Fot.123RF.com
Bylina ta pochodzi z rejonów południowo - wschodniej Azji. Tworzy gęste, aromatyczne kępy, dorasta nawet do 1 m wysokości. Kurkuma ma duże liście i kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany. Na Wschodzie ostryż od wieków stosowany była jako przyprawa, lek i barwnik, a nawet jako ziele o właściwościach magicznych. Sproszkowany ma podobne właściwości, jak o wiele droższy szafran i świetnie go zastępuje. Proszek uzyskuje się jedynie z kłączy, które gotuje się, a następnie suszy.
Zielona bylina wygląda podobnie do imbiru, jednak ma tendencję do tworzenia długich odnóg, niż wypukłych grudek. Obydwie rośliny wywodzą się z tej samej rodziny (Zingiberaceae, imbirowce). Ostryż wymaga żyznej, wilgotnej gleby oraz stabilnej i wysokiej temperatury (18-23 st.C). Stanowisko na którym rośnie powinno być jasne, ale osłoniete przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Podlewanie i nawożenie w okresie wegetacji powinno być umiarkowane. Kwiaty pojawiają się po trzech miesiącach od posadzenia. Utrzymują się do września, czyli kwitnie około trzech miesięcy. Pod koniec wegetacji roślinie zamierają liście, gdy obumrą (późna jesień) przenosimy ją w chłodne miejsce (10-15 st.C), nie podlewamy - musi mieć zupełnie sucho i tak zimuje, aż do wiosny. Ponieważ jest to kłącze, należy dzielić go co rok. Jest to niestety roślina podatna na plamistość liści, zgniliznę podstaw pędów oraz wciornastki.
Zastosowanie lecznicze
Ostryż od dawna stosowany był w medycynie chińskiej i medycynie ajurwedy jako doskonały środek wzmacniający i oczyszczający krew. To cenny lek na stany zapalne takie jak artretyzm, choroby skórne łącznie z łuszczycą, a także dolegliwości układu trawiennego i wątroby. Wszechstronność kurkumy dość wcześnie skłoniła naukowców do jej dokładniejszego poznania, obecnie jest ona jedną z najbardziej zbadanych roślin leczniczych. Jego skuteczność potwierdzają badani naukowe oraz wiele testów klinicznych.
Zawarty w ostryżu związek: kurkumina odpowiada nie tylko za jego intensywny żółty kolor, ale także za wiele właściwości leczniczych. Kurkumina ma silnie właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, chroni również wątrobę i zwiększa wydzielanie żółci. Wykazano również, że ostryż obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi i ma ogromny potencjał jako środek przeciwdziałający nowotworom.
Zmniejsza on również objawy reumatycznego artretyzmu i zapaleń pooperacyjnych. Jest również skuteczny w leczeniu niestrawności, wrzodów żołądka oraz w przypadku zapalenia jelit. Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować ostryżu w ilości większej niż używanie do celów kulinarnych.
Przeczytaj również:
Apteka w ogrodzie: ostopest plamisty