczeniu gospodarczym, a siłownia nie jest przecież konieczna. Czy zatem podpiwniczanie domu ma sens i jakie są koszty takiej inwestycji?
Czytaj artykułSłyszysz specyficzny chrobot, który nasila się w nocy? Jeśli mieszkasz w drewnianym domu albo przynajmniej masz w nim drewniane elementy, najprawdopodobniej nic ci się nie przesłyszało, tylko masz w domu nieproszonych gości w postaci korników. Jak sprawdzić, czy to na pewno szkodniki drewna i jak z nimi walczyć? Poznaj skuteczne sposoby domowe i profesjonalne.
Czytaj artykułAeschynanthus to niezwykle ciekawa roślina doniczkowa, która zdobi wnętrza domów długimi i zwisającymi liśćmi oraz kwiatami. Lipstick plant ma dość wysokie wymagania pielęgnacyjne, jednak przy ich znajomości uprawa tej zjawiskowej rośliny nie musi być wcale aż tak trudna. Sprawdź najważniejsze informacje o aeschynanthusie, udekoruj nim swoje mieszkanie.
Czytaj artykułElewacja domu jest istotna zarówno z punktu widzenia estetyki, jak i żywotności ścian. Odpowiednie pokrycie chroni budynek przed opadami, wiatrem i promieniowaniem UV, a dodatkowo sprawia, że dom świetnie się prezentuje. Jakie materiały elewacyjne mają do wyboru inwestorzy i czym charakteryzują się te najbardziej wytrzymałe? Analizujemy.
Czytaj artykułHoja to roślina ozdobna, która w Polsce występuje jako kwiat doniczkowy. Nie jest trudna w uprawie, a gdy kwitnie stanowi piękną ozdobę domu. Nazywana bywa woskownicą – ze względu na kwiaty wyglądające jak odlane z wosku – albo kwiatem biedy. Co mówią o hoi przesądy i czy warto trzymać ją w domu? Wyjaśniamy!
Czytaj artykułZima to trudny czas dla większości roślin i część z nich nie będzie w stanie jej przetrwać na zewnątrz. Możemy jednak im pomóc poprzez okrywanie czy ściółkowanie lub po prostu przenosząc rośliny do domu. Na czym polega sadzonkowanie i dlaczego dzięki niemu w kolejnym sezonie będziemy mogli się cieszyć pięknymi roślinami? Jak wykonać sadzonkowanie pelargonii, szałwii czy bazylii? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób zdążyło już zaopatrzyć się w znicze, które postawią na grobach bliskich. Większość z nas planuje udekorować miejsca pochówku również chryzantemami. Kupując te rośliny, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich ogólny wygląd i trwałość, tymczasem powinno zastanowić nas jeszcze jedno. Poszczególne kolory chryzantem mają swoje znaczenie, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Poznaj symbolikę tych cmentarnych kwiatów i dowiedz się, jakich na grobie lepiej nie stawiać.
Czytaj artykułMech na trawniku to prawdziwa zmora ogrodników. Nie tylko negatywnie wpływa na estetykę trawnika, ale również osłabia rozwój trawy, bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest trudny do zwalczania. Wyczesywania mchu z trawnika to za mało. Wystarczy zrobić jedną prostą rzecz jesienią, a wiosną będziesz mieć piękną trawę.
Czytaj artykułCzęsto mówi się o stylu rustykalnym, sztuce ludowej, wiejskiej sielance. Obrazy, które wyświetlają nam się wtedy w głowie, dość mocno odbiegają jednak od faktycznej tradycji budowania polskich chat. Szkoda, bo mamy się czym pochwalić i mimo kompletnej zmiany zasad budowania wciąż można znaleźć setki inspiracji, tym bardziej że niemal każdy region Polski miał swoje unikatowe rozwiązania. Jaka powinna wyglądać tradycyjna chata polska? Czy kurna chata ma coś wspólnego z kurami? Jak świętowano zakończenie budowy?
Czytaj artykułEkipa programu „Nasz Nowy Dom” przyjeżdża do miejscowości Skłoby i poznaje historię rodziny z rozpadającego się domu. Pan Maciej i pani Agata wychowują troje dzieci, niebawem na świat przyjdzie Lilka. Chcąc dla dzieci jak najlepiej, wzięli kredyt na remont starego budynku. Dwukrotny wzrost rat pozbawił ich środków na przystosowanie budynku do zamieszkania. Sytuacja zmusiła ich do gnieżdżenia się w rozpadającym, niedogrzanym tymczasowym domu, bez perspektyw na poprawę warunków mieszkalnych.
Czytaj artykułGrudnik, czyli szlumbergera, to wyjątkowa roślina doniczkowa, ponieważ jej okres kwitnienia przypada na chłodne miesiące roku. Kwiaty na ogół pojawiają się w listopadzie i utrzymują się do lutego lub marca. Bywa jednak tak, że grudnik zrzuca liście oraz pąki. Dlaczego grudnik gubi liście i nie chce kwitnąć? Dowiedz się, co zrobić, żeby szlumbergera cieszyła oczy kwiatami przez całą zimę.
Czytaj artykułJuż niedługo będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. W tym szczególnym dniu wiele osób uda się na cmentarz, aby uporządkować groby, wymienić wkłady na znicze czy przystroić mogiły wiązankami. Okazuje się, że wykonanie takiego stroika na Święto Zmarłych nie jest trudną czynnością, a dodatkowo pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jak samodzielnie wykonać stroik na cmentarz? Sprawdź instrukcję krok po kroku.
Czytaj artykułWinorośl japońska to roślina charakteryzująca się pięknymi, dużymi liśćmi o efektownym zabarwieniu. To pnącze, którym z powodzeniem można upiększyć zarówno balkon, jak i ogródek. Kiedy sadzić winorośl japońską, w jaki sposób ją pielęgnować i o czym pamiętać w trakcie uprawy? Odpowiadamy.
Czytaj artykułJałowce to ozdobne krzewy i drzewa, które w naszym kraju cieszą się dużą popularnością. Te uwielbiane przez polskich ogrodników rośliny odznaczają się wysoką odpornością na niskie temperatury, a ich uprawa nie jest kłopotliwa. Zanim zdecydujemy się na posadzenie tych pięknych iglaków na własnej działce, poznajmy ich wymagania i najciekawsze zastosowania. Podpowiadamy, jak uprawiać jałowce w ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 757
- Następna