Artykuły

Aranżacje wnętrz: aktualne trendy i ponadczasowe zestawienia

Podobnie jak w przypadku ubioru, także sposoby urządzania wnętrz ulegają wpływom powszechnie panującej mody. Wiele osób planując remont poszukuje rozwiązań świeżych, zgodnych z aktualnie panującymi trendami - zwłaszcza w zakresie łączenia poszczególnych kolorów.
Aranżacje wnętrz: aktualne trendy i ponadczasowe zestawienia
REKLAMA
Bez wątpienia o tym, jak ostatecznie będą wyglądały przyozdabiane przez nas pomieszczenia, w największym stopniu decydują nasze indywidualne preferencje. Nie oznacza to jednak, że skazani przy tym jesteśmy na improwizację i tworzenie całkowicie od podstaw.
 
- Powszechnie panujące w tym zakresie trendy zawsze mogą bowiem zostać odpowiednio dopasowane do gustu i potrzeb domowników. Pozwoli nam to na stworzenie wnętrz nie tylko nie odbiegających stylem od stosowanych aktualnie rozwiązań, ale i pięknych czy funkcjonalnych – wyjaśnia Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.
 
Dodatkowo, zapoznając się z najmodniejszymi w tym sezonie kompozycjami barw i odcieni, można też przyswoić sobie kilka podstawowych i jednocześnie ponadczasowych  zasad dobierania kolorów czy dodatków.
 
Popiele, szarości i „szaro-beże” 
 
Gdybyśmy mieli dziś stworzyć ranking trendów w aranżacji wnętrz, na jednym z pierwszych miejsc z całą pewnością znalazłyby się popiele, szarości i „szaro-beże”. Odcienie te od dłuższego już czasu goszczą w wystroju naszych domów czy mieszkań, budząc skojarzenia z elegancją i klasą.
 
- Warto uzmysłowić sobie, że obawy przed użyciem szarości jako barwy zimnej są zupełnie bezpodstawne. Owszem, kolory te w tonacji niebieskiej mogą nadawać wnętrzom chłodu, ale już z niewielką domieszką beżu kreować będą przestrzeń przyjemnie stonowaną i elegancką – dodaje przedstawicielka Iguane.
 
O popularności popieli decyduje także możliwość skomponowania ich z innymi elementami otoczenia. Często stanowią one bowiem subtelne tło dla kolorów mocniejszych, pozwalając przy tym łączyć się z dowolnie wybranym odcieniem. Dodatkowo, ponadczasowość tej barwy sprawia, że doskonale sprawdzi się ona w praktycznie każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego funkcji.
 
Szukając ciekawych zestawień kolorystycznych powinniśmy pamiętać, że tzw. „zimne szarości” zawsze znakomicie współgrają w połączeniu z mocnymi barwami. Z kolei szeroka gama popieli (w tym szarości z odcieniem beżu) kojąco współgra z beżami, brązami, bielą oraz różnorodnymi wybarwieniami drewna.
- W tym sezonie z całą pewnością należy też zwrócić uwagę na połączenia szarości z bielą i popieli z bladym turkusem, ciemnym granatem czy z szafirem – mówi Marta Kwaśniewska.

Czerń w małym akcencie
 
W procesie aranżacji wnętrz zastosowanie koloru czarnego powszechnie uznawane jest za zabieg dość odważny, a niekiedy wręcz ryzykowny. Dotyczy to zarówno „zmniejszającej” właściwości  czerni jak i aspektów utrzymania czystości. Pamiętajmy, że na czerni widać wszystko! Barwa ta użyta jednak z odpowiednią dozą ostrożności może się często okazać niezastąpiona, zwłaszcza w przypadku dekorowania nowoczesnych pomieszczeń. 
 
Jeśli zależy nam na uzyskaniu w nich klasycznego, ponadczasowego stylu, czerń powinniśmy połączyć z bielą. Gra na tak dużych kontrastach daje bowiem niesamowity efekt, tworząc wnętrze, obok którego nie da się przejść obojętnie.
 
- Pamiętajmy przy tym, by tak silne zestawienie, w którym czerń dominuje nad bielą, stosować w pomieszczeniach, w których spędzamy nieco mniej czasu. Rozwiązanie to sprawdzi się między innymi w łazienkach czy też kuchniach – podpowiada mgr inż. architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.
 
Pozostałe, przestronne wnętrza wymagają raczej użycia tzw. „akcentującej” czerni, gdyż ta, w połączeniu z przeważającą nad nią barwą białą, pozwala na stworzenie niezwykle oryginalnych i nowoczesnych aranżacji. A dodatkowo, kontrast w nich zawsze możemy przełamać np. dodającym ciepła drewnem albo zdecydować się na jakiś pojawiający się miejscowo, wprowadzający nutkę awangardy, kolor.
 
W zgodzie z zasadami
 
Wśród najnowszych rozwiązań dekoracyjnych nie sposób pominąć także „wszędobylskich” pasteli. Te stanowią zarówno idealne tło pod ciemniejsze elementy wystroju, jak i potrafią doskonale współgrać z bielą, tworząc pomieszczenia lekkie i zarazem subtelne. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, by w jednym pokoju nie łączyć ze sobą więcej niż 3 różnych kolorów lub odcieni.
 
- O odpowiednich zestawieniach trzeba także pamiętać decydując się na zastosowanie błyszczących powierzchni (zwłaszcza białych z wysokim połyskiem). Te bowiem zawsze odbijają kolory znajdujące się w danym wnętrzu, nigdy nie uzyskamy więc pożądanego przez nas efektu czystej bieli.
 
Na koniec warto też wspomnieć o sposobach łączenia posadzki z pozostałymi elementami wystroju. Oryginalna, ciekawa, „mocna w usłojeniu” czy barwie podłoga powinna iść w parze z jednolitym wnętrzem. W ten sposób stworzymy pomieszczenie, w którym nasza uwaga odwiedzających nie będzie ulegała niepotrzebnemu rozproszeniu.
 
- Zasada: jeden element podkreślony - reszta nieco wyciszona, sprawdzi się jednak nie tylko w przypadku podłóg. Nigdy zatem nie powinniśmy stosować zbyt wielu przyciągających wzrok i sprawiających wrażenie chaosu elementów – dodaje na koniec Marta Kwaśniewska z Iguane.
 
Materiały prasowe

Grafika autorstwa Izabeli Boublej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Aranżacje wnętrz: aktualne trendy i ponadczasowe zestawienia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.